bugün

conanı yazan amca var ya, hah onun bir diğer karakteri. hatta bunu conandan önce yazmış. çok ilgniç bir karakte. filmi de var. ruslar çekiyor.

trailer da burda. daha ne yapayım ki;

http://www.comingsoon.net...ws/movienews.php?id=58972

bir bu bir de avatar. yıllar önce 300 bekler gibi beklediğim filmler.
1928 yılında conan'ın da yaratıcısı olan Robert E. Howard tarafından yaratılmış olan ve başrolünde james furefoyun olduğu fantastik macera filmi önümüzdeki aylarda gösterime girecek olan karakter.
dark horse firması tarafından çizgiromanı da yayınlanmaktadır.
robert e. howard'ın conan'ın gölgesinde kalan karakteri.

hikayelerini okumadım bilemem, ama filmini izledim, maalesef.
--spoiler--
vıcık vıcık hristiyanlık propagandası ile bezeli, sığ ve çiğ bir film olmuş tam anlamıyla. bir yanda, "putperestleri dize getiren" ve kendini bir manastıra kapatmış, şiddete tövbeli solomon abimiz, öte yanda yeni dünya amerika'ya doğru yola çıkan halis muhlis bir aile ve onların güya şeytan tarafından seçilmiş kızları, beri tarafta senaryo kabızlığı çekilen her filme mutlaka sokulan aile içi çekişme ritüeli ve baba-oğul ilişkileri vs.

şöyle bir toparlayayım diyorum filmi ama neresinden tutsam elimde kalıyor. "yeminimi bozdum ulen, korkun benden" tarzı safsalak çıkışlardan tutun da, çarmıha gerilen ve bir nevi hz.isa kılığına sokulmuş kahramanımıza, fantastikliğin sınırlarını zorlayarak yüzü maskeli bir savaşçının ruhani dokunuşu ile şeytanın ordusunun neferleri haline gelen zavallı köylülere kadar envai çeşit absürd zorlamanın arkaplanını oluşturmuş film resmen.

hal böyle olunca da, ortaya dayanılması zor, klişelerle dolu, püriten propagandası bir film çıkmış. mutlak ki, karakterin aslına uygundur bu betimleme. dedim ya orasını bilemem. ama hikayeyi hayata geçirirken bu kadar özensiz davranılması da kimsenin değilse bile yönetmenin büyük beceriksizliğidir.
--spoiler--
michael j. bassett, olmayacak demek ki. önce deathwatch gibi bir facia, ardından wilderness'taki basiretsizlik şimdi de bu çiğ solomon kane. velhasaıl, olmayacak gibi sanki üstad, zorlamamak lazım.
izlenmesine izlenilebilir fakat klasik bir senaryosu vardır.
aptal bi film.
çocuklara göre işte, iyilik ve kötülüğün savaşı falan.

bütün film boyunca "yeminliyim ağalar" diye sünepe sünepe dolaşıyor.

filmin daha ortasındayım ama eminim ki "yeminimi bozdum babür" diye şahlanıp kötüleri yenecek. iyilik herzaman kazanır falan feşmekan.

hıristiyanlık propogandası yapmaya çalışmışlar ama hıristiyanlıktan iyice soğudum diyebilirim.

sakın izlemeyin aşırı gerizekalı bi film.
ufak doz gerilim ile başlayan bir sahnesinde 3 saniyede gerilimde 100 km hıza ulaşarak vücudumdaki kılları tavuk götü gibi dimdik eden film. -ananski-
boş vakitlerde izlenebilir bir film olmakla birlikte büyük beklenti içerisine girmemekte fayda var. bir conan değil.
sözlük bok atma timinin yine iş başı yaptığı film. öyle seyredilmicek iğrenç bi film değil sonu biraz daha iyi olabilirdi.
sert mizaçlı, güçlü bir kraldır.