ilk dinledigimde otobüste oynamaya başaladıgım sonra dur len manyak dedigim ve de gitarın penasız çalındıgını duydugumda yok artık dedigim ''dira stairs'' şarkısı.
bu şarkıyı tarif etmek gercekten cok zordur insana inanılmaz değişik duygular verir bu şarkının verdiği mutluluğu hazzı baska bi şarkıda hissedebilmek imkansıza yakındır.kısacası muhteşem bir dire straits sarkısıdır.
* *

mükemmel.. tek kelimeyle mükemmel. gitar, davut vokal bu kadar mı uyar bir sarkı bu kadar mı keyif verir..
dire straits'dir.
dire straits 'in en ünlü şarkılarından biridir. gitar solosu tüm zamanların en iyi sololarından biri seçilmiştir.gerçektende mark knopfler bu soloda gitarı yardırmıştır.severek dinleriz şarkıyı.
dinlemeye başladığın an başka hiçbir şeye konsantre olmana izin vermeyen dire straits şarkısı...
solosu dünyaca kabul tastik edilmiş en iyi 100 solo arasındadır kendisinin, saygılarla dinlerim.
tek kelimeyle mukemmel bir parca. muzik ve sozlerin uyumu, harika gitar solo, super otesi vokal, dehset davul...
sultans played creol kismini yillardir sultans of being real diye soyledigim sarki.
(bkz: sultan kebab)
alchemy live versiyonu daha da guzel olan sarkı.mark knopfler bu sarkıda dehasını herkese gostermişri.once album versiyonu dinlenip sarkı tanınmalı daha iyisi olamaz dendikten sora alchemy versiyonu dinlenip sessizce olay yerinden ayrılmalıdır.
mark knopfler abimizin yeteneğini tek bir şarkıyla özetlemek gerekirse işte o sultans of swingtir. pickfingering diyorlar efendim, pena kullanmıyorum o derece aştım böyle de sololar atıyorum dercesine gösterir kendisini. live versiyonu, stüdyo kaydından farklı olarak eğlendirmesinin yanında hüzünlendirmiştir beni.
rock n roll tutkusunun jazzın yerini almaya başlamasını anlatan ve sultans of swing isimli jazz grubunu tanıtan bir parçadır.
fender stratocaster'in yumuşak "lü" tonlarının havada uçuştuğu efsane dire straits parçası...
bir de mark knopfler ve eric clapton'ın birlikte çaldığı bir ''live performance'' versiyonu vardır ki, müzik aşıklarını kendinden geçirir. youtube dan izleyin derim...
harika bir klasiktir. 1978' deki ilk albumlerinde yer almistir. yaklasik 6 dakikalik bir hipnotizma. kesinlikle muzik dunyasinin en iyi gitar sololarindan birini de ihtiva eder. oh mis.
mark knopfler' i ilk tanıdığım şarkıdır. inanılmazdır. Torunlarımın bile dinlediğinde büyük keyif alacağına inandığım bir şarkıdır.
"With the sultans with the sultans of swing.."

insanın aklını başından alan şarkı.. bir ses bu kadar mı huzur verir, bir grup bu kadar mı iyi olur..
alchemy de öyle bir çalmıştır ki mark amca ve baterist terry williams öyle ataklar yapmıştır ki davulda 10 küsür dakika boyunca dünyayla ilişkiyi kesen yarısı sololarla bezenen bildiğin vitaminn..mark knopfler bu şarkıda en yüce gitaristlerden olduğunu tescillemiştir.. (ki benim için en yücesidir)
mark knopfler gibi bir gitar dehasından çıkmış fevkalade parçadır.. soloda öyle güzel gelir ki ton.. mark knopfler'ın harika tuşesini parmaklarının verdiği tonun farkını hemen anlarsınız soloda.. ayrıca çok güzel bir ritm döngüsü vardır.. sözlerle ifade edilmez zaten.. dinlemek lazım..

yeni başlayanlar için;

(bkz: money for nothing) (sultans of swingde adeta konuşan fender strat bu parçada yerini gibson les paula bırakır.. yine hemen anlayıverirsiniz başka parçalarla arasındaki teknik farkını.. dinleyiniz efendim..)

edit: edit yapmamak için kendimi tutamadım..

bu adam harikadır yav.. her sultans of swing'de farklı bir solo atar hepsi de mi birbirinden güzel olur... sadece stüdyo kaydını değil tüm live konserlerini de dinlemek lazım..

entrymi fazla uzatmak istemiyorum.. bu adamın yaptığı herşey güzeldir.. sultans of swing ise bunlardan sadece biridir.
insana, allahım bu nasıl bir gitar çalış tekniği, bu nasıl tuşe, bu nasıl akıcılık dedirten mark knopfler icrası. *
rock ve türevleri müziklerden zerre hoşlanmayan bir arkadaşıma dinlettiğimde '' oha olm kesin hile var amk '' tepkisi verdiren, hepimizi yardıran solo. *
zaman mefhumunu devre dışı bırakan, asla eskimeyecek dire straits şaheseridir.

bir değeri içün (bkz: telegraph road)
yok yok tarif edilmez, bi dinledir.
(bkz: beğenmezsen kardeşin burda)

edit: dinlemeyin lan yıllardır dinliyorum bağlılık yapıyor meret. lan bi müzik bu kadar sıkmaz. yani nasıl desem...

(bkz: lar da yüzen alsancak)
asla satın alamayacağın o üstü açık corvette'in sürücü koltuğundasındır bir şekilde. rüzgar saçlarını savururken (evet kestirmemişsindir saçlarını!), saatte 200 km hıza doğru çıkarsın. zevkten çığlık atmak üzerindir ama hala bir şeyler eksiktir. ve tam o anda corvette'in şahane ses sistemi sana bu şarkıyı hediye eder.

sen de çığlık atmaya başlarsın...