1. 1.
  devletin izni dışında üretilen, piyasada bol miktarda bulunan, gerçek paranın korsan versiyonudur.
  1 ... asiti kaçmış kola
 2. 2.
  evde, ofiste masa ile cam arasına konulan paraya benzeyen kağıtlara verilen ad
  1 ... cell-im
 3. 3.
  -sahte para gercek olmayan paradir. herhangi bir bankaya goturunce para delinir imha edilir.

  eline sahte para gecen birinin diyalogu asagidaki gibi olur.

  -sahte para elimize gecerse zincir seklinde kullanimina devam edebilir miyiz?

  -bilemem orasini ben sana sunu derim: feci şekilde bir ek$i sözlük klonudur. yukarıda yazanların hepsi yalan olmakla beraber sadece uludağ sözlük yazarlarını bağlamaktadır. sitede yazanlar birinci dereceden el emeği göz nuru olup yürütülmesi durumunda iş bu kişi uludağ a tatile ıssız bir kulubeye davet edilecek 'ben içerdeyim gel canım' denilip uludağ gazozuna ilaç konmak suretiyle etkisiz hale getirilecek ve sonra ibreti alem için bilimum dağ hayvanatına yem yapılacaktır. ayrıca soğuk içilmesi tavsiye olunur ve bundan doğabilecek bir boğaz tahribatı durumunda bana ne denilir.

  -peki saol.

  -arz-i endam ile.
  1 ... asselisaya
 4. 4.
  http://www.youtube.com/watch?v=R8Ibcbx9WGQ+
  ... mulayim
 5. 5.
  bankalarda veznedarın farkettigi an, neye ugradıgınızı anlayamadan 4 tane delik actıgı paradır. kardesim insan bi sorar baska paran var mı, ögrenci misin, ben bu 50ytl yi deliyorum sen napcan ne etcen diye demi. anında, çıtonk! diye iç titreten bi darbeyle tarihin tozlu sayfalarına gömülen paradır.
  4 ... pepe le pew
 6. 6.
  adını vermeyeceğim bir bankanın ya da skim veriyorum garanti bankası'nın atm'sinden çekilen paradır. parada meymenet yoktur buram buram sahtedir. 1 paket sigara alınamamıştır ama gariban taksiciye mis gibi kakalanmıştır.

  edit: paranın sahte olduğunu anlayınca atm'den geri yatırmaya çalıştım deyyus kabul etmedi parayı.
  1 ... rambo
 7. 7.
  çocukluğumuzda üçüncü sınıf sakızlarla verilen paralar.
  ... la havle vela corvette
 8. 8.
  bir zamanlar (2002 ve öncesi) atm cihazlarından piyasaya bol bol sürülen para çeşitidir.
  1 ... tinnitus
 9. 9.
  Piyasada trilyonlarca metal sahte para bulunmaktadır.ve kimse metal paraya bakmamaktadır.
  1 ... ecivecivokke
 10. 10.
  bundan bir kaç yıl önce babam tarafından ziraat bankasından çekilen emekli maaşının içerisinde yer alan 50 ytl lik banknottur. Banka hatalı olduğunu kabul etmemiştir.

  sahte paranın tanınma yolları şöyledir:
  1- en belirgin özelliği paranın kağıdıdır. Elinizi attığınızda paranın kağıdının pamuğumsu, elyafımsı bir his uyandırması lazım.
  2- orjinal paranın renkleri canlıdır. Içinizin kıpır kıpır olmasını sağlar. Bu his özellikle 200 tl lik banknotlarda çok olur.
  3- orjinal paranın üzerinde kırmızı ve mavi renk veren lifler vardır. Gözünüzü çok zorlamayın, ultraviyole cihazının altında görebilirsiniz. Sahte paralarda boyama yoluyla yaparlar. Fakat canlı durmaz ve silgi ile silinebilir.
  4- orjinal paranın üzerinde kabartma vardır. sahte kaygandır. 5-orjinal parada portreler canlı ve derindir. Sahtede soluktur.
  ... pisay