bugün

Eskiden kullanılan göz çevresine sürülen bir çeşit göz kalemi.
gözleri iltihaplardan koruma gibi bir özelliği olan, kullanılması sünnet olan, siyah, doğal, göz kalemi.
ilk olarak arap ülkelerinde kullanılmaya başlayan doğal toz. asıl kullanılma sebebi göze dik gelen güneş ışınlarını soğurmaktır. -sürme siyahtır iyi emer.- sonra bu gelenek yayılmıştır, taa anadoluya kadar gelmiştir. yeni doğan bebeklerin gözüne çekilir sürmeli olsunlar diye.
(bkz: sürme çekmek)
ayrıca sürmek sünnettir.
4 ekim 2006 tarihli habere göre, çok yüksek dozda ağır metal(kurşun) içerdiği ve insan sağlığına uzun süreli kullanımda çok zararlı olabileceği için piyasadan kaldırılması ve mevcutların imhasıyla ilgili yasal bildirinin yayımlandığı,kozmetik amaçlı toz ürün. özellikle etiketsiz, seri no.suz ve ambalajsız satılanları kesinlikle yasak ve cezası var, türkiyede kullanıcısı ise çok.

haberin orjinal linkleri:

http://www.milligazete.co...p;type=l_news&id=9264
http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=200488
bir kadını bu kadar mı değiştirir şu küçüçük şey?! en silik kadın bile sürme çekti mi olağanüstü değişir, çekici olur! erkekler de öyle oluyordur herhalde, pek dikkat etmedim...
mavi gözlü kızlar tarafından kullanıldığında etkisi 2 kat artan mucize.
bayanlarda çok hoş olan lakin erkeklerde pek doğru görülmeyen bakım ve makyaj yapım malzemesi, göz kenar uzunluğunda ve ince kullanımı terçih olarak bayıldığım bir uygulamadır.
erkeklerde en çok johnny depp e yakışan makyaj maljemesi.
kara gözlere en çok yakışan icat.

icat diyorum hakkaten öyle yüzünüze makkaj yapmasanız bile bir siyah göze çekilen sürme tüm ifadenizi değiştirir.

(bkz: gözlerin beni benden aldı)
sagopa kajmer' e de yakışmış olan makyaj malzemesi. çok da abartılı olmadığı için yakışmış.
Bağımlılık yaptğı şahsımca da kanıtlanmış, kanıksanmış olan ve gözleri, bakışları en sıradan ve çirkin olan insanların bile bakışlarına bir anlam, bir şahanelik katan yegane makyaj malzemesidir.
Sürmeyen kızlar süren kızları aşırı derecede kıskanır ki bu da şahsımca kanıksanmıştır. O güzellliğin "süren" den kaynaklandığını sanıp, yanılırlar, kıskanırlar, laf ederler, aaa bi ton boya sürünce benim de gözlerim güzel olur bea. Derler. Oysa ki bilmezler. Sen de sür. Bir fark göremeyeceksin.
göz kapaklarına geceyi sürmek.
ismiyle eylemi arasında tezatlık olan şey. ismi sürme ama sürüyoruz.
(bkz: einstein demin burdaydı)
sür eyleminin olumsuzu.
lisede : '' o gözünün hali ne ?'' diyen öğretmene '' önemli şeylerin altını çizdim hocam'' cevabını verdiren makyaj malzemesi. sevilir şiddetle tavsiye edilir (kızlara)
niye kadınlara maleldiğini anlayamadigim makyaj aleti. erkeklere de yakişabiliyor. yakişiyor bence. yakişsin lan. yakişti yakişti.
Defne yağının yakılıp çıkan isin karanfille karıştırılması sonucu ortaya çıkan madde.

Çöl Arapları gün ışığı gözlerini almasın ve kum fırtınaları göz kapağı çevresinde enfeksiyonlara sebep olmasın diye kullanırlarken sonradan kozmetik amaçlı yaygınlaşmış.
(bkz: hint sürmesi)
(bkz: arap sürmesi) (tanıdıkları haca umreye gidenler talepte bulunabilirler yerine getirilmesi çok zor bir istek olmaz.)
(bkz: göz kalemi)
gibi ürünlerin ortak adıdır. lakin şu güne kadar eyelinera sürme diyene rastlamadım.
ve bazıları, içeriğindeki mineral ve bitkisel maddeler sayesinde gözlere yarar sağlayabilir ama günümüzde ne derece örneğinin kaldığını bilemiyorum.
sür eyleminin olumsuzluk eki almış hali.