bugün

sağcı bir kişi, aylar, yıllar sonra solcu olabilir. olağandışı bir durum değildir.
solcu bir kişi, aylar, yıllar geçse de asla sağcı olmayacaktır.

haa, ben solcuydum, şimdi sağcıyım diyen var ise, bir adım öne gelsin!
dünyanın en boş iki durumunun karşılaştırılmasıdır.
50-60 yıl yaşayıp ölüp gideceksiniz. bu kısacık sürenin yarısından daha azını genç biri olarak yaşayacaksınız. o yüzden şu güzelim gençliğinize, başkasının düşüncelerini savunmaya çalışarak yazık etmeyin. dünya nimetlerinin tadına bakın, eğlenin, sevinin, gülün, geçin. hayat kısa.
Sağcısıda solcusuda vatanını sever vatani için elinden geleni yapar , ölümü bile gözü alırlar. 70 yıllarda başka ülkelerin oyunuyla türkiyenin sağcısıyla solcusunu birbirine düşürdüler. Başkaları tarafından görevlendirilmiş kişi adam solcuyu öldürüp ben sağcıyım der , diğer görevlendirmis kişi sağcıyı öldürür ben solcuyum der veya suçu onlara atarlardı böylelikle sağcılarla solcular birbirine girmişti neyseki o günlerden uzaklardayız.
sol düşünce iyi de solcular kötü. sağcılar da kötü ama mantığı hepsinden kötü.
cemil meriç aynı ayrım karşısında şöyle haykırmıştır:
''ben hayatımın delikanlılık çağından bu yana kadar düşüncelerimde hiçbir temel değişiklik yapmadım. yani soldan hareket ettiğim de, sağda karar kıldığım da yanlış bir değerlendirmedir.

hiçbir zaman sol da olmadım, sağ da. ömrünü düşünceye adayan , eflatundan, marksa kadar her düşünce adamını sevgi ve saygıyla selamlayan, bütün dinlere, bütün mezheplere saygılı bir kimsenin, herhangi bir kilisede barınabileceği nasıl düşünülebilir?''
cemil meriç'in solcu olmadığı halde komunizmden mahkemeye verilmesine sebep olmuştur. halbuki sağa da sola da eşit yaklaşmıştı kendisi. öylesi, o dönem için bulunmaz bir akıl hocasıydı. ruhu şaad olsun.
her ikisi de ülke için gereklidir. bir at arabasında sağa ve sola koşulu olan atlar vardır. sol taraftakileri çıkarırsanız araba sürekli sağa döner ve daire çizer keza sağdakileri çıkarırsanız da sola daire çizer. düzgün bir yolda belirli bir hedefe gidebilmek için her iki tarafa da koşulmuş olan atlar gereklidir.
ikisi de amerikaya karşıdır ama ikisi de birbirini bunla suçlar.
80 öncesi Türkiye'yi anlatan başlık ismi.
sağcı'nın evinde oynanan müsabaka. solcu misafirdir.
2 den 1 oynanası müsabaka.
(bkz: iddaa)
sağcılar sağ ellerini kullanırlar
solcular ise sollar ellerini.
hiç ilgilenmediğim ve ilgilenmeyeceğim konudur. saçmalıktır bana göre.
sağcı ve solcu olursa aydınlık günlerin geleceği durumdur.
başlık yanlış açılmıştır. solcu vs sağcı başlığın doğru şeklidir.
fransız devrimi öncesi 1760 lı yıllarda baskı altında kalan kral 16.louis kurucu meclisi sarayında toplamış. toplantıda kral 16.louisin veto hakkını savunan soylular ve ruhban sınıfı oturum başkanı mounierin sağında, kralın böyle bir ayrıcalığı olmasını reddeden, yönetimde hak talep eden, bunun için köylü sınıfının yanında yer alan burjuva temsilcilerininde solunda yer alması sonucunda siyaset litaratürüne sağ ve sol kavramları girmiştir.
dogrucu olmanin , insan olmanin alacagi versustur.
solcular abd askerlerini suya atarken; sağcılar genelev duvarlarını boyamıştır, istanbul'da.

maksat coniler memleket keranelerinden müşteri memnuniyetiyle ayrılsındır, sene 1968.
sagi solu batasica. yillarca sag sol diye diye yerin dibine sokmadilar mi bu ulkeyi.
"Bu memlekette sağcı-solcu, ilerici-gerici yoktur, bu memlekette namuslu ve namussuzlar vardır. Siz namuslulardan olun."

(bkz: cemil meriç)
türkiye'de sol denen cenahın en küçük biriminin bile silahlı örgütü vardır. sokaklarda ellerinde silahla gezinmekten çekinmezler. sağ denen cenahın ise 1 tane bile silahlı örgütü yoktur. ama sol cenahın yaptığı her propagandada kendileri barışçı, kardeşliği savunan iken karşılarındakiler ise kan isteyen kesim olur. bu propagandaya kanan milyonlarca insan bulabilirsiniz. hepsi de okumuştur sorsan, üniversite mezunu falandır.
ben hayatımda bir sosyal demokratın eline silah aldığını görmedim fakat eline silah alan çok fazla sağcı gördüm.

ben hayatımda bir sosyal demokratın, merkez solu benimsemiş bir insanın canice adam öldürdüğünü görmedim ama sırf alevi olduğu için, ortada hiçbir tehdit ve taciz olmamasına rağmen kadın, çocuk demeden onlarca insanı hayvanca öldüren bir sürü sağcı gördüm.

ben hayatımda sırf müslüman değil diye bir insanı öldüren solcu görmedim ama 6-7 eylül olaylarında bunu yapan binlerce sağcı gördüm.

madem ki mesnetsizce kara propaganda yapıyoruz, al buyur bakalım.

muhafazakar da milliyetçi de sağcıdır, bundan sonra bunları ayırmak yok.

akp de seninle aynı yolun yolcusu, madem öyle bunları da ayırmak yok.

her boku birlikte yemiş sayılacaksınız.
bu tarz olaylar türk gençliği açısından sürekli sıkıntılı olmuş bir dönemdir zira şuan günümüzde yaşayan david rockefeller 'in kendi yaptığı açıklamalarda, ''birçok türk genci bu tarz olaylar uğruna heba edildi.'' demesi herşeyi açıklıyor. sağ sol yok arkadaşlar, vatanını seven var, sevmeyen var.
Sağcı kavramı olduğu gibi, solcu kavramı da ülkede bozuk olduğu için, bu vs. yapmak çoğu zaman zor oluyor.
Ama bu vs. her daim vardı, ve her daim olacak.
Sağcı ve Solcu kavramları Fransız devrimi sonrasında kurulan parlamentoda, muhafazakar düşünceyi temsil edenlerin sağda, devrimci ve değişimi talep edenlerin solda oturmasıyla oluşmuştur.