bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    32 taş ve iki oyuncuyla oynanan,kafa gerektiren olmayanın oynamayı başaramadığı,çok zevkli beyin sporu.
    19 -1 ... kısmetsiz
  2. 2.
    şansla ilgisi olmayan,kuralları bilmenin ve zekanın oynamak için yeterli olduğu( e rakip lazım tabi bir de) beyin sporu.
    14 ... hilosh
  3. 3.
    kendisine santranç diyen bir güruhun bulunduğu oyun.
    20 ... cikarinbeniburdan
  4. 4.
    şah ve (bkz: mat)
    9 ... elyesa
  5. 5.
    1985-2000 Dünya Şampiyonu (bkz: Garry Kasparov)
    9 -1 ... elyesa
  6. 6.
    kralların oyunu.
    stratejinin kendisi.
    12 ... mosquito
  7. 7.
    oyunu fazla bilmeyen rakip oyuncunun çoban matı ile 2 dakikada mat edilebileceği oyundur. ayrıca şans faktörünün en az olduğu - en az diyorum çünkü hiç birimiz, en azından ben, bilmem kaç milyon sonraki hareketi hesaplayamam - oyundur. hatta spordur.
    9 -2 ... redwinemania
  8. 8.
    en az 4 hamlede mat edilebilen oyun,bazilari en az 2 hamle der ancak yanlis bilgidir,gercegi en az 4 hamle olan,harika oyun.

Not:yanlis bir bilgidir.tata tarafindan ispatlanmistir.2 hamlede mat varmis.entrym i silmiyorum cunku herkese ibret olsun.bilim teknik dergilerine yada sag da solda gordugunuz bilgi kaynaklarina inanmayin.kitaplar da yanilabilir.
    (bkz: kendi kendine ayar veren yazar)
    25 -1 ... hexagram
  9. 9.
    sah,vezir,kale,fil,at ve piyon dan olusan taslarla oynanan oyun.
    4 ... hexagram
  10. 10.
    64 tane kare bulunan bir alanda oynanan oyundur.

piyon:8 tane bulunur.bir kare düz gider çapraz yer.ilk karede iki alan atlayabilir.aynı zamanda en son kareye geldiğinde başka bir taşla değiştirilebilir.

kale:2 tane bulunur.düz ve yan birden çok kare gider.

fil:2 tane bulunur.çapraz şekilde birden çok kare gider.

at:2 tane bulunur.L biçiminde ilerler.

vezir:1 tane bulunur.çapraza ve yana hareker eder.

şah:1 tane bulunur.karşı taraf takımının baskısı altında olduğunda yenilirse oyun biter.
    12 -1 ... hasnicktir