1. 1.
  GÜZELLiK TANRIÇASI AFRODiT 'iN KOCASIDIR . ZEUS iLE GiRiŞTiĞi BiR KAVGA SONUCUNDA ÖLMÜŞTÜR . BUNA ÇOK ÜZÜLEN AFRODiT GÜZELLiĞiNi KAYBETMEYE BAŞLAYINCA TANRILAR OLYMPUS DAĞININ ZiRVESiNDE TOPLANIRLAR VE ADONiSE YENiDEN CAN VERiRLER... ADONiS CAN BULDUĞUNDA HAVA ISINMIŞ , ÇiÇEKLER AÇMAYA BAŞLAMIŞTIR ... BU YÜZDEN ADONiS ÇiÇEKLi VE GÜZEL BAHARIN TEMSiLCiSiDiR.
  17 -1 ... adonis
 2. 2.
  (bkz: adonis kası)
  2 ... atan alir spor
 3. 3.
  yunan mitolojisinde afroditin sevgilisi genç bir avcı.efsaneye göre bir yaban domuzu adonis i öldürünce afrodit adonisin her yıl altı ay yeraltından çıkması için tanrıları kandırmıştır.adonisin her yıl boyle yeraltından cıkıp olmesi eski yunanda Adoniya Bayramı olarak anılır
  9 ... angelofdeath
 4. 4.
  Kıbrıs'ın ilk kralı Kinyras ya da Suriye kralı Theias'ın oğludur. Köken ve kaynak olarak güney Akdeniz ve Anadolu efsanelerine bağlıdır. Özellikle Sümer ve Hitit kaynaklarından gelmektedir.Tanrıça Aphrodite'nin lanetine uğrayan kralın kızı Myrrha ya da Smyrna babasına aşık olarak onunla birlikte olmuştur.Bunun farkına varan kral, bu günahı temizlemek için kızını öldürmeye kalkmış, ancak tanrılar araya girerek Myrrha'yı kurtarmak için onu bir mersin ağacına dönüştürmüştür. 10 ay sonra bu ağacın kabuğundan çok güzel bir bebek olan Adonis çıkmıştır. Çocuğa aşık olan Aphrodite onu gözlerden uzak tutmak için Persephone'a emanet etmiş ancak Persephone'da Aronis'e aşık olarak onu geriye vermemiştir. Bunun üzerine araya giren Zeus, Adonis'in yılın dört ayını Persephone, dört ayını Aphrodit, geriye kalan zamanı da gönlünce geçirmesine karar vermiştir. Adonis'de kalan zamanını Aprodite'Ye ayırmıştır. Kıskançılğa kapılan Ares ya da Artemis, Adonis'in üstüne bir yaban domuzu salmış ve domuzun boynuzuyla yaralanan Adonis bir süre sonra ölmüştür. Kanından baharçiçekleri bitmiştir. Adonis'in yardımına koşan Aphrodite'den, ayağına batan diken nedeniyle akan kan tanrıçanın çiçeği olan beyaz gülü kırmızıya boyamıştır.Kışın yeraltında yaşayan baharla birlikte yeryüzüne çıkan Adonis, toprağın ve bitkilerin yeniden canlanışını simgeler.Adonistörenleri yazın en sıcak zamanında yapılır. Ölü Adonis'i temsil eden küçük bir tahta heykel etrafına kadınlar saksılar içinde solmuş çiçekler dizerler ve ağıt yakarlar.
  3 ... balmsd
 5. 5.
  antalya'da 4 yıldızlı bir otel adı.
  1 ... trablus
 6. 6.
  eski bir şifre sistemi...
  2 ... demolay
 7. 7.
  mersin'de bir site adı. içel anadolu lisesi'nin yanındadır.
  2 -1 ... fabala
 8. 8.
  afrodit'in son derece güzel ve genç sevgilisi. yaban domuzu tarafından ağır şekilde yaralanır. bunun üzerine afrodit onu laleye * çevirir.
  ve bugun kadınsı güzelliğe sahip erkekler için ve fidan gibi delikanlı anlamına kullanılmaktadır.
  1 ... seytanin fisildadiklari
 9. 9.
  (bkz: o adonis)
  -1 ... eurasian
 10. 10.
  Bütün bitkilerin anası olan Aphrodite'in Adonis adinda bir oglu daha vardı. Yunanlılar Aphrodite'in oğlunu bizi çarçabuk terk eden çiçekli ve neseli ilkbaharin sembolü olarak kabul ederlerdi. Adonis saklandığı ağacın kabuklarını yararak çıktığı zaman güzel günler başlıyor, çiçekler açıyor, ilbahar başlıyordu. Onun hayatı tıpkı çiçekler gibi sınırlıydı, bir kaç gün sürüyordu. Çünkü Adonis açılıp güldüğü, gençliğin en güzel ve parlak çağına ulastığı gün ölüyordu. Bu zaman yaz mevsiminin sonuna denk geliyordu. Yani sonbaharın çiçeklerin solduğu, yaprakların sarardığı dünyaya hüzünlü bir havanın hakim oldugu mevsim. iste bu mevsimde Adonis dünyamızı terk ediyor görünmez bir aleme giriyordu. Böyle bir mevsim de Adonis yaban domuzunu kovalarken hiç beklemediği bir anda yaban domuzu birden bire geri dönmüs ve ona saldırmıştı. Aphrodite oğlunun geçirdiği kazayı haber alır almaz Olympos'tan asağı inmişti, ancak yanına vardığında oğlu çoktan ölmüştü. Aphrodite ağlayarak oğluna sarıldı. Adonis'in ölümüyle Aphrodite'in yanı sıra periler ve birçok tanrıça gözyaşı döktüler, yas tuttular. O günden sonra Adonis'in öldüğü günün anısına Adonis'i sevenler yas tutmaya başladılar.. taki doğduğu güne kadar. Bu yüzden, neşeli ve rengarenk geçen ilkbahar ve yaz mevsiminden sonra kasvetli ve hüzünlü sonbahar ve kiş gelir. Bu mevsimler Aphrodite ve perilerin Adonis'in yasini tuttuklari dönemdir.
  ... balmsd