bazi urunler haric biz ademogullari'nin dikkat etmedigi bir husus.
bazı insanların almadan önce, bazılarınınsa aldıktan sonra kontrol ettikleri, hayati önem taşıyan tarih. örneğin babam her zaman bu tarihi alıp eve getirdikten sonra, gözlükleri de yanında yoksa bana kontrol ettirir. aramızda mütemadiyen geçen diyalog şöyledir:

-bak bakayım şunun tarihine
+iyi de baba sen bunu almadan önce kontrol etseydin ya. şimdi bakmanın ne anlamı var, almış getirmişsin artık.
-olsun, sen yine de bak.

hep de tarihi geçmemiş olurdu. ta ki birkaç gün öncesine kadar. annemin birkaç gündür evde olmadığı ve babamla beraber bekar modunda olduğumuz günlerden biriydi yine. tabi ki en büyük problem yemekti. * o gün için bekar yemekleri arasından babam sucuğu seçmiş olacak ki akşam saat 21:00 civarlarında elinde bir kangal sucukla geldi. yine aynı diyaloğu yaşayacağımız gün gibi aşikar olduğundan ben direk konuya dalıp "şunun son kullanma tarihine bir bakalım" dedim. tarihi okumamla yarılmam bir oldu. sucuğun son kullanma tarihi o gündü. şimdi saat 21:00, 00:00'a kadar üç saatimiz var bunu pişirip yemek için.

eh baba, ben ne diyeyim sana bilmiyorum ki... *

bunu aldın, bu da eşantiyon:
(bkz: son kıllanma tarihi)
"açılmadığı takdirde tazeliğini son kullanma gününe kadar muhafaza eder" ifadesinden de anlaşıldığı üzere son kullanma tarihi paketi açılmamış ürünler için geçerlidir.
Kadının iyisi 6 ay yaşar,bu süreyi geçerse kadın için son kullanma tarihi demektir.
(bkz: son tuketim tarihi)
Kısaltması SKT dir. ingilizcesi expiry date dir.
market alış verişlerinde özellikle dikkat edilmesi gereken tarihtir.
Markete alış veriş yapılırke dikkat edilmesi gereken tarihdir.O tatih yanlışsa o ürün bozulmuş demektir.
gıda alanında son kullanma tarihi kavramının kullanılmasını anlamsız buluyorum, acayip şaşırıyorum. sonuçta son kullanma tarihi keskin bir şey olmamalı.
tut ki yarın son kullanma tarihi bitecek bir ruffles'ın var, bugün çok mu taze demek yani? hop diye biter mi la kullanma süresi? şarj mı bu?
(bkz: miat)
+90 gün* ile genişletilecek tarihtir. tabi yoğurt alıp bunu yapmayacaksın öküz!*
bazı ürünler için gereksizdir. mesela, tuzun son kullanma tarihi mi olur.
yiyeceklerde son tüketim tarihi olarak karşımıza çıkar.
son kullanma tarihine dikkat edilmesine rağmen uygun olmayan saklama koşulları yüzünden bozulan ürünler vardır.
bu tarihe fazlaca güvenmeyip, özenle tüketmek daha akıllıcadır. yoksa mideyi, motoru bozmak içten bile değildir.
(bkz: gıda zehirlenmesi)
insanlar üzerinde de uygulanır. uzmanlık gerektiren tarihtir.
ingilizcesi best before olarak geçer.
çevirirsek, "şu tarihten önce en ideal haldedir" gibi bir anlam çıkarabiliriz. bu tanım aslında daha mantıklıdır, "yerseniz ölmezsiniz" anlamında değil de, "lezzeti bozulmadan, gerçek tadında şu vakitten önce yin gari" demek gibi.
prezervatif için son derece önemli bir detay. kullanmadan önce mutlaka kontrol edin. sonra demedi demeyin.
Benimde geldi ne zaman ölürüm.