bugün

Osmanlı kuvvetlerinin Haçlı ordusuyla yaptığı ilk savaş (1364).
Osmanlı Beyliği'nin Trakya ve Balkanlar'da hızla ilerleyerek birçok yeri ele geçirmesi, Papa Urbanus V'in teşvikiyle Macarların, Bulgarların, Sırpların, Eflaklıların ve Bosnalıların, Osmanlılar aleyhine birleşmesine sebep oldu. Müttefik ordusu, Edirne üstüne yürüdüğü sırada I. Murad Han, Bursa'daydı. Edirne'de bulunan Beylerbeyi Lala Şahin Paşa, I. Murad Han'dan yardım istedi. I. Murad Han, emrindeki kumandanlardan Hacı ilbeyi'ni 10 000 kişilik bir kuvvetle, düşmanın durumunu öğrenmesi için Sırpsındığı'na gönderdi. Hacı ilbeyi, düşman kuvvetlerinin her türlü emniyet tedbirinden uzak olarak ilerlediğini görünce, bir gece baskınıyla Macar kralı Layoş kumandasındaki bu haçlı ordusunu mağlup etti. Askerlerin çoğu, Meriç nehrinde boğuldu. Bazı kaynaklara göre * Lala Şahin Paşa, Hacı ilbeyi'nin kazandığı bu zaferi kıskandığı için, onu zehirleterek öldürttü.

Bu zaferden sonra,edirne , osmanlı devletinin başkenti oldu; Bulgar Krallığı, Osmanlı Devletine vergi vermeyi ve Osmanlı himayesine girmeyi kabul etti.
savaşın yapıldığı yer için,

http://maps.google.co.uk/...,0.43396&t=k&om=1
balkanlardaki mücadelemizin kilometre taşlarından biridir.10000 kişilik bir öncü kuvvetin, 100 bin çapulcuyu eze eze nasıl yeneceğini gösteren ve haçlı ordusunun perişan edildiği, şanlı zaferimizdir.
çağrışım mekanizmalarının zorlanarak, asıl adının, sırp zındığı (bkz: zındık) olduğu varsayımına ualaşılabilecek savaşın adıdır.
küçükken ilk defa duyulduğunda sırp sandığı sanılan ve alışlılan imla hatasını sebep gösterip bu sandık dolusu altın için savaşıldığı sanılan mücadele öyküsüdür.**
ismini spiker Ümit Aktan ın koyduğu tahmin edilen savaştır. Zira Galatasaray ın Olimpic Sionu 4-1 yendiği maçta "Sion u direksiyona çevirdik."..."sion u depresyona soktuk" gibi akla hayale gelmez iddialarda bulunmuştur.
efendim bu mükemmel zaferin altında türklerin hinliği yatar...
uzun bir süre sırpları inceleyen hacı ilbey komutasındaki türk birliği sırpların konakladıkları yerde bir gece eğlence yapacaklarını öğrenince planlarını kuruverirler...
o gece sırplar zil zurna sarhoş olmuştur bunu tahmin eden türkler zaten bir plan yapmışlardır.ilk önce meşaleler söndürülür böylece etraf karanlığa gömülmüştür sırplar birşeylerin ters gittiğini anladıkları anda türkler meydana çıkar...
savaş alanına şöyle bir dalıp çıkar türkler, bir kaç dakika sonra sırpları başbaşa bırakırlar.onlarda birbirlerini türk sanarak doğrarlar kaçan diğer yarısıda meriç nehrini geçemeyip boğulur...
tarihte en az şehit verdiğimiz savaştır tam bir destan anlayacağınız...
(bkz: sırpzındığı savaşı)*
insanı yıllar öncesine götüren savaş. 1364'e değil canım 10 yıl öncesine götürür, savaşların padişahların ezberlendiği ortaokul zamanlarını düşündürüp gülümsetir insanı.*
bugünkü tarih dersi konumuz. ilk osmanlı-haçlı karşılaşması ve osmanlının haçlılara karşı kazandığı ilk zaferdir.
hacli ordusu na karsi yapilan ilk savas olup, ilk yenilginin de tattirildigi savastir.
onca savaş arasında adını unutmadığım tek savaş. neden lan? ulan biri ne zaman savaş dese ya da sorsa, aklıma ilk bu gelir yıllardır.
(bkz: sırp sındığı savaşı)
osmanlı ordusunun sırpları sındırdığı savaş. intikamını srebrenica daki masum boşnaklardan almışlardır.
türkiye'de uygulanan eğitim sisteminin ne kadar fos olduğunun en önemli göstergelerindendir.

Bu savaş türk tarihinde en önemli savaşlardan biridir.
Haçlılarla osmanlı arasında ilk savaş.
Sonuçlarından birisi Osmanlının başkentinin değişmesi olan bir savaş.

bu savaşı az önce yanındaki birkaç arkadaşıma sordum. ilk önce adını duydunuz mu diye sordum, hepsi 'evet' dedi. Daha sonra bu savaş hakkında hatırladığınız bir şeyler var mı diye sordum, aldığım en iyi cevap 'sırp prensi gregory house osmanlı'ya sığınmıştı...' ile başlıyordu.

Üzücü.
çok tatlı ismi olan savaş.
yanına sığınıp uyuyasım geldi.
sınmak eski türkçede kırılmak anlamına gelir. sırpların kırıldığı, yok olduğu savaş demektir.
ortaokul hayatımdan üniversite hayatıma kadar yaklaşık olarak 25 sınavda karşıma çıkan savaş.
(bkz: murad hüdavendigar)
kadir mısıroğlu'ya göre oran 4.000'e 40.000'dir.
Yüce Osmanlı imparatorluğunun meydanlarda destan yazdığı savaştır.

Sırpların bir kısmı meriç nehrinden yüzerek kaçmaya çalışmıştır.
anlam karmaşası olan savaş.
bunu düşünmekten hiç bu savaş nedir, neden yapılmıştır hatırlmam.

hadi sırpsığındı olsa, sırplar korkup bi yere sığındı dicem.
ya da sırpsandığı olsa, bi sandık vardı savaşa sebep oldu dicem.

arkadaş, sırpsındığı ne?
sırp sığındığı için mi savaş olmuş? savaş olunca mı sırp sığınmış bi yere?

yoksa bu sırpsığındığı, sırpların sığındığı bi sığınak mı?
Bir ordunun disiplinden uzak kalınca ne duruma düştüğünü gösteren savaş. Alkollü kafayla o çamur deryası topraklarda (askerliğimi orda yaptım) başarılı olamayacakları aşikardır. Boğulmaları normaldir. Sayının önemi yoktur bazen. Savaş türkün işidir.
bir benzeri de istiklal savaşı döneminde karşımıza çıkmaktadır: rum sındığı savaşı sakarya meydan muharebesinin diğer adıdır.
Osmanlısporun oyun felsefesinin nerden geldiğini gösterir.

Adamlar 650 senedir kontratak oynuyorlar aq.
görsel
Zamanda yolculuk yaptım ve biraz akıl verdim Şu sırplara Ancak gene de değişen birşey olmadı.