1. 1.
  ihsan oktay anar üstadın bir kitabına da isim vermiş kitab ül hiyelin yazarı kadim bilgedir.
  2 ... stalker
 2. 2.
  abdest robotu en tanındık eserlerindendir. mekanik bilime katkılarının yanı sıra yaptığı astronomik saatler ile islami astronomi bilimine de katkıda bulunmuştur.

  cezire'de doğmuş. artukoğulları için saray baş mühendisliği yapmıştır.
  -1 ... ferayebend
 3. 3.
  robot'un mucidi olarak kabul edilir. Başka bir lakabı da "sibernetiğin babası"dır.
  Cizre'de doğmuş, Mardin ve Diyarbakır'da yaşamış ve Cizre'de vefat etmiştir.
  Kabri Cizre'de, hz nuh camii'nin avlusundadır.
  3 ... salginli
 4. 4.
  11362'da cizre diyarbakır'da doğdu. artuklu türklerindendi. 1205 yılında tamamladığı tek kitabını artuklu emiri nasirüddin mahmud'un talebi üzerine yazdı. 32 yıl artukoğullarının sarayında baş mühendis olarak görev yaptı. sarayda bulunduğu dönemde yaptığı robotu o zamanın artuk hükümdarı olan mahmud bin mehmed'e sundu.
  otomatik yüzen çalgıcılar, birbirine şerbet ikram eden iki şeyh, su çarkı ve kepçe mekanizması gibi değişik aletler tasarlamıştır.
  hacamat makinesi adı verilen, kan aldırırken alınan kanın miktarını ölçmek için kullanılan bir alet de tasarlamıştır. şamandıralar yardımıyla kan miktarının ölçüldüğü bu sistem, elinde çubuk tutan bir kadın simgesinin kanın hacmini göstermesi şeklinde çalışmaktaydı. cizre'de vefat etmiştir ve mezarı da cizre'dedir.
  orijinali günümüze ulaşmayan kitab-ı hiyel in bilinen on beş kopyasından onu avrupa'nın farklı müzelerinde, beşi de topkapı ve süleymaniye müzelerindedir. * *
  5 ... meydanbenim
 5. 5.
  ilk sistem mühendisi, ilk sibernetikçi ve elektronikçidir.
  1 ... anarsistmumin
 6. 6.
  otomot olarak tabir edilen, robotların mekanik atalarının ilkinin mucidi.
  su ile çelışan abdest makinası otomotlara ilham kaynağı olmuştur. aslında antik yunanda arşimed'in kapılarını açtığı geleceği 1300lerde öz devinim üzerine tez adlı eserinde tekrar gün yüzüne çıkarmıştır. batılılar tarafından okunarak 1500lerin rönesansı ile canlanan otomot icatlara esin kaynağı olmuştur.
  ... turkpence
 7. 7.
  sibernetik'in kralıdır. Çalışmalarını Diyarbakır'da kitaplaştırmış ve bu kitabı avrupa okullarında ders olarak okutulmakta. Yazıldığı dönemde evrensel dil arapça olduğu için bu dilde yazılmış ve kitap daha sonra ingilizce'ye de çevrilmiş. Orijinal eserlerinden birine ulaşmak isteyen buradan buyursun. resimler enfes yaw, hâlâ etkisindeyim.
  1 ... haroon
 8. 8.
  sibernetik ve robot biliminde çalışmalar yapan ilk kişi olarak kabul edilen bilim adamıdır. leonardo da vinci'nin de kendisinden etkilendiğği söylenir.
  3 ... prof dr ogrenci
 9. 9.
  robot biliminin kurucusu, mekanik biliminin de öncülerinden, binlerce yıllık tarihimizde bu topraklarda yetişmiş ve dünyaya yön veren birkaç güzel insandan biri.

  kendisinden 300 yıl sonra yaşamış ve batılıların ilah olarak gördüğü da vinci de birçok icadında bu mucidin eserlerinden faydalanmıştır.

  icatlarını artukoğulları'ndan diyarbakır hükümdarı karaaslan'ın teşvikiyle 'kitab-ül cami-i beyn-el ilm-i v-el-amel en-nafi-i fi sınaat-il hiyel' adlı kitapta toplamıştır.
  5 ... tomoe the youkai
 10. 10.
  13. yüzyılda yaşamış cizre doğumlu büyük alim. adını doğduğu şehrin adından alır. leonardo da vinci, el- cezeri'den oldukça etkilenmiş ve hatta bazı çizimlerini arak yapmıştır. artuklular zamanında yaşamış ve artuklu sultanları tarafından korunmuştur.

  kişisel not: kpss 2015'te gk-gy kısmının tarih bölümünde gelebilitesi yüksek bir alimdir.
  1 ... yazuk