madem bu kadar zararlı neden doğuştan sünnetli değiliz sorusunun sorulmasına sebep olan zararlardır.
yahudilerin, gözlerini bile kırpmadan yaptığı şeyde hiç zarar olur mu?!

bu ecnebi beceriksizler faydalı yerleri kesiyor olmasın sakın!
(bkz: sünnet çocuk hakları ihlali sayılabilir mi)
müslüman kişinin sünneti zarar, yahudinin sünneti ise şifalıdır. * * *
bilmediğimiz bir konuydu, baktık, okuduk, öğrendik, sindirdik! eee noldu, yine sünnet etmeye devam edecekler çocukları diye kendi kendime düşünüp durduğum zararlardır! ha beynimde hücre kalmaz da evlenmeye karar verirsem, yaptırtmam o zaman çocuğumu, zaten ben neden sünnet olduysam, sordum babama, "herkes oluyo diye abinle seninkini de kestirdik" dedi! ulan kim vurduya gitmiş gibi hissettim kendimi!
sunnet olduktan sonra, kesilen kismin pilavin ustune koyulmasi, bir omur boyunca pilav yiyememenize yol acar.
ulan adam öyle bir anlatmış ki,arter,ven, fasya,frenulum hepsini kesmiş atmış. bisürü yalanı latince kelimeleri yanyana dizip, nasıl olsa anlamazlar diye bilimsel gerçeklikmiş diye yutturmaya kalkmış.ama anlayanlar da bulunabiliyor.bu gary l. harryman kişisini google'da tarattım. sünnet uzmanlığından başka bir bilgi bulamadım.
(bkz: google da arattık siz hiçbir şeymişsiniz)
bilime inanan herkesin arastirmasi gereken konudur.

