bugün

Görüşü sıfıra indiren insanın içini boğan hava.
şu an sokağın karşısındaki evi görebilmemize engel olan doğa olayı. nasıl bir sis çökmüş karşıdaki apartman gözükmüyor. benim odanın camından normalde koruluk bir alan gözüküyor arkasında da bursa manzarı, hatta akşamları günbatımı müthiş gözüküyor*. ama şu an görebildiğim tek şey karanlık. its all black lafı tam da buraya uyuyor. simsiyah, hiçbir şey gözükmüyor. ufaktan tırsmıyor değilim.
atmazsanız sevinirim.
Istanbul anadolu yakası sahilinden bildiriyorum adeta kara deniz ayrımı yapılamıyor. Çok farklı bi sis durumu.
Istanbul hava durumunu bilemicem ne denli sis var ama benim en sevdigim ve yuruyus yaparak o havayi kacirmadigim bir durum. Birde hava ilik olmali )).
(bkz: suriye iç savaşı)
alakası yoktur.

o 'sis atma o.ç' nun sis' i dir!
istanbul'un istibdat dönemindeki halini gözler önüne seren bir Tevfik Fikret şiiri.
Stratusbulutunun yerde veya yere yakın seviyede oluşmasıdır.
görsel
sis atmazsan sevinirim cnm
Tevfik Fikretin istanbulu kötülediği şiiridir.
Tevfik fikret'in istanbul'a olan nefretini kaleme aldığı şiirdir.
kozan'ın eski ismidir.

hatta 1923'e dek sancağın ismi yani o yörenin ismi türkmen derebeyliği kozanoğullarına ithafen kozan olmuştur. sis ismi ise bu sancağın merkezi olan tarihi milattan öncesine dayanan eskiden kilikyanın başkenti olan şehrin ismidir.

1923'te sis şehri ermenilerden arındırılmış, şehre bedelsiz ev arazi verilerek türkmen köylerinden türkmenler yerleştirilmiş ve sis ismi tarihten silinmiştir.
Edebiyatı cedidecilerin ülke içerisinde bunaldığı ve istanbul'a hapsolduğunu düşünürsek bu şiir Tevfik Fikret'in duygularının tam anlamıyla dışa vurumu diyebiliriz.

Bu şiire karşı Yahya Kemal Beyatlı siste söylenişi yazmıştır. Yahya Kemal'de istanbul aşığıdır. Ama bence haklı olan Tevfik Fikret.
Stephen king Kitabı. günahsiz olaninizin tavsiyesi üzerine okudum.
Roman olmak için kısa, öykü olmak için uzun öykülerden oluşuyor. imkan vermezdim ama her öyküde inceden bir tırsma hasıl oldu okurken. Güzel kitap. 100 üzerinden 85 verdim.
(bkz: tevfikret)
Kozan şehrinin ilk adı.

Tarihi bir şehir olan kozan'da şehre türklerden önce antik çağda hititler, asurlar hakim olmuş ancak şehri kimin kurduğu, sis ismini kimin verdiği bilinmemektedir.

Tarihte sis veya sision isimleriyle anılır.

Kozan ismi ise bölgeye yapılan türk göçlerinin neticesinde verilmiştir. Kozan ise öztürkçe dağ tavşanı, yaban tavşanı anlamına gelir.
cayirova'dan sonra bir sis başladı aman yarabbim görüş 10 metre.
mükemmel tevfik fikret şiiridir istanbul'u yerden yere çarpar duvarlara vurur.
Miguel de UnamunoNun yazmış olduğu, cumhuriyet aydınımız ve 17. milli eğitim bakanımız Hasan Ali Yücel Tarafından dilimize çevrilen Harika bir edebi eser.
oçların attığı.
tevfik fikret'in döktürdüğü şiir. evet.
Zülfü Livaneli filmi. 60 ları, 70 leri konu alan bu filmde Rutkay Aziz, 70 lerde geçen bir enstantanede Cüneyt Arkın ın 84 yapımı katiller de ağlar filmini izlemektedir
görsel