bugün

argoda çarpık bacaklı. önden arkadan şöyle bi bakınca, sağ ve sol parantezi andıran bacaklardır.
skoda marka arabaların lastiklerinin çarpık olmasından dolayı, çarpık bacaklı kişilere yapılan yakıştırma.
coxa vara olayıdır. halkımızın; skoda pikapların tekerlek açılarının ilginç mekaniğinden esinlenerek çarpık bacaklılara yaptığı yakıştırma, (bkz: özgür). bebek bezlerinin bariyerli olanlarının henüz icad olunmadığı dönemlerde annelerin bebelerin üstü başına tü-kaka-çiş ve bilimum pisliklerden bulaşmasın diye olayı abartıp temel harcı gibi bez bağlamasından kaynaklanabilir.
ağır yükleri kolay taşıması için mühendislerin skoda kamyonetlerin tekerleklerini içe doğru eğimli yapmasından esinlenen yurdum insanın yıllardır çarpık bacaklı insanlarla alay etmek için söylediği hödö.

(bkz: gani müjde)
(bkz: tempra göt)
(bkz: manda kasa)
80 lerde genelde zayıf bayanların bacaklarının açılmış kapanmış parantez misali çarpıklığını , zamanının skoda marka kamyonetlerinin bir türlü asfalta doksan derece olamayan tekerleklerine atıfta bulunarak ifade edilmesidir.
(bkz: balina kasa mercedes)
sendilerini savunmak için ''futbolcu bacağı'' derler.
parantez bacak yada '' 0 '' bacak. gayet sevimli bir benzetme.
çoğunlukla 15 yaşındaki kızların facebookta profil fotoğrafı yapmak için çektirdikleri fotoğrafta verdikleri poz. ayakkabıları converse olur ve uçları birbirine değecek şekilde pozisyon alınır. tabi hafifte domalmak lazım.
Eski Skodalar vardı tekerleri içe dönüktü ona benzetilen çarpık bacak.
bahsi geçen skoda'ların "uçuk mavi" bir rengi olurdu.
bacağın yamuk olması haline şakacı yurdum insanının vermiş olduğu isimdir.
Ilginç yürüyüşe sahip çarpık bacaklı insanlara yapılan yakıştırma.
Sözlükte bu tarz kızlar dehşet verici bir şekilde çoktur. Ay ben şöyle güzelim böyle tatlıyım diye şişinirler ama eli sikinde sözlük Abazalar’ı olmasalar yüzlerine bakılmaz.
Eskiden skoda pikaplar vardı tekerleri içe eğik olurdu.ordan geliyor bu tabir.