ben henuz arastirmadim orasi ayri, ama bu arada 75 metreyi ve kayganlastirici ozelligi gorunce demeden duramiyorum; kemal abi sen ne yaptin yahu?
psikolojik zararı olduğu kanıtlanmıştır, ancak bu psikolojik zarar çocuk aklı-bilinci ermeden halledilebilir. şöyle ki: çocuk 1-2 yaşları arasında sünnet edilirse çocuğun aklı daha ermediği ve "kaybet korkusu" olmayacağı için psikolojik ziyan bertaraf edilir. ancak büyük yaşlarda sünnet edilen bir çok erkek de özgüven kaybına neden olduğu da söylenmekte. bu yüzden erkek çocukalarının daha küçükken sünnet ettirmenin en doğru davranış olduğu vurgulanmakta! diğer etkisi de "erken boşalma imiş" *
bilimsel olarak iki kere iki dört eder kesinliğinde de tespit edilse, dogmalara boğulmuş insanların çamur atıyorlar diye feryat ve figan edeceği zararlardır. estetik ameliyatlara allahın yarattığını değiştirmek diye haram diyenlerin sünnet hakkında aynı yorumu yapmamaları "bu ne yaman çelişki anne" değildir de nedir?
--spoiler--
Bir bebeğin doğal ve sağlıklı penisi sünnet edildiğinde sonsuza dek ne kaybedilir?
*1. Yumuşak sırtların frenar bantları (the frenar band of soft ridges)--insan vücudunda en fazla zevk yaratan bölge. Yoğun olarak sinirlarle bezenmiş olan bu bölgenin kaybedilmesi, geri kalan penisin hassasiyetini normal bir deri tabakasının hassasiyeti ile aynı hale indirir.
2. Dartos Fascia adındaki ısıya duyarlı yumuşak kas tabakasının yaklaşık olarak yarısı.
3. Bağışıklık sisteminin bir parçası olan özelleşmiş Epitelyal Langerhans hücreleri;
*4. içinde dorsal sinirin uzantıları da olan yaklaşık olarak 75 metre uzunluğunda mikroskobik sinir.
*5. Yavaş hareketleri, sıcaklıklardaki düşük oynamaları, ve yüzeydeki ince farklılıkları hissedebilen, çeşitli tipte 10,000 ile 20,000 arasında özelleşmiş erotojenik sinir uçları. Bu kayıp üst derideki (sünnet derisi) en önemli duyusal alıcılar olan Maysner yuvarlarının da (meissner's corpuscles) binlercesini içerir.
6. Amacı ve değeri henüz tam olarak anlaşılmamış olan estrojen alıcıları.
*7. Hareketli penis derisinin %50'sinden fazlası, penis başının penisi kurumadan, aşırı sürtünme ve tahrişten, ve keratinleşmeden koruyan çok amaçlı kaplaması. Penis başının keratinleşmesinin zarar verici cinsel sonuçları henüz araştırılmamıştır.
8. Anne sütü ve plazma hücrelerinde de bulunan, bağışıklık antikorlarını ve antibakteriyel ile antiviralleri salgılayan, yumuşak mukozanın bağışıklık savunma sistemi.
9. Lenfatik kanallar, bunların kaybı vücudun bağışıklık sistemi içersinde lenf akışını olumsuz yönde etkileyebilir.
*10. Frenulum, glansın aşağı kısmında, "V" şekilli, ağ-görünümlü, genelde üst-deri ile birlikte kesilen veya zarar görerek işlev göremez hale gelen çok duyarlı bir yapı.
*11. Feremonları salgılayan iç üstderinin "apokrin bezleri". Feromonların kaybının yol açtığı sonuçlar henüz araştırılmamış olmakla birlikte, olası cinsel eşlere sessiz, görünmeyen, ama güçlü sinyaller yolladığı sanılmaktadır.
12. Penisi nemlendirip kayganlaştıran ectopic sebaceous bezleri.
*13. Gerekli "kayma" mekanizması. Eğer açılır ve düz olarak yayılırsa, ortalama yetişkinin üstderisi 104 santimetrekare yer kaplar.(yaklaşık olarak bir posta kartı kadar) Kendi kendini kayganlaştıran ve hareketli olan bu deri, penise kendi içinde kayma özelliğini kazandırır; bu da vajinayı kurutmadan, yapay kayganlaştırıcılara ihtiyaç duymadan cinsel ilişkiyi sağlar.
14. Glansın pembe-kırmızı-koyu mor arasındaki rengi. Glans normalde tıpkı dil gibi bir iç organdır.
*15. Penis çevresinin önemli bir kısmı. Gevşek üstderinin penise kazandırdığı önemli bir hacim vardır. Bu da sünnetli penisi, sünnet edilmemiş penise göre oldukça ince yapar
*16. Sünnet sırasında üstderiyi penise bağlayan doku yırtılarak koparıp atıldığı için, sertleşmiş penis uzunluğunun 2.5 cm kadarı da kaybolur. Bu paylaşılan zar, üst deri ve glansı, penis gelişirken sıkıca birbirine bağlar. Onu koparmak glansa zarar verir; ham, enfeksiyona, sürtünmelere ve tahrişe açık hale getirir. Bu durum penisin büzülüp ufalmasına neden olur.
*17. Frenular atardamar ve dorsal atardamarı da içeren metrelerce uzunluğunda damar. Bu yoğun kan dolaşımının kesilmesi, penisin gövdesine ve glansına yeterli kan akışını sınırlar, bu da açık bir şekilde penisin doğal işlevine ve gelişimine zarar verir.
18. Her yıl pek çok erkek kötü operasyonlarda ve enfeksiyonlarda penislerini kaybederler. Bazı durumlarda bu da yapay olarak hormon vs, ile cinsiyetin değiştirilmesine yol açar ve erkekler kadın olarak yaşamaya zorlanırlar.
19. Her yıl pek çok erkek tıbben gereksiz sünnet operasyonlarında hayatlarını kaybederler. Bu ölümler milyar dolarlık sünnet endüstrisi tarafından saklanır.
*20. Henüz bilimsel olarak kanıtlanmamasına rağmen, penis ile vajinanın mukozal dokusu arasında gerçekleşen elektrik transferi orgazmın oluşumuna yardım eder. Sünnet ile erkekteki mukozal tabakanın kaybedilmesi, bunu engeller.
Gary L. Harryman,
14 Şubat 1999
glharryman@aol.com
--spoiler--
Gary L. Harryman
" Kaynak: http://www.cirp.org/pages/parents/lostlist.html "
kabukluların ortaya atacağı iddialardır.
tamamen doğrudur. sünnetli bir penis ile yapılan mastürbasyon tam mastürbasyon bile değildir. sünnet olmadığınız zaman erekte olduğunuzda zaten üstderi açılır ve tamamıyla hassas kısım uyarılabilir.

