bugün

--spoiler--
Sibernetiği ilk kuran alim ismail El Gezeri dir.
--spoiler--
kontrol ve denge kurma ilmi.
Kurucusu el cezire olup ayni zamanda füze sistemini icat eden ilk bilim ve ilimadamıdır.
Artuklu devleti zamanınd yaşamıştır.
Kendisi hakkarilidir.
Turgut uyarı sevme sebebidir. Diğeri için (bkz: bütün pencerelerde bekleyen benim)
kendisine trip advisor'ı tavsiye ettiğim yazar. booking com da olur ama uludağ sözlük olmaz.
(bkz: cybernetician)
Dümencilik de denir. Bir sistemin dümenine geçen onu istediği şekilde yönlendirir. Ancak sibernetikte asıl çıkış noktası sistemin bizim istediğimiz sonucu verecek şekilde tasarlanması, daha sonra sonuçtan bir geribildirim alarak ona göre kendi kendine çalışmasının beklenmesidir.

Temelleri milattan öncesine dayanır. ilk örneği ktesibios tarafından yapılan su saatidir. Bizde ilk örneklerini cezeri vermiştir. Su ile çalışan otomatik makinalar icad etmiştir.

Rüzgarın yönüne göre pervanelerini ayarlayan yel değirmeninden darpa Firmasının ürettiği robot ata kadar geniş uygulama alanları vardır.

Bu felsefeden yola çıkılarak 1950li yılların başında akademik olarak ciddi bir şekilde araştırılmaya başlanmıştır.

(bkz: kontrol teorisi)
(bkz: kontrol mühendisliği)
Sibernetik ismini Turgut Uyar'dan alan yazar. Şiirin kültüründe olmadığı gibi kendi kültüründe de biat yoktur.
Hoş gelmiş yazar. inşallah akp lidir.
El-Cezeri'nin çığır açtığı alandır.
turgut uyar ı sevme nedeni.
Değişik sistemlerin kendi kendilerini denetleyerek işleyişlerini sürdürebilmelerini sağlayan iletişim ve denetim yöntemlerini inceleyen bilim dalıdır.
canlı organizmalardaki haberleşme ve denetim mekanizmasını insan yapısı sistemlerle karşılaştıran bilim dalı.
20. yy'nin ikinci yarısında doğan ve canlı ya da cansız bütün karmaşık sistemlerin denetlenip yönetilmesini inceleyen bilim dalıdır. anlamı "yönetmek" anlamındaki eski yunanca bir sözcükten alınmıştır.
turgut uyar'ın en güzel şiirlerinden biri.
insanlara ait ve mekanik sistemlerin çalışma tarzı ve fonksiyonlarını daha iyi anlatabilmek amacıyla bilgi-işlem sistemleri ve canlı varlıkların kontrol ve iş haberleşme yöntemlerinin karşılaştırmalı araştırması. Sibernetik birden fazla disiplin oluşturmakla ilgili olup, bilim dallarının herbiriyle tam bir uygunluk içinde olan bir dizi kavram yardımıyla bu dallar arasında tam bir ilişki kurulmasını sağlar.
Enerjiye açık, enformasyon ve kontrole kapalı sistemleri inceleyen bilim dalıdır.*
turgut uyar'ın beni çok etkileyen şiirlerinden biri.
turgut uyar'ın bir şiiri:

üç kere üç dokuz eder
bilirsin
birin karesi birdir
kareköu de
bilirsin

mutlu aşk yoktur
bilirsin
ama baharda ya da dışarda
sonsuz göğün altında
aşkın aşkla çarpımı
nedendir bilinmez
garip bir biçimde
hep sonsuzdur

karekökü de yoktur
Güdüm bilimi.Canlılarda ve makinelerde kontrol, iletişim ve işleyişi inceleyen bilim,kibernetik.