"Dikkat ettim de, herşeyin kaderde yazılmış olduğunu ve kaderi değiştirmek için hiçbir şey yapamayacağımızı iddia edenler bile karşıdan karşıya geçmeden önce sağa sola bakıyor."

ya kendisi, ya vurguladığı insanlar kaderin ne olduğunu, nasıl bir kavram olduğunu anlamamışlar demek.
Prof.Dr. Stephen Wiliam Hawking, ingiliz fizikçi ve evrenbilimci olmakla beraber , "bi değişik" olmasıyla tanınır.
ALS hastalığıyla bilinmez,bilakis ALS hastalığını bilmemizi sağlayan kişidir kendileri.
"A brief history of time " ın ünüyle entrymi şişirmekten ziyade bu bilim insanıyla ilgili ilginç detaylara değinmek isterim efendim.
1964'te Hawking'e, bir motor nöron hastalığı olan ve tedavisi olmayan Amyotrofik Lateral Skleroz teşhisi konuldu. 1965'te hastalığı öğrenince Jane Wilde yani ilk eşiyle dünya evine girmiştir.
Evliliğinden 3tane nur topu gibi çocuğu olmuştur.
Daha sonra tekerlekli sandalyede eşini aldatmıştır ve evliliği bitmiştir.
O sıralar sesini kaybeden Hawking, tekerlekli sandalyesindeki, yazıları sese dönüştürebilen bilgisayarı vasıtasıyla iletişim kurmaya başladı.
En önemli detay ise yanağındaki bir kas yardımıyla yönettiği bilgisayarlı tekerlekli sandalyesinde günde 2.400 e yakın kelime yazdığı gerçeğidir. Etrafımızda iki bacaklı ve bir beyin sahibi olduklarını sandığım insanların ,iki kelimeyi yan yana getiremediklerini gördükçe hayrete düşüyorum.
Çok az yaşayabileceği söylentilerine rağmen ALS hastalığıyla 50 yıldır mücadele eden Hawking baba, 75 yaşındadır ve "o adam hala ölmedi mi ?" sorularını hüsrana uğratmaktadır.
Onlarca kitaba, hakkında çevrilen filmlere konu olan Hawking (bkz: The theory of everything) aynı zamanda Einstein'in evrenle ilgili ortaya koyduğu herşeyi açıklayacağına inandığı teoriler ile ilgili sansasyonel ifadeler öne sürmüş ve dikkat cekici tezler ortaya sunmuştur.
Uzaylıların varlığına inanan Hawking geçenlerde "Uzaylıların olmadığına inanmak koca bir okyanusta yalnız başına yaşadığına inanan bir balina olmaktır." şeklindeki sözleriyle bir kez daha dikkatleri üzerine çekmiştir. Onların bize mesaj yollaması durumunda ise tedbirli olmamız gerektiğini ve USA Today’in haberine göre ; Gelişmiş bir uygarlıkla karşılamamız halinde Kristof Kolomb ile karşılaşan Kızılderililerin durumuna düşebiliriz. Biliyorsunuz o işin sonu iyi olmamıştı” demiştir.

Popüler bilimle ilgilenenler için cok değişik kapılar aralayan rölativiteyle ilgili can alıcı iddialar öne süren,kara delik konusunda iddialaşan Hawking kimi zaman yanılmış ama nihayetinde çokça çalışmalara imza atmış,çokça ödüller almıştır.
Bana sorarsanız kendisi kozmo babadır. Değişik de bir adamdır.

görsel

Neyse kendisine saygılar sunuyorum efendim.
Anlattığı her şeyde bir yaratıcının varlığını kanıtlayan bilim adamı.

sadece bir örnek:

O inkar edenler görmüyorlar mı ki başlangıçta göklerle yer birbiriyle bitişikken, biz onları ayırdık ve her canlı şeyi sudan yarattık. Yine de onlar inanmayacaklar mı?" (Enbiya, 21/30)

(bkz: big bang)
düzenli olarak insanoğlunun dünyayı terk etmesi gerektiği şeklinde açıklamalar yapan fizikçi.
bi sevişse rahatlayacak bilimadamı.
Biraz abartildigini düşündüğüm bilim insanı.
yapay zekanın insanlığın sonunu getireceğini söyleyen bilim insanı. Bekleyip görelim.
medya tarafından abartılmış. Saykodelik bilim şahıs.
ölüceksiniz.
-stephen hawking

sonunuz geliyor.
-stephen hawking

az kaldı.
-stephane hawking

pişman olacaksınız.
-stephane hawking
ingiliz fizik profesorü.