edit: not: sünnet karşıtı değilim.

2. not. ayrıca sünnet olmamak günah değil, sünnet olmak sünettir. sebebi ise hz.muhammed'in dünyaya sünetli doğmasıdır.
zarardan daha çok faydası vardır.
(bkz: kürt kızlarının sünnet çilesi)
sünnet penis kanseri olma riskini %70 azaltır. yani çok zararlı sizin anlıyacağınız çok.

edit: pardon penis kanseri diğilmiş o penis derisi kanseriymiş.*
sağlıklı, steril olması ve birilerini pek bir germiş olması.
(bkz: pipim yakışıklı oldu) *
sünnetin yararı hadislerde belirtilmiştir, örneğin sünnette kesilen kısım kesilmediği süreç içerisinde ilerki yaşlarda kişi hareket ederken ileri geri gider gelir, bu sürtünme kişide cinsel isteği artırdığı için kişinin sünnet olması daha uygun görülmüştür gayet mantıklıdır.
sünnetli erkeklerden ziyade, kızları tedirgin edebilecek bir durum. 20 yıldır profesyonel olarak sünnetliyim, ben sünnetin bir zararını görmedim, bırak zararlarını.
Yoktur.Çünkü sünnet genel olarak kişiler ergenlik çağına girmeye yakınken yapılan bir cerrahi müdahaledir.Bebeklere sünnet yaptırmak pekte akla uygun bir davranış değildir.
Bu gibi sebeplerle sünneti kötülemeninse bebeklere sünnetten daha akla uygun olduğunu düşünmekte gereksizdir.
(bkz: He de geç)
şimdi bu zararların hepsi doğru ama sünnet cinsel hastalık bulaşma riskini gerçekten baya azaltır çünkü o kesilip atılan parça çok hassastır ayrıca enfeksiyona açıktır. ayrıca kanser riskini azaltıyor olması yarar veya zarar olayı değildir yani midesi olmayan adam mide kanseri olmaz değil mi?
penis derisinn içinde kalan kısım o sıcaklıga ve kayganlığa alıştığı için vajinaya girdiğinde bir sorun yaşamaz fakat sünnet olan bir erkeğin penis ucu bu sıcaklığa ve kayganlığa alışık olmadığından %25 daha kısa sürede boşalabilir genellikle ama bu penisin belirli bir süre sonra bu duruma alışmasıyla son bulur. buda bir zarardır ama penis derisi kanseri olmaktan daha iyidir diye tahmin ediyorum.
sünnetin değil de sikimizin bize çok zararı vardır.
hayatta başımıza ne geliyorsa onun dikine gittiğimiz için gelir.
estetik yaptırıldığında günah, Allahın yaptığı beden değiştiriliyor da bu nasıl sevap şimdi, Allah bilmiyor muydu neyi nasıl yaratacağını, kızlara güvenseydi kızlık zarı koymazdı diyen güruh, e sizin için sağlıklı olanın da sünnetli doğmak olduğunu bilmiyor muydu, karanlık beyinler aydınlanacak diye bekliyoruz onlarla birlikte yaşıyoruz... afrika kabilelerinden ne farkımız var acaba. onların kadını sünnet etmesi gibi birşey işte.