bugün

emporis yılın gökdeleni ödülünü alan türk inşaat şirketi. st. petersburg'daki lakhta center projesiyle almışlar ödülü. gökdelen de 462 metre yükseklik ile avrupa'nın en yüksek gökdeleniymiş bu arada.

merak edenler için haberin linki: https://www.sozcu.com.tr/...er-ile-ronesansin-6149615
Tüm dünyada eşzamanlı yayınlanan ve Deutsche Welle'nin incelediği 12 milyon Pandora Papers belgelerinden adı çıkmış Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yakınlığıyla bilinen müteahhit firma.

Rönesans'ın patronu Erman Ilıcak'ın annesi Ayşe Ilıcak'ın Alcogal firması aracılığıyla
Dolmine International Ltd. ve Covar Trading Ltd. adlı iki şirketi Cumhurbaşkanlığı Sarayı
inşaatı sürerken 17 Mart 2014'te kuruluyor.

"COVAR Trading" şirketinin hesabına 2015'te 105.524.132,32 dolar geliyor. Aynı yıl
105.484.952,46 dolar bağış olarak çıkıyor. Ancak bağışın nereye gittiği bilinmiyor.

AYŞE Ilıcak'ın diğer firması Dolmine International'a yine 2015'te 105.212.000,00
dolar geliyor ve isviçre'deki Banque Pictet & Cie hesabına yatırılıyor. Raporda
sadece 2015 için faiz geliri olarak firmaya 491.616,16 ABD dolarının girdiği yer alıyor.

iKI firmanın da 2016 ve 2017'de başka aktivitesi yok. Bu para aktarılmasa 750 milyon TL vergi ödeyecekti. Bu para ile de 25 ilkokul veya 8 hastane ya da 15
bin öğrenciye yurt yapılabilirdi. (Gazete Pencere, 04.10.2021)
böyle bir bağış yapıldıysa Türkiye'de bunun cezasız kalması gibi durum söz konusu olamaz kaldı ki Rönesans Holding uluslararası çalışan bir firma böyle ufak tefek oyunlarla itibarını zedelemez. Şuana kadar 40 milyar dolarlık bir ciro elde etmiş firmadan bahsediyoruz. Haberlerde 210 milyon dolar vergi kaçırdığı iddia ediliyor sosyal medya da 105 milyon dolardan bahsediliyor. Doğru olan rakam 105 milyon dolar ama bu parada aile arasında dönüştürülmüş bir miktar. sanırım bu bombada muhalefetin elinde patladı.
Tayyip ve yandaşı Rönesansın paraları yurtdışına kaçırması şaşırmadığımız bir durumdur.Beklenen son yaklaştıkça panik artmaktadır.
Ülkenin paralarını yurt dışına kaçırıp. Çatır çatır yiyen. Hain bir firma.
rönesans holding mevzusunu dün gece öğrendim, sazan gibi atlamaktan ziyade konuyu detaylıca araştırdım. şirketin çