1. 1.
  saltukname isimli eseri olan, balkanlarda bir cok turbesi bulunan, alperen, evliya.

  ozellikle bosnalilar cok sevmektedir bu buyuk sahsi.
  ... ankakusu
 2. 2.
  Sarı Saltuk Saltukname halk efsanesinin kahramanı olan, Anadolu ve Rumeli'nin fethi sırasında önemli rol oynadığı rivayet edilerek efsaneleşmiş bir evliya'dır. Efsanevi şahsiyet kimliğini daha yaşarken elde ettiği söylenmektedir. Hayatını anlatan Saltukname destanı, bu 13. yüzyıl alperen inin savaşlarını ve çeşitli kerametlerini konu almaktadır.

  Sarı Satuk'un Anadolu ve Balkanlarda çok sayida türbesi bulunmaktadır. Bu türbelerin bazıları Müslümanların yanısıra Hristiyan ahaliler için de ziyaret yeri konumundadır. Saltuknamede Sarı Saltukun on iki mezarı olduğu belirtilmektedir. Sarı Saltuk, beylerin ve kralların mezarina sahip çıkmak isteyeceklerini söyleyerek her isteyene verilmek üzere birer tabut hazırlamalarını vasiyet etmiştir. En ünlü Sarı Saltuk türbesi halkının 13. yüzyılda islamiyet'e geçmesine önayak olduğu rivayet edilen iznik'te bulunmaktadır. Saltukname'nin çeşitli yerlerinde Sarı Saltuk'un yer altından şifalı sular çıkardığı anlatılmaktadır.
  ... bluedream
 3. 3.
  Sinop'ta doğmuş, çocukluk yılları burada geçmiştir. Sarı Saltuk, toplumun dışındaki düşmanlarla mücadele eden bir alp, bir kahramandır. islâmiyet'i yaymaya çalışan bir islâm misyoneridir
  ... joe satriani
 4. 4.
  hakkında küçük çapta bir araştırma yapmaya kalkasanız 13-17. yüzyıllar arasında 400 yıl yaşadığını görüeceğimiz şahsiyrettir. araştırmalarda derine inildikçe ayrıntılı belgeleri çıkar ve o zaman 13-14 yy arasında yaşamış bir eren olduğu görülür.
  ... xargn
 5. 5.
  (bkz: sari saltuk)
  ... ruznamce
 6. 6.
  rumeli fatihlerinden, alperen.
  ... ruznamce
 7. 7.
  anadolu'nun ve rumeli'nin fatihlerinden... anadolu ve rumeli'yi türkleştirenlerdendir. hem bir eren, hem bir alp'tir. osmanlı tarih sahnesine çıkmadan önce dobruca yöresinde (bugünkü romanya bulgaristan sınırı, karadeniz sahili) fetihlerde bulunmuştur. bunun dışında efsanevi bir kişiliktir. hakkında çok az şey bilinir. alevi dergahında da saygın bir kişiliktir.

  abülbaki gölpınarlı'nın titiz araştırmalarına göre, akşehirli seyyid mahmud hayrani'den ders almış ve barak baba'yı yetiştirmiştir. ancak hacı bektaş-ı veli'den önce yaşadığı kesindir.
  1 ... tahin ile pekmez
 8. 8.
  soyundan gelenler dersim- pertek civarında yaşarlar. bölgenin tek türkmen ailesidir. (seyyid olmaktan kaynaklı arap orijinli tabi)
  ... gizli sosyal
 9. 9.
  diyarbakır da türbesi olan zat.
  ... karaanj
 10. 10.
  Peygamberimiz Hz. Muhammed'in soyundan bir seyyiddir.
  ... ankyra