1. 1.
  bu adi verdigimiz insanlar bilgi yumurcaklaridir. beyinlerinin ici bilgiyle doludur. ancak karlari olmadan bu bilgileri paylasmazlar. bilgi saticilari diyebiliriz.
  2 ... posion
 2. 2.
  sophia* kelimesinden türeme, bilgici manasındaki sözcük.
  2 ... kemalettin şentürk
 3. 3.
  para kazanmak için bilgi satan bilgin bozuntuları...(bkz.: kapitalist bilgin)
  1 ... comediedecaractere
 4. 4.
  hekimlik,astronomi gibi bilimleri,bunların yanı sıra siyaset ve güzel konuşma sanatını öğretmek için gezici öğretmenlik yapan ve bunun karşılığında para alan kimse.
  ... ladymacbeth
 5. 5.
  (bkz: sofizm)
  ... camilleclaudel
 6. 6.
  sokratesin bol bol göt ettiği kendilerine filozof diyen insan topluluğu olduklarından daha zeki gibi görünerek insanlara anlattıkları şişirme şeyler için para alan zavallılar bir nevi zamanın öğretmenlerinin karakteristik özelliklerini gösterirler
  1 ... denizen
 7. 7.
  relativizm akımını destekleyen insanlar.
  ... eskisevgili
 8. 8.
  (bkz: sophiste)
  ... tata
 9. 9.
  m.ö 5.yüzyılda antik yunan demokrasi ile yönetilir ve bu antik yunan dünyası içinde atina kenti siyaset, ekonomi ve kültür alanlarıyla öne çıkar.
  insanlar önemli bir yer edinebilmek için birbirlerini etkilemenin yollarını bilmek zorundadır ve demokrasi bir ikna rejimi oldugundan insanlar etkileyici konuşmalar yapmak zorunda kalır.ayrıca antik yunan'da etkileyici konuşmalar sanat olarak görülmektedir.
  işte bu sanatı bilen ve insanlara öğreten kişilerdir sofistler.
  ... fifi
 10. 10.
  sofistler, kendi dogrularini, sonucta sofizm relativizmi destekler, kendi cumleleriyle kanitlarlar, sunduklari dusunce sekliyle karsilarindakini tuzaga dusurerek, dusuncesine zit bir yargi cikarilmasini engellerler.
  mesela, suleyman demirel'i gunumuz sofistlerinden sayabiliriz. oyle ki, dun savunduklariyla celistiginde ''dun dundur, bugun de bugun.'' diyerek laf kalabaligi yapmis, bir anlamda isin icinden cikmistir.
  1 ... kisladankampuse