1. 11.
  --spoiler--
  erol taşın su üstünde akıp gitmesi, türk sinema tarihinin en çarpıcı sahnelerindendir.
  --spoiler--
  1 ... cekirdek degil cigdem
 2. 12.
  zamanında berlinde en iyi film ödülü almış necati cumalı eseri..
  yazarın diğer bir eseri için; (bkz: tutun zamani)
  ... korlerulkesindeaynasatanadam
 3. 13.
  martin scorsese'nin kuruculuğunu yaptığı world cinema foundation tarafından görüntü kalitesi yenilenmiş filmdir. Dry Summer olarak çevrilmiştir adı.
  biraz önce türkçe halini ingilizce altyazıyla izledim. anadilimden erek kültüre yönelik bir çeviriyi inceleme açısından ilginç bir deneyim oldu.
  etkileyici ve çocukluğunda erol taş'tan korkan biri için ürkütücü filmdir.
  ... birdamlaumut
 4. 14.
  necati cumalı'nın toplumsal sorunları ele alan, içinde çok güzel hikayeler bulunan kitabı.
  'kaatil' ve 'esma ile ismail' hikayeleri içimi çok acıtmıştı.
  ... duvar
 5. 15.
  - erol taş'ın ilk kez başrol üstlendiği ve kendisine, kötü oyuncu karakterini yaftalayan, hülya koçyiğit'i ise ünlendiren film olmuştur.

  1964 berlin film festivali'nde haklı bir birincilik* kazanan bu film, yönetmenlerin, ayda ortalama bir film çektiği dönemlerde 9 ayda tamamlanabilmiştir. aynı yönetmene* ait yılanların öcü filmiyle birlikte, türk sinema tarihi'nin başyapıtlığı için çekişirler. filmin özgün müziği de yunan asıllı ve akademi ödüllü müzisyen manos hacidakis'e aittir.
  1 ... liberalisticcommunist
 6. 16.
  toplumsal bir mesele olan su sorununa, kooperatif bile olamayan köylülere, bir ağanın sıfırdan doğuşuna, dönemine göre harika bir sinema diliyle cevap vermiş filmdir. özellikle af da güvercinlerin uçurulması, tregedyalardaki ulak (haberci) görevinin filmde bir deliye verilmesi, ağanın kendi suyunda yükselip-boğulması döneminin çok önünde sahnelerdi. bu yönüyle susuz yaz türk sinemasının yüz akıdır.
  ... homeros perros
 7. 17.
  ketçapsız patates kızartmasına benzer... zordur...
  -2 ... yuva yikan mimar
 8. 18.
  necati cumalı'nın aynı adlı romanından uyarlanan film; sinemamızın uluslararası alanda aldığı ilk ödüllerden birisini getirmiştir. buna rağmen filme dair tuhaf bilgiler de vardır.
  tek yapımcılığını üstlendiği film olan: susuz yaz'ı, yapımcısı yurtdışına kaçırmıştır. buradaki
  alıcılara içerisine müstehcen sahneler eklenmiş halde illegal yollardan satmaya yeltenmiştir.
  ... angry man
 9. 19.
  erol taş'a "en iyi yardımcı erkek oyuncu" dalında ödül kazandıran film.
  ... silgi kafa
 10. 20.
  berlin film festivali'nde altın ayı ödülü almıştır. bu ödülden 10 yıl sonra, sinemamızdan sansürün kaldırılmasıyla vizyona girmesi istenmiş, ancak, susuz yaz avrupa'dan bir türlü geri dönmemiştir. bunun üzerine film, hülya koçyiğit'e benzeyen alman bir figüranla tekrar çekilerek filme birkaç pornografik görüntü eklenip avrupa'da tekrar piyasaya sürülmüştür. filmin adı I had my brother s wife ( kardeşimin karısına sahip oldum ) adıyla değiştirilmiştir.
  filmde kadınsızlık ve susuzluk anlatılmıştır. başrollerini, hülya koçyiğit ve erol taş paylaşmıştır. filmin yönetmeni, metin erksandır. necati cumalı nın eserinden esinlenilmiştir. sinema dalında, göğsümüzü kabartan ilk filmdir.
  2 ... babavepic