bugün

vatikan' da bulunan, katolik dünyasının en büyük kilisesi olup, meydanında milyonlarca kişinin toplanması bu papa* tarafından sağlanmıştır.
hz. isa'nın ölmeden önce son akşam yemeği'nde kendisine cennetin anahtarını verdiğine inanılan havarilerin başı ve hristiyanlığın kurucusu kabul edilen din adamı. aynı zamanda hristiyanlığın da ilk papasıdır.
günümüzde hristiyanlığın en büyük kilisesi olan vatikandaki san pietro kilisesi de kendisine ithaf edilmiştir.
bunun nedeni ise hz. isa'nın ölmeden önce kendisine söylediği; "senin öldüğün yerde benim evim olsun" sözüdür. bu nedenle roma imparatoru neron tarafından öldürtüldüğü yere hristiyan dünyasının en önemli ibadethanesi ve o günden bu güne papaların ikamet ettiği kilise ve vatikan kenti kurulmuştur.
(bkz: st pietro bazilikası)
dan brown'un yönetmenliğini üstlendiği angels and demons adlı filmin belli sahnelerinin çekildiği yerdir.
(bkz: san pietro bazilikasi)
(bkz: san pietro meydani)
(bkz: san pietro kilisesi)
Devasa boyutlardaki katedraldir. insan içine girdiğinde kendini önemsiz hisseder zaten bu kadar büyük yapılmasının sebebi'de bence budur. insan üzerinde Yaratılmak istenen etki budur. 2 futbol sahası uzunluğunda bir ibadethane yapılması herhalde batının görgüsüzlüğü olmalıdır. içerisinde san marco nun 1.5 metre uzunluğunda birde tüy kalemi vardır. * Bu katedralin yapımının bir yüzyıldan fazla sürdüğü söyleniyor.
tavanını gördüğüm an insanoğlunun aklına koyduğu hemen her şeyi yapabileceğini düşünmüştüm.

sen ne yaptın öyle michelangelo! "neden o tavan?"
dünyadaki en büyük katolik kilisesi. ne kadar büyük olduğunu ancak içine girince anlıyorsunuz. girer girmez hemen sağda michelangelo'nun la pieta'sı var, kesinlikle görülmesi gerekir.
sol tarafta bir yerlerde dikkatli bakarsanız yıldırım bayezıd ismini görebilirsiniz. su an tam hatırlayamadığım ama hristiyanlar için önemli olan bir mızrağı * vatikana hediye etmiş.onun için yazılmış bir teşekkür yazısı.
kubbeye doğru baktığınızda yazıları göreceksiniz.iki metreye yakın dediklerinde ben inanmamıştım ama insan yukarı çıkıp baktığındainsan anlıyor ne kadar büyük olduğunu.kesinlikle kubbeye çıkın bir romaya kuşbakışı bakın derim. bence 2 euro fazla verin asansöre binin, zaten asansörsüz kısım insanı kendinden geçirmeye yetiyor. bir süre sonra allahım sana geliyorum diyerek insan ışıga doğru yürüyor.
kuyruk sizi korkutmasın hızlı ilerliyor, oraya kadar gelmişken kaçırmayın. ama diplomat bir tanıdığınız varsa onla gidin sıra beklemiyorsunuz * birde usturuplu giyinin, sonra milletten şal, gömlek... istemek zorunda kalmayın.
hakkında çok acil bilgiye ihtiyaç duyduğumda kilise.