bugün

Şehir kurup, o şehri kısıtlı bütçeyle planlamaya ve yönetmeye dayanan, çok güzel bir strateji oyunudur.
(bkz: sin city)*
aynı şehir bünyesinde dünyanın 7 harikasını kurup hemen yanına da kendi evinizi kondurarak egoyu tavan filan yani durumlarını deneyebileceğiniz oyunlardan biridir

diğeri için

(bkz: the sims)
aziz yıldırım'ın; fenerbahçe'yi yönetme şekli olarak, örnek aldığı oyun...

keza; fenerbahçe övünürken stadımız var, tesislerimiz var gibi sadece "yapı" ile övünmektedir ancak unutulmamalıdır ki; fenerbahçe bir inşaat firması değil, spor kulübüdür... biz fenerbahçe'yi daha çok başarıları ile anmak isteriz.
bana şu cümleyi hatırlatan oyundur. (bkz: enel hakk) (bkz: ne alaka)
ilk çıkmış maxis ve haliyle sims oyunu. Will Wright tarafından 1989'da piyasaya sürülmüştür.
güzel ve bir o kadar da zor olam sims oyunlarındandır. şehir kurup yönetmek ile ilişkili bir oyundur. bursayı bu oyunda kelimenin tam anlamıyla çillop gibi kurmaktayım ama gerçekte malesef belediye başkanı bunu başaramamıştır.
aslında simcity birleşik yazılır ama olsun.

Maxis'i Maxis yapan oyun serisi ve serinin ilkinin ismi öncelikle. Paranın dibine vurup Electronic Arts'a satıldıktan sonra da ne yazık ki o kadar da güzel versiyonları çıkmamıştır. ilk versiyonu 1989'da çıkmış, Dünya'da bir çok belediyenin şehir planlamasıa örnek olmuştur. ikinci versiyonu SimCity 2000 1993'de, SimCity 4 de 2003'de çıkmıştır.

Simcity'e benzeyen belkide yüzlerce oyun şu ana kadar oyun piyasasına girmiştir. döneminde moon base'den tutun, settlers'a kadar.

Hatta ve hatta Dune 2 ile başlayan furyada, farkına varırsınız ki 89'daki sim city örnek alınmıştır.

sims serisine de doğal olarak önayak olmuştur.

Oyun piyasasının gelmiş geçmiş en iyi oyunlarından biri.
(bkz: sim city)
mini mini bir kuşken macintoshta 2 boyutlusunu oynayıp aşık olduğum, olunası; mahalli strateji oyunu!
Simcity 4'te U Drive It kullanarak oyun baydığında helikopter veya tankla parayı az bulup protesto edenler öldürülebilir. *
Ayrıca yüksek metropoller kurmanın da zevki başkadır.