sanılanın aksine, evrenin varlığını açıklamak için bir tanrı kavramına ihtiyaç olmadığı tezini daha önce de,  (bkz: a brief history of time) adlı eserinde dile getirmişliği var.
en ünlü teorisi okan  (bkz: kara delik)’lerin atom altı parçacıklar yaydıkları üzerine “hawking radyasyonu teorisi”
tanınmasını sağlayan kitabı: “a brief history of time” (1988) (zamanın kısa tarihi) bugüne kadar 9 milyon adet satmıştır. best seller listesine giren ilk fizik kitabıdır.

“peki big bang’n öncesi nedir?” sorusunu merak edenlere; big bang’den öncesi yoktur, komik olma.... diye kestirip atan, “başlangıcı olan her şeyin bir sebebi vardır, ilk hareketi tanrı vermiştir” (bkz:  kozmolojik argüman) diyen inançlılarla farkında olmadan aynı hataya düşen bilim kesmine de göz dağı vermiştir aslında.
Hakkında yalnızca üç entry olduğunu gördüğüm ve şaşırdığım fizikçi.

ALS hastalığına yakalanması sonucu beyin işlevleri normal devam ederken, önce kaslarını, ardından sesini kaybetmiş. Üç çocuğu var ve çocuklarının annesi olan eşinden ayrılıp bakıcısı olan kadın ile evlenmiş. Beni yaptığı çalışmalardan çok bu şaşırttı. Hiçbir kasını kullanamayan, konuşamayan bu adam eşini aldatmış.

Çok enteresan...
(bkz: stephen hawking'ten gelen insanlik siki tuttu temalı açıklama)

haftada bir, ya da ayda bir muhakkak olur.. hiç şaşmaz!
görsel

olm adamla niye dalga geçiyonuz yazık günah. Ama güldüm Allah affetsin.

(iki görseli ben birleştirdim)
Engelli sandalyesinde oturarak prim kasan biri. Vasat troll.
henüz felçli değilken:

görsel
ismini görünce yine nasıl bir felaket tellalcılığı yaptı diye merak ettim.
The theory of everything.
her şeyin teorisini açıklarsa insanlığın algısını genişletecek bir çok soruya cevap vermesini sağlayacak ve dünyayı daha anlaşılır kılacaktır. umarım açıklamadan ölmez çünkü bu insanlık için büyük bir kayıptır. burada ona özürlü değip şekliyle dalga etmeye çalışan insanlara diyeceğim tek söz: böyle şeyler yapmayın ayp.
insanlığın evrimsel sürecinde büyük bir basamaktır kendisi yani.
Ünlü fizikçı 76 yaşında ölmüştür.

http://m.haberturk.com/so...hayatini-kaybetti-1875237
Hayatını kaybeden ünlü fizikçi. Dünya ilimine kattıkları onun ahirette kefareti olsun. Allah günahlarını affetsin.
ülkemizde üniversitelerde saçma sapan bölümler açıp, ahpap çavuş ilişkisiyle kapasitesiz bilimsel vizyondan uzak kişileri akademisyen yaparsak, evreni anlamayan sözde bilimcilerin hawking'i anlamasını nasıl bekleriz. kaç bilim insanı yetiştirdik, kaç astronot uzaya gönderebildik! son açılan üniversiteler bilime ne katkı sundu? ekonominin kara deliği haline gelen akademisyenlerin maaşları ve bilimsel performansları hala neden sorgulanmıyor...!!!
als'ye nanik çeken dahi. dünyaya katkıları unutulmayacak. (daha dün derste ondan bahsetmiştik, proteinlerin yanlış katlanması sonucu ortaya çıkan hastalıklara bakarken...)
ne diyelim, allah rahmet eylesin.
Dev bilim adamıydı.
hayatını kaybetmiş büyük bilim insanı.

vay arkadaş. :/
insanlığın geleceğini en iyi görebilen bilim insanlarından biri daha yıldız tozu oldu.
güle güle güzel insan.
adın ve eserlerin binlerce yıl yaşayacak.

görsel