1. 1.
  Dünyaya hükmetmiş en büyük üç imparatorluktan biri olan Roma imparatorluğunun Senatus Populusque Romanus'un kısaltması olarak ordusunda, flamalarında ve belgelerinde kullandığı kısaltmadır. Senato ve Roma Halkı şeklinde milattan sonra 81 yılında Titus ve babası imparator Vespasian adına yapılmış Titus Kemerinde kullanılmıştır, zira farklı versiyonları da mevcuttur (Senatus Populus Quiritium Romanus, Senatus Populusque Romae). Yakın tarihte Mussolini tarafından propoganda aracı olarak kullanılmış ve italyan ordusunun ambleminde yerini almış, ve büyük bir kibirle taşa toprağa yazılmıştır, ancak italyan ordusunun nasıl bir üne sahip olduğu da malumdur.
  6 ... 13e12k
 2. 2.
  gladiator filminde maximus decimus meridius abimizin kolunda gördüğümüz dövme.
  2 ... disco inferno
 3. 3.
  ayrıca spor kelimesi de buradan gelir
  2 -1 ... rommel
 4. 4.
  roma cumhuriyet halk partisi gibi bişey.
  3 ... lazy pigeon
 5. 5.
  altın roma kartalının pençeleriyle tuttuğu defne yaprağı çelengin içinde yazar, roma senatosu ve halkı anlamındadır...
  ... erme1984
 6. 6.
  Her Amerikan filmi izleyisinden sonra gaza gelen ve filmdeki, ki genellikle olur, kahramana ozenip, onu idol alan tiplerin, Gladiator filmini izledikten sonra da vatani ve ailesi icin savasan ozgur bir milis (artik nasil oluyorsa) modunda dovmeciye gidip "abi ben de Maximus'un dovmesi istiyom" seklinde gecen kisa bir muhabbetten sonra yaptirdiklari dovmedir. Bu, tesbihde hata olmaz, tiki, ciks, artiz, sonradan gorme ya da adi her neyse sahislarin kelimenin anlamini bilmedigi ve aslinda olmaya calistiklari karizmatik delikanli yerine kultur fakiri olduklari aciktir lakin anlamini bilip de yaptim ben diyerek cikisan uc bes capulcu cikmasi takdirde bu kisilerin Turk evladi oldugundan suphelenirim. Kimse anasinin karninda ingilizce bilerek dogmuyor, bilmemek ayip degil ogrenmemek ayip. Gunumuz teknolojisiyle her bilgiyi tek tikla ulasabilirken kalici bir enayilik ya da biraz daha acimasiz yolla hain modunda gezmenin anlami yok.
  ... honour
 7. 7.
  (bkz: senatvs popvlvsqve romanvs)
  ... el cielo
 8. 8.
  sono pazzi questi romani (bu romalılar çılgın) .
  1 ... kingofeast
 9. 9.
  MÖ 100 lü yıllardan sonra roma imp. arması olarak kullanılmıştır. meali Senatus PopulusQue Romanus Senato ve Roma Halkı.
  ... holmes221b
 10. 10.
  spqr
  ... sassanach