Oyundan anlayana ise son önerim Hi-Tech haricinde endüstri kurmamaya çalışın.
halen 2000'ini oynamakta olduğum oyun serisi.ne simcity 3000 ne de 4'ten 2000'in zevki alınmıyor.son çıkan şekli societies'i katmıyorum bile hiç.societies bana göre oyunun geldiği en bok noktadır.birçok oyuncu da böyle düşündüğü için city life adındaki oyuna yönelmektedir.
Bir kere finansal çöküşe girdiniz mi kurtarmanın çok zor olduğu oyundur. Vergileri artırsanız halk bağıyor, giderleri azaltsanız çalışanlar ayaklanıyor. Bir de danışmanlarınız var ki sanırsınız başkan onlar siz çalışansınız haytlı huytlu lanlı lunlu konuşuyorlar nitekim.
Ayrıca simcity, istanbul'daki yol sorunu canımı çok sıkmış olacak, her boş bulduğum yere yol yaptığım oyundur. Öyle ki ev yapılacak yer kalmıyor bazen.*
Maxis firmasının 1993 yılında piyasaya sunduğu* bilgisayar şehir similasyonu oyunu. Son versiyonu olan Simcity4 teknolojiden nasibini almıştır. Oynayın ve oynatın!
e3 te yenisi tanıtılmış oyun. co-op desteği olacak.
simit city isimli simit satan yerlerin isim babası olması muhtemeldir.
multiplayer üzerine kurulmasına rağmen serverlarına girilemeyen bir garip oyun olmuş. taşak oğlanı olmuş. ama nedense metacritic puanları yüksek.
şehir kurmaya, yönetmeye ve geliştirmeye dayalı strateji oyunu. son versiyonu çok başarılıdır. eğer sözlükte oynayan varsa birlikte bi online region kurar oynarız.*
oynamadığım bir oyun, oynamayı geçtim isminden bile bi haber olduğum oyun. eğer şehir kurup yöneteceksek, şimdi oyunu araştıracağım ve bana bu konuda yardımcı olacak arkadaşlar da mesaj kutumu parlata bilirler, eğer oyunu beğenirsem, ''bende varım'' dediğim oyun, küçük mahalle gece kondularını yıktırıp, fakir insanları sokağa atıp, toki konutları yaptıracağım ve ali ağaoğlu ile anlaşıp mega şehir haline getireceğim oyundur, gecekondu yapılanmasına şiddet ile karşı çıkacağım, bana karşı gelen olursa, şehir sakinlerine biber gazı ve tazikli su sıktıracağım, evet bakalım görelim nasıl bir oyunmuş.

hüzün ile gelen edit: oyunu bilgisayarına yüklemiş ve akabinde türkçe yamasını bulamamış akabinde hüzünlere boğulmuş ve oyundan soğumuş birisi.
çoğu kişinin dediğinin aksine haritaları o kadar da küçük olmayan oyun.
sabahtan beri oynuyorum, biraz da acemiliğin verdiği yavaşlıkla ancak ilerliyorum. durmadan sorun çıkıyor, yok petrol lazım, yok su kirli, yok polis lazım, yok itfaiye lazım, yok bok çukuru lazım vs. vs. sürekli uğraştırıyor kıç kadar şehir. bunun bir de büyük halini düşünemiyorum.

güzel oyun. saatlerce ara vermeden oynadım kendilerini. şu nüfus meselesi biraz sıkıntı yaratıyor. durmadan işçiye ihtiyaç var deyip duruyor. ulan işçi basmaktan fabrika kuracak yer kalmadı koca şehirde.

edit: biraz erken davranmışım sanırım entry girerken. haritaları bildiğin küçük. bu ne la. değil şehir, en fazla mahalle kurulur bu oyunda. küçük olmasına rağmen bi o kadar da sıkıntısı çok. zırt pırt sorun çıkıyor. bok çukuru taşıyor, çöplük taşıyor, kaynak bitiyor. bu ne la.
yalnız yine de zevkli oyun. sarıyor cidden.

ha şöyle de bir durum var. mesela benim bilgisayarım bf4'ü high ayarda sıkıntısız çalıştırıyor. simcity'yi de high-medium ayarlarda çalıştırıyor. yalnız simcity'de şehir geliştikçe kasmaya başlıyor. eğer harita daha büyük olsaydı sittin sene oynayamazdım oyunu. o açıdan küçük olması mantıklı aslında.
her açıdan bağımlılık yapan ve oluşumları ile insanı etkileyen çoğu kez iflasla son bulan harika bir oyundur.

insana yönetici olmanın gücünü ve sorumluluğunu gösterse de oyuna alışılması halinde hayat ikiye ayrılır ;

1. simcity oynarken
2. simcity oynarken yapılacak hamleleri planlarken
merak ettiğim oyun. kurduktan sonra büyük bir şehir yapıcam ve tüm ulaşım araçlarını ücretsiz yapıcam. oy verin lan bana!
Kendisine bağımlı eden oyun. Param bitti dostlar. Elektrik, su, kanalizasyon yetmediği için şehirim terk ediliyor. *
Ağlarım. Oynayan gördüğünde alnından öperim. Simcity 2000 efsane der noktası koyarım.
sim city 4 deluxe sürümünü deli gibi oynadığım oyundur serisidir. Melih başgan gel kapışalım.