1. 1.
  kayıtlara göre 90 yaş üstü 1583, 100 yaş üstü 1140 kişinin yaşadığı, türkiye'nin en yaşlı ilçesi.
  1 ... sulh
 2. 2.
  batman'in bir ilçesi.
  1 ... oumar
 3. 3.
  ermenilerin bolca yaşadığı ilginç bir yer.
  2 ... bahtsiz medeni
 4. 4.
  kürtlerin ve arapların çoğunlukta olduğu ilçemiz.ermenicesi yani orijinali "sassoon"dur.sasun da derler.kimliğimde doğum yerimi dolduran yegane, şirin mi şirin, yeşil mi yeşil,berrak mı berrak toprak.
  3 ... haykopatdemosh
 5. 5.
  ceviziyle meşhur, geçmişte muş ve siirt'e bağlanmış, geçmişte bölgede çoğunluğu oluşturan ermenilerin sasun dediği ve 1894 ve 1903'te 2 kez isyan çıkardığı dağlık batman ilçesi. bir ara adı kabilcevaz'dı.
  3 ... cemali
 6. 6.
  elektriğin zırt pırt gittiği yer *

  ve halkın bir sözü vardır sason da

  sasonda kanun yok

  no kanunı sason gıbı bir şey:)
  ... borgea
 7. 7.
  ilçeye bağlı tek belde:

  -yücebağ

  köyler ise:

  -acar
  -altındere
  -aydınlık
  -balbaşı
  -binekli
  -çağlı
  -çakırpınar
  -çayırlı
  -cevizli
  -çınarlı
  -dağçatı
  -dereiçi
  -dereköy
  -derince
  -dikbayır
  -dörtbölük
  -ergünü
  -geçitli
  -günlüce
  -gürgenli
  -güvercinlik
  -heybeli
  -kaleyolu
  -karameşe
  -karameşe(köprübaşı mah.)
  -kaşyayla
  -kavaklı
  -kayadüzü
  -kelhasan
  -kilimli
  -koçkaya
  -meşeli
  -örenağıl
  -sarıyayla
  -taşyuva
  -tekevler
  -umurlu
  -yeniköy
  -yiğitler
  -yolüstü
  -yuvalar
  ... pipishik
 8. 8.
  nüfusunun büyük çoğunluğunu arapların oluşturduğu ilçe. sonra sırasıyla kürtler, memurlar ve ermeniler gelir. yani ermeni yok denecek kadar azdır.

  elektrik bolca gider. google'da araştırıldığında yemyeşil cennet gibi görünür. içine girdiğinizde çölden hallicedir. 5 aydır o fotoğrafların nereden çekildiğini bulabilmiş değilim. batman'a 1 saat, diyarbakır'a 2 saat mesafededir. en yakın olduğu il muş olmasına rağmen dağların engeli yüzünden taşıtla ulaşım oldukça zordur bu ile.

  iki komşu köy arasında bile taban tabana zıt anlayış farkı görülür. köy yolları oldukça tehlikelidir. metrekareye düşen ford transit sayısı ile memleket genelinde kafaya oynar. esnafı ve ev sahipleri amiyane tabirle kazıkçıdır. batman-sason arası yol ücreti kişi başı 6,00 tl'dir. zeytinin yarım kilogramı batman'da 5,00 tl iken sason'da 11,00 tl'dir. bu da demek oluyor ki 1 kg zeytini getirirken onun için bile yol ücreti ödüyorlar. toplu taşımacılık konusunda aşmıştır. transitlerin üzerinde hint trenlerine nazire yapan gençler seyahat eder. dağlarla çevrili enteresan bir memlekettir. doğanın verdiği bütün yiyecekleri yeşil iken koparıp satmaya çalışmak gibi enteresan bir inatları vardır. balı meşhurdur. kilogramının 70,00 TL olmasına rağmen bir numarasını görebilene rastlanmamıştır. cevizi meşhurdur. eski adı kabilcevaz'dır. bu da cevizi bol anlamına gelmektedir.

