bugün

takriben 15 yıldır sigara içiyorum. hayatımdaki en büyük pişmanlığım diyebilirim. iğrenç kokusu,yüzlerce sağlık sorunu,maddiyatı tam bir bok. insan kendine böyle bir aptallığı nasıl yapar soruyorum kendime ama dirayetli bir herif olmadığım için bırakamıyorum. lakin bu ara kafa koydum. biorezonans vs yollar araştırıyorum. etrafımda sigarayı bırakmış insanlar '' porsuk bırakınca yemeğin tadı bile farklılaşacak göreceksin,nefesin açıkacak,yeniden doğmuş gibi olacaksın'' diyorlar.

sevgili yazarlar;

-bırakmaya karar verme aşamasında olanlar var mı ne yollar izlemeyi düşünüyorsunuz ?

-yakın zamanda bırakanlar nasıl bıraktı,süreç nasıl işledi ?

tavsiyesi olanlardan,süreci yaşamış yazarlardan güzel entryler beklemekteyim. sırf bana değil bir çok kişiye yararı dokunabilir diye düşünmekteyim.
yaklaşık 25 yıldır içiyorum. bırakılmıyor bu meret maalesef.
dün doktora gittim, ciğerlerin %40 performansı düşük dedi, sigarayı bırak dedi, yeter dedi 20 yıl içmişsin dedi, geleceğin koah dedi. ne poh yicem nasıl bırakıcam bilmiyorum.

(bkz: bu bir yardım çığlığıdır)
Sigara bırakma polikliniğine gidiyorsunuz, doktor size ilaç yazıyor. Bulunduğunuz yerde sigara bırakma polikliniği yoksa yedam (bkz: yeşilay danışmanlık merkezi) a gidiyorsunuz. Onlar psikoterapi ile bıraktırmaya çalışıyor.

Kendi adıma haftada bir kullanıyordum. Sigara içtiğim günün ardından bademciklerim şiştiği için bir daha sigara içmedim. Teşekkürler.
gün içerisinde abartılacak derece içilmiyorsa bırakılmasını gereksiz buluyorum.
yine abartılacak derecede içilmiyorsa maddi olarak zarara uğrattığını da düşünmüyorum çünkü sigaraya varmadan da bir sürü boşa para harcıyoruz neden sigara aralarından sivrilsin ki?
yaşamımız netflix dizileri gibi ilerlemiyor, bazen bir sigara yakası geliyor insanın.
azaltılması cidden gerekli ve az miktarda sigaranın hiçbir zararı yok, hastalıkları en çok gen tetikler.

yıllar önce bir anda bırakmıştım. bir ay hiç içmedim ve bir ayın sonunda sigara yerine farklı arayışa girme meyilimi fark edip tekrar sigaraya başladım. bıraktığım süre pek uzun değildi ama hiçbir farkı yoktu benim için. bana göre hayatındaki tek başarısı sigarayı bırakmak olan insanların uydurduğu bir şey tat ve nefes. düzenli egzersiz yapan insanın vücudu her yaşında çakı gibi olur yine genleri müsaade ediyorsa... tat konusu ise duyusal bir düş tamamen. sigara tattan ziyade kokuyu etkileyen bir şey ki tat ve koku duyuları birbirini etkiler ve beyinde yakın bağlıdır. sigaradan koku yetisini kaybeden hiç duymadım.

ed: akşam saatlerinde sigarayı içmemeyi denerseniz hem kendinizi gözlemlersiniz hem de vücudunuz rahatlamış olacağı için daha kolay bırakırsınız.
aniden içmeye son verip sakız çiğnemeye başlayın. sonra içerseniz zaten mideniz bulanır. bu taktik bende hep işe yarıyor.
Çok istiyorum bırakmayı ama beceremiyorum bir türlü açıkçası, sigara bir şekilde Majör Depresif Bozuklukluğuma da iyi geliyor, onun için önünüzde daha uzun yıllar var, bu illeti bırakmak için.
hic sigara icecek kadar alcalmadim. ama sigara icerken sak diye bir anda birakan arkadaslarim var.

sigara icmeyi birakamamak diye bir sey yoktur.

bu sigara ile alakali degil senin karakterinin zayifligi ile alakali bir durumdur.

sigara birakamiyorum diye sanan kisilerin cogu aslinda depresyon ve stress hastaligindan muzdarip kisilerdir.

sigara bunun bir sonucudur sadece.
Bu illet nasıl bırakılır ya, özelikle yemek sonrası için.