bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 11.
    malesef ki uludağ sözlükte film yorumlarında pek kullanılmayan (!) fasilite. * *
    11 -1 ... wolfshade
  2. 12.
    nip tuck 3. sezonu izlerken kendini arkadasım olarak adlandıran sahsiyetin bana "carver kim biliyon mu?" diye baslayıp sezon finalini bastan sona anlatmasıyla ortaya cıkan hadise. yapılmamalıdır tehlikeli sonuclar dogurabilir.
    4 ... sagi
  3. 13.
    inatla ve hatalı bir biçimde filmlerin, kitapların vs dışındaki alıntılarda da kullanılan fasilite.

misal ben bir arkadaşımın bana söylediği şeyi sözlüğe taşırken spoiler fasilitesini kullanırsam iyi bok yemiş olurum.
    13 ... bahdeniz
  4. 14.
    kardeşim, ben mesela geleceği tahmin eden biriyim*. bir gün yine tahminlerimi yazdım. ama biliyorum ki sözlükte geleceğini bilmek istemeyen insanlar da var. işte o zaman ben ne yapıyorum? onların okuduğu zaman pişman olup öğrenecekleri şeyi spoiler içine yazıyorum ki onlar bunun farkına varıp okumasınlar oradaki şeyi. işte spoiler böyle bir şey. bi nevi insanın kendine yakışanı giymesi yani.
    7 ... sen bana bu diyemezsin
  5. 15.
    ota boka verilen şey...
    ota boka verilen şey...
    ota boka verilen şey...

ota boka verilmemesi gereken şey; sadece filmi izlemeyen, kitabı okumayan için yapıtın büyüsü kaçmasın, devamlılığı sağlansın onun için yazdığımı okumasın diye verilmesi gerekir. ayrıca türkçesi var,

--izleyenler için--

--izleyenler için--

--okuyanlar için--

--okuyanlar için--

(bkz: uludağ sözlük ten gına gelmesi nedenleri)
    18 -1 ... tfcvbg
  6. 16.
    icerik bilgisi demek daha dogrudur... turkce bir sozluk olusumu olan bir yerde spoiler kullanımı abes kacmaktadır...
    her ne kadar entry de turkce olmasa da kalıplastıgı icin buna pek dikkat edilmemektedir..
    17 -2 ... baris baris
  7. 17.
    inatla ve hatalı bir biçimde filmlerin, kitapların vs dışındaki alıntılarda da kullanılan fasilite.

misal ben bir gazetede okuduğum şeyi sözlüğe taşırken spoiler fasilitesini kullanırsam iyi bok yemiş olurum.
    10 ... bahdeniz
  8. 18.
    şöyle ki; yalnızca bir filmin/kitabın/tiyatro oyununun/dizinin filan sonunu ya da önemli bir anını/sahnesini/olayını taşıyorsak sözlüğe, o zaman kullanacağız.

böylece o filmi/diziyi/oyunu izlemeyenler; kitabı okumayanlar, oyunu/filmi/diziyi izlemeden; kitabı okumadan sonunu öğrenemeyecek, okuma/izleme zevklerinin içine edilemeyecek, spoil eden de küfür yemeyecek.

gereksiz yere kullandıklarında da küfür yiyor spoiler failitesini kulananlar tabii.
    9 ... bahdeniz
  9. 19.
    iki arkadaşım konuşuyorlar:
    - haftasonu matrix3 e gideceğiz, gelir misin?
    + ben gittim, trinity öldü.
    - ?!?! :( manyaksın olum sen.
    8 -4 ... irfan
  10. 20.
    anlam veremedigim bir sekilde bu sözlükte sürekli anlaminin disinda kullanilan ibaredir.

bak hatta ben de yapayim da örnek olsun :

adamin biri gidiyormus.
    --spoiler--

gidis o gidis.

--spoiler--

tanim : bir filmin/ dizinin/ kitabin vs. sonunu ya da hikaye icin önemli bir kismini anlatirken izlemeyenler/ okumayanlar icin "zevklerinin icine etmeyelim, yazik günahtir" anlaminda ikaz ibaresi.
    9 -1 ... aftermath