1. 1.
  az sayida olan anlamındaki sözcük..
  türkiye deki örnekleri;
  rumlar, yahudiler, ermeniler, vs..
  1 ... meleklerde aglar
 2. 2.
  toplumda varolan çoğunluktan daha az olan, genellikle hakları ihlal edilen kitle.
  -1 ... asiti kaçmış kola
 3. 3.
  bir ülkenin "kurucu milleti" nin dışındakilerin tümü.
  1 -1 ... havari kesar
 4. 4.
  ing.: minority.
  ... kani ronik
 5. 5.
  sayıca az.
  ... akrep
 6. 6.
  içinde yaşadıkları devletin, nüfusun büyük çoğunluğunu oluşturan kesimden din, dil, etnik köken gibi özellikleriyle farklı olan kesim.
  1 ... aura
 7. 7.
  kürtlerin o kadar da olmadıklarıdır.
  ... batan geminin mali
 8. 8.
  ırk ve din bakımından bir toplumda farklı olmaktır. dahil olduğum ermeni cemaati ile birlikte rum ve yahudi cemaatleri azınlık olarak görülmektedir türkiye'de. süryanilerin neden azınlık statüsünden mahrum kaldıkları merak konusudur. azınlık olmak harika bir şey değildir tabi ama pozitif ayrımcılık olarak görülebileceğinden bizlere verilen bazı haklar süryanilere verilmemektedir örneğin.
  ... oneqeno
 9. 9.
  azinlik statüsünde yer alan musevi cemaatine ait olmama ragmen suana kadar bunun beni digerlerinden asagi dusurdugunu hissetmedim. evet belki sayica az olmak cogunluktan farkli olmaktir ama önemli olan farkliliklara gösterilen saygi ve anlayistir ve sanirim bu ikisi türkiyede fazlasiyla var ki suanda hepimiz özgürce düsüncelerimizi ve isteklerimizi belirtebiliyoruz.
  -1 ... denizdvs
 10. 10.
  dünyanın neresinde olursa olsun (en gelişmiş ülkesi dahil)azınlığın içinde yer alan insan için zor olan bir durumdur.misal demokrasiden, çoğunluğun faydalandığı düzeyde, faydalanamaz,farklı dile,etnik-dini kimliğe,renge sahip olduğu için aşağılanabilir kimi zaman ve hatta şiddete,ayrımcılığa maruz kalabilir.zordur azınlık olmak.
  ... mucize