  ilçe merkezinde köpek görülemez. şafidirler. köpekler yerine inekler sokaklarda bir başlarına dolaşıp çöp karıştırırlar. inekleri kısa ve cılızdır. koyun kadardırlar abartısız. arapça-kürtçe melezi enteresan bir dil kullanırlar.

  en son terör olayı 2 yıl önce sason-yücebağ yolunun 13. km'sinde patlayan mayındır. o dönem toprak olan yol asfaltlanmıştır. 5 kişi yaşamını yitirmiş, biri öğretmen üç kişi yaralanmıştır. subjektivitenin dibine vuracak olursam, benim okulum da o noktanın 1.5 km ilerisinde. her gün üzerinden geçiyorum. oh mis.
  3 ... cemsbg
 9. 9.
  (bkz: sasone be kanune)
  ... cemsbg
 10. 10.
  Hiç kimsenin kendi yaşını bilmediği, genelde Arapça konuşulan batmanla alakasız ilçecik. Batmana sabah 7'den akşam 5'e kadar saat başı dolmuşlarla ulaşım mevcut. Diyarbakır’a ise günde 2 sefer yine dolmuşla ulaşılabilir. Orta ölçekli diyebileceğim bim, şok, a101 yok. Büyük bakkal tabir edebileceğim yerler mevcut. Şehir içindeki yolları taş. Batman’a giden yol asfalt. Mereto dağının gölgesinde güzel bir ilçe.
  Salonluları, Batmanlılar pek sevmez, dağlı derler. Tersi geçerli değil. ilçe de halkın %30’u korucudur. insanları kendi aralarında pek anlaşamaz, dışarıdan gelenleri severler, sayarlar, el üstünde tutup, geçirirler. Kiralar 400'den başlar. öğretmenevinde 20 kişilik oda da kaldım sanırım yeni başlayan her öğretmen bunu tadacaktır... ilçede birçok aşiret bulunmakta.
  1-şero (2000-2500 kişi),
  2-keko (1800-2000 kişi),
  3-dergani (namı diğer apaçiler ~3000 kişi),
  4-şigo (3000-3500 kişi),
  5-kendo (1800-2000 kişi) ,
  6-seyid (1200-1500 kişi) ,
  7-tımok (~200 kişi) ,
  8-hıya (3000-3500 kişi),
  9-bekira (100-200 kişi),
  10-cılali (1800-2000 kişi),
  11-bidri (2000-2500 kişi),
  12-konam (~1500),
  13-tırki (~1000 kişi) aşiretleri merkezde ve köylerdedir.
  Belediye başkanlığı şu an şero aşiretindedir. derganiler yani apaçiler isimleri gibilerdir, genelde laftan anlamayan, dağlı denilen kesimdir. insanlığı pek bilmezler dikkatli olmakta fayda var. Aşiretlerin hemen hepsinde silah bulunmakla beraber, Derganiler de ayrı bir silah merakı vardır, arabaların bagajların da her türlü silah görülebilir. Dışarıdan gelenleri sever ve sayarlar, terör nedeniyle çok sayıda şehit vermişlerdir, resmi kurumlarda çok sayıda şehit yakını memur çalışmaktadır. Her yerde zayıf inekler volta atmakta, çöplerden bir şey yemekte. Sason'da geçim tarım ve hayvancılık üzerine kurulu. Sason balı ,çileği ve ceviziyle batman'da meşhur. Ama sadece batmanda. Cevizli sucuk yaz sonuna doğru yapılmakta. Şekersiz bal bulmak çok zor, çünkü yok. Vallah şekersizdir derlerse yarısı şekerdir. Kuran hakkı için derlerse 1/4'ü şekerdir. Bir de bazıları koyu peteklidir , ilaç diye satılır , kanmayın arkadaşlar , isli baldır. ilaç hiç değildir. Paranıza yazık etmeyin.
  2 ... sanco panza