bugün

doğru, haklı kimse demektir.
ışıl parlakyıldız'ın bir Türk masalı serisinin dördüncü ve son kitabı.

ilkbahar Duygu'yu anımsatır...
Sonbahar Bekir'i...
Kış gibidir Ali'm sert ve bıçkın...
Yaz beklenir güneş gibi Sedat gibi...

edit: biri bana alsın!

edit 2: o biri bana alana kadar ben kendime aldım. *

edit 3: 1 ay sonra okumaya başlıyorum. lanet olasıca finaller!
doğruluk manasına geliyormuş.
soyadı peker ise, şile‘ deki milan ruj adlı mekanı aklıma getiren isim.

şayet babasının adı ruşen ise '' bak ruşen amcanın oğlu sedat' a'' cümlesini hatırlatır. (bkz: ruhsar)
unisex bir isim.
(bkz: sedat peker)
SEDAT Türkiye'de en çok kullanılan 91. isim (... 89. merve, 90. umut, 91. sedat, 92. tuğba, 93. recep, ...). Ülkemizde yaklaşık her 499 kişiden birinin adı SEDAT ve ismin yaygınlık oranı binde 2.

SEDAT adının yaygınlık oranının Türkiye'nin resmi nüfus sayımı sonuçları ve günlük ortalama nüfus artış hızına orantılarsak ülkemizde 13-02-2009 20:46 itibariyle yaklaşık 143,848 kişinin isminin SEDAT olduğu ve SEDAT isimli kişi sayısının her yıl ortalama 2377 kişi arttığı tahmini yapılabilir.

SEDAT adının Amerika Birleşik Devletindeki yaygınlık oranı ise bir milyonda 4.27 civarında ve bu hesaba göre ABD'de yaklaşık 1,308 SEDAT yaşadığı tahmin edilebilir. ABD'nin nüfus istatistikleri dikkate alındığında Amerikada SEDAT sayısı her yıl 11 kişi artıyor.

SEDAT Türkiye'nin en yaygın 91. ismiyken, Amerika Birleşik Devletinde en yaygın 91. ad ise Margaret ismi. SEDAT adının yakın kullanım oranına sahip diğer Amerikalı isim kardeşleri arasında 89. Barbara 90. Linda 91. Margaret 92. Michelle 93. Ray isimleri de sayılabilir.

http://www.ismiDidikle.com dan alınmıştır.
arapçada sad ve dat harflerinin birleşmesiyle oluşmuş isim.
ingilizcede de uysal sevecen manasında sedate diye bir kelime vardır. (bkz: sedate)
--spoiler--
http://www.sedatabi.com
--spoiler--
Film ve dizilerde genelde mafya babası, işadamı veya gazetici olarak kullanılan belli bi ağırlığı olduğuna inandığım erkek ismi.
(bkz: ruşen amcanın oğlu sedat)
(bkz: ruhsar)
yıllarca içki içip,kumar oynadıktan sonra hacca gidip şeytan taşlarken şeytanın karşısına çıkıp "sende mi sedat" dediği kişi.
(bkz: cılgın sedat) *
doğruluk anlamına gelmekle birlikte bu isim ekşi sözlüğün kurucusunun ismidir. ( ssg )....
bir erkek ismi.
(bkz: ukte)