bugün

Sürekli aldigimiz "bu mesaji bilmem kaç kisiye yollarsaniz, x kurulusu mesaj basina x dolar verecek" veya "size gelen bu mesaji en az 15 kisiye göndermezseniz basiniz dertten kurtulmayacak", "Bu bir tantradır, onbeş gün içinde şu kadar kişiye gönder", "bu sitede Atatürk e hakaretler edilmektedir, 20.000 kisi birikince kapatilacaktir" türünden e-postalarin gerçekle hiçbir ilgisi yoktur ve SPAM olarak adlandirilir.

SPAM kapsamindaki diger tip e-postalar, ürün satis mektuplari, ne idügü belirsiz virus uyarilari, dünya bilmem kimler birligi olarak zavalli Afgan kadinlarina veya bilmem kim kurulusunun dünyayi zehirledigine vs. yönelik imza kampanyalari, bilmem ne adresinden alinacak program ile surf yaparken para kazanacagimizi anlatan postalar, Microsoft un yeni programlarina koydugu bir kodla bütün e-postalari izlemesi,sinemada igne ile AIDS kapanlar veya böbrekleri alinanlarla ilgili hikayeler,zavalli hasta bir çocugun (hep ayni senaryo kullanilir) gönderdigi e-postanin her atilisinda bilmem kaç kurus para kazanacagi ile ilgili postalardir.

Bu tür postalarin hiçbirinin gerçekle ilgisi yoktur ve tek amaçlari bu tür postalar forward edildikçe üzerinde toplanan e-posta adreslerinin toplanmasidir. Dikkat edilirse imza kampanyalarinda bile e-posta adresinizi eklemeniz istenmektedir. Bu zincir mektuplarla toplanan adresler daha sonra pazarlanmakta, "250.000 Türk'ün e-posta sifresi" gibisinden CD ler ile satilmaktadir. Daha sonra bu posta adreslerine abuk sabuk (genelde illegal) ürün ilanlari gelmektedir. Bu tür ilanlarin sonundaki "çikmak için bilmemkim@bilmemnere com adresine "Remove baslikli bir e-posta göndermeniz yeter" yazisi kesinlikle ciddiye alinmamalidir. Genelde bu tür remove cevaplari kaale alinmamakta,hatta e-posta adresinin dogrulugunu kontrol etmekte kullanilmaktadir. Kullanicinin istegi disinda gönderilen bu tür e-postalarin hepsine SPAM adi verilir ve gerek e-posta adreslerinin gereksiz sismesine, gerekse internet trafiginin (su anda bir problem teskil etmese de yakin gelecekte) artmasina yol açarak,gereksiz bir yük olusturmaktadirlar.

Ayrıca bir başka nokta daha var. Sizin maillerinizin bununla ne ilgisi var? Siz burda belirtilen tür mailleri zaten hiç atmiyorsunuz. Sizin attiklariniz zararsiz/komik yazilar,karikatürler, ve üstelik sadece kendi arkadaş çevrenizden bir kaç kişiye atiyorsunuz. Aslında sizin kontrolsüz attiklarinizla, yukarida belirtilen SPAM maillerin hiç bir farki yok. Sizin yolladiginiz mail de o arkadastan bu arkadasa gezinerek, en sonunda "To" kisminda 100 kadar arkadasin adini içererek, bu adresleri toplayan birinin eline geçebilir. Sonuç? "bu kisiler benim mail adresimi nerden buluyor?" dediginiz olmadi mi hiç? Peki bundan kurtulmanin bir yolu yok mu? Var.

Aslinda bu igrenç durumdan kurtulmanin, çok kolay, çok kısa ve çok da zahmetsiz bir yolu var. Birden çok kisiye mail atiyorsaniz, mail attiginiz kişilerin adreslerini BCC (gizli) kismina yazmak. BCC (gizli) nedir ? BCC(gizli) , "Blind Carbon Copy". (Akabinde CC: Carbon Copy). BCC"'nin "CC"'den ve "To"'dan farki: BCC'ye yazilan adreslerin kimse tarafından görülememesidir. Yani birden fazla kisiye yolladigimiz maillerde, arkadaşlarinizin adreslerini BCC ye yazmak bu sorun için kesin çözümdür. Bununla birlikte "forward" ettiginiz maillerin basindaki "---Original Message---" kismini da silerseniz, hem yollanan maillerin içerigi 10'larca gereksiz satirdan kurtulacak ve böylece okunmasi kolaylasacak, hem de mail adresi hirsizlarinin isi zorlasacaktir.
ilk spam 1 mayıs 1978 de yollanmıştır. reklam içermektedir.
ilk spamdan son spama kadar geçecek olan zamanda bir kısım insanlar hala alışkanlıklarından vazgeçemeyip mal gibi epostaları yönlendirmeye devam edeceklerdir. çoğu reklam içeriklidir.
yapanlarına aynı yöntemle yanıt vermenin keyif verdiği postalardır.

örneğin fuck your spams, fuck your spams, fuck your spams, fuck your spams, fuck your spams,.... böyle kilobaytlarca olan bir postanın, o spam adresine * 100 lerce defa gönderilmesi.
cesitli örnekleri olan ve hep para veya internet adresi toplamaya yönelik maillerdir.
sasirtici olan cok yüksek kalitede bir ingilizceyle yazilmis olmalardir.

örnek :

sevgili bilmem kim;

Ben Kamerun ulusal bankasi genel yönetim kurulu üyesi maxim obenbida. Avrupa toplulugu, Amerikan ulusal kalkinma bürosu ve Kamerun merkez mankasiyla ortak yapmakta oldugumuz, kamerundaki yerel antigop bitkilerinin isik ve ses enerjilerine cevirilme yeteneginin kesfedilme projesinin 8. safhasi olan antigop enjeksiyonu calismamiz icin dünyanin cesitli yerlerinden kaynak aramaktayiz. Sizi de bu projeye dahil olmaya ve yardim yapmaya davet ediyoruz.
hesap numaramiz : XXXXXXXXX09987

adres : (yalandan bir sey)
telefon : (cep telefonu)
yeni çağın dolandırıcılık organizasyonlarından.organizasyon çünkü e-mail sahiplerini kapsayan çok dallı bir yapısı var ve her forwardçı da bunun bir parcası.
(bkz: ocak başından ırak)
(bkz: gördüğüm yerde silerim affetmem)
örnek :

Sayin bilmem kim;

ben Togo cumhuriyetinden Ass. Prof. Dr. Asimmu Obandigenbaru. Togo cumhuriyeti bilimsel tip arastirmalari merkezinin dünya saglik örgütü ve senegal ulusal tip merkezi ile bir likte yürüttügü calisma icin yardim toplamaktayiz. vereceginiz tüm yardimlar, dogustan ayaklari olmayan, kulaklari kicinda olan ve maalesef 8 yasina gelmis olmasina ragmen hala embriyo olarak kalmis olan gana cumhuriyeti vatandasi asimena oyakamsibunde´nin hayata kazandirilmasi icin kullanilacaktir.
sizi yardim yapmaya davet ediyoruz

hesap numarasi : xxxxxxxxx09987
adres : (yalandan bir sey)
telefon: (cep telefonu)
bu maili bilmemkac kisiye gondermezsen basina su gelir gibi seylere inanan mallar oldukca yasamini devam ettirecek maillerdir.
"TRY ouR Special Erection Pack!" şeklinde bir maille az önce son noktayı koymuştur.
nerde beklediğiniz ya da işe yarayan bir mail var içinde bulunduğu dosya.
birilerinin para kazanma yöntemi. yabancı bir programda görmüştüm; afrikadaki bilmemne ülkesinde bi sürü tip bi internet kafeye doluşmuş 24 saat bu maillerle uğraşıyordu. numaralarına kanan zavallı saf insanları bir güzel dolandırıp sonra da 'biz bilmemne ülkesi ekonomi bakanlığındanız, zararınızı karşılamak istiyoruz' geyikleriyle bir daha dolandırıyorlardı.ballı iş valla ne diyelim.
aşkımmmmmm gibisinden titlelar ile mail kutularına teşrif eden postalardır. buradan sevgili heykır arkadaşlara seslenmek istiyorum. sevgilim mail kutuma girip spam olarak atılan mailin başlığını görse bir daha yüzüme bakar mı? endonezyadaki depremlerden sonra bir de sizin yüzünüzden mi tartışma çıksın aramızda? daha foklar yüzünden çıkan tartışmamız bile bitmemişken. vurmayın bize.
(bkz: Yaşasın burada hiç spam yok!)
gmail kullanıyorsanız bir ay icerisinde en azından 1000 adet gelen mail cesididir.

(bkz: spam silmekten sıkılmak)
sürekli seks shop ürünleri tanıtımı ve reklamı yapan türüne ise sperm mail denir.

ayrıca az önce gelen bir sperm mail ile spamdistimi patlaya-yazdı.

gönderen: deniz gezmiş
konu: sevgilinizi azdırın!
içerik: (bakamadım bile)
bana hergün milyoner (hem de dolar milyoneri) olduğumu söyleyen, ama üşengeçlikten bankaya kadar gidip parayı çekemediğimden teptiğim fırsatlardır.
http://www.zaytung.com/haberdetay.asp?newsid=16589
spam mailler eskiden popülerdi. mail servis sağlayacıların spam engelleme filtreleri yoktu neler çekerdik bilemezsiniz.
dün gece temizlediğiniz kutunuzu sabah açıyorsunuzki 150 mail var. hangisi işe yarar bilemezsiniz. tek tek seçersiniz arasından okuyacaklarınızı. hatayla birini tıklayıp açsanız olmadık bir görüntü karşınıza çıkacaktır.
şimdilerde şükür gereksizler gibi klasörler varda rahat edebiliyoruz bi nebze olsun.
budur ;

görsel *
http://aysbergnigga.blogspot.com/2008/08/yazyorum-da-noluyo-17-fwben-denedim.html
özellikle bankaların hayvan gibi para kazandıkları sektör. bildiğin sektör lan bu.

adamlar bize ulaşmaları için verdiğimiz mail adreslerini iyi paralara sik büyütücü, am daraltıcı firmalara satıp paranın götünü parmaklıyorlar.

o piç kuruları da bize spam olarak geri dönüyor.
yazım hatalarını sikmek istediğim maillerdir. teklifi kabul edecektim, sırf imla hataları var diye kabul etmedim.

--spoiler--
from:aysun kaya

re: ciinsel hayatinizi doplu dolu yaşamak istermisiniz?
--spoiler--

(bkz: doplu dolu)