1. 1.
  fotoğraf makinesi türüdür, single lens reflex anlamında.
  ayna sistemiyle vizorden gördügümüzü aynen çekeriz.
  reflex anlamı fotoğraf çekerken aynanın kapanmasından geliyor.
  1 ... inside me
 2. 2.
  slr in paralaks hatası out.
  ... amoresperros
 3. 3.
  Objektif ile film arasına yerleştirilmiş hareketli bir ayna aracılığı ile fotoğrafı çekilmek istenen nesne vizöre aynı oranda yansıtılır. Yani vizörde ne görülüyorsa o çekilir. Deklanşöre basıldığında ayna yukarı hareket eder ve ışık film üzerine düşer, pozlama gerçekleşir. Profesyonel fotoğrafçıların tercih ettiği makine türüdür.
  1 ... shadowofthebeast
 4. 4.
  bu tür profesyonel makinayla gezenlere kaşif,gezgin, gazeteci ya da ibne gözüyle bakılır. aslolan onların size ne gözle baktığıdır. *

  3 yıl sonra gelen edit: artık yurdumda her 10 k0işiden 11'i fotoğrafçı olduğu için, makina taşımayana uzaylı gözüyle bakıyorlar.
  6 ... muhterem fil
 5. 5.
  - Deklanşöre basılmadan önce diyafram en açık konumdadır. Aynadan yansıyan ve buzlu cam üzerine düşen görüntü bir prizma aracılığı ile vizörden izlenebilir. Çekim yapmadan önce diyaframın en açık konumda bulunması, aydınlık bir görüş ile daha rahat kadraj ve netleme yapmamızı sağlar. Deklanşöre basıldığı anda diyafram, verilmiş olan değere kadar otomatik olarak kısılır, ayna kalkar, perde obtüratör açılır ve görüntü film düzlemine düşer, film pozlanır. Obtüratör tekrar kapanır, ayna iner ve diyafram tekrar en açık konumuna geri döner. Çoğunlukla 35 mm formatlı film kullanılır.

  --spoiler--
  Bu tip makinelerde değiştirilebilen objektifler kullanılabilmektedir. Bu sayede geniş mekanların görüntülenebilmesi, çok uzak mesafelerin ya da makro çekimlerin yapılabilmesi mümkün olabilmektedir. Doğrudan müdahale ederek, yardımcı yapay ışık veya flaşlardan yararlanarak varılabilecek sonuçlar sınırsızdır. Refleks makinelerin tartışılmaz avantajlarının başında vizör de görülen konunun filme aynen yansıması gelir. Böylece hem kadrajlamada hem de net ayarında büyük bir avantaj sağlanmış olur.
  --spoiler--
  ... nenvarkuzum
 6. 6.
  (bkz: mercedes benz slr mclaren)
  ... p4r4d0x
 7. 7.
  "siktir lan ordan" acilimina sahip, sozlugun yuksek kapasitede calisan mysql serverinin apache web serverina gonderdi ack kodu.
  1 -1 ... revolter00