bugün

toplum hayatının 1. kuralıdır.
kendi kendimize sıkça cevabını bilmediğimiz sorular soruyoruz ya, çoğunun cevabı.

saygı.

bunu şurada yazdıklarımızdan tutun da sevgilimizle, kardeşimizle veyahut dostumuzla olan ilişkimize kadar söyleyebilirim. ne yazık ki ne birbirimize ne doğaya ne de hayatlarımıza saygı duyuyoruz. bize duyulmayan saygı nefreti körüklüyor, başkasına saygı duymayarak, onu yaralayarak nefretimizi boşaltmaya çalışıyoruz. bunun başı yok, sonu yok. zincirleme hepimizi esir almış bir saygısızlık hali var.

saygı duyun benim fikirlerime, yazdıklarıma. ben sizinkilere. siz benim hayatıma saygı duyun. hatama gülün geçin. ben de size...
Respect Explained:

http://youtu.be/DmqRNu_Wzbc

Sonrasını neil gaiman'dan dinliyoruz:
If our own government guarantees freedom of speech but other governments can undermine that freedom on our own shores, our Constitution is in jeopardy: the civil liberties of Americans are guaranteed only so long as no one else objects to them.

- See more at: http://www.pen.org/blog/o...nd-ceo-re-interview#.dpuf
Saygi duzenin anahtaridir.
duyulur.
olmazsa olmazdır. saygısız birine saygısız olduğunu kabul ettirmek çok zordur. nitekim daha çok saygısızlık yaparak üste çıkmaya çalışır.
Onurlu insanlarin oluşunda vardır. Sonradan kazanılamaz.
saygısız ama alçak gönüllüyümdür.

saygılı insanlarada hayranım bu arada
(bkz: sevgide serbestlik saygıda mecburiyet vardır)
yeni nesil yazarların eski nesil yazarlara duyması gerektiği oldugur sözlük içinde.
(bkz: saygı öztürk)
empati kurarak bir şeye karşın anlayışlı olmaktır veya değildir. şu bir gerçek ki duyusal olarak fark edebileceğimiz kadarıyla -belki ben de dahil olmak üzere- sözlükte pek rastlayamadığımız şeydir.
Bilgi size guc verir, fakat saygiyi karakterinizle kazanirsiniz.
Politikacılar, eski binalar ve fahişeler ne kadar uzun dayanırlarsa, o kadar saygı görürler.
günümüzde hayatımızın her alanında kaybettiğimiz, kullanmadığımız duygudur. evliliklerde, günlük yaşantıda olsun kullanılmıyor böylesine önemli bir kavram kullananlara ise deli gözüyle bakılıyor normal değilmiş gibi.
sözlükte pek rastlanılmaz.
insanda bulunması gereken değerlerin başında gelir. saygı olmadan huzurlu bir toplumda yaşamak mümkün olmaz. saygı günümüzde o kadar geri plana atıldı ki artık insanlar birbirlerinin haklarına saldırırken utanmıyor bile.
Gereksiz şeylerin başında gelir kanımca.
karşılıklı olması halinde bir işe yarar.
kaybetmeyeceksin. kaybedince bir daha bulamazsın. ama kimseyede kaybettirmeyeceksin.
Çok çok önemli bir şeydir. ingilizcesi kind dır. Respect de denilebilir.
bugünlerde en çok ihtiyacımız olandır.
behzat ç. deki ercüment çözer karakterinin, takıntılı olduğu husustur.
Son yıllarda ara da bulasınkidir. Bu internet denen illet yüzünden gençler birbiriniz bozmayı matâh bir şey bellemektedir. Birbirini bozup Nasıl kapak yapar karşıdakini gömerim derdinler. Karşıdaki kişiye saygı duyayım kırılır mı incinir mi diye düşünmek hiç yok. Yazık gerçekten yazıp çol çocuğu karşına alıp iki muhabbet edelim diyorsun ergen ergen saygısızca konuşup geriyor pezevenk. Olm biz böyle değildik lan şimdi dışarda oynayan bebe görmüyom ben amk sahi nerede bu çol çocuk hiç mi sıkılmazlar bilgisayar başında en son bir fıkrayı bilgisayardan başka nerede duydular? Konu dağıldı saygı diyorduk saygı önemli Aziz'im benim için hala önemli gösterilmese de biz göstermekten vazgeçmemeliyiz. Varsın o göt Lale'si değerini bilmesin.
ilk aşkımın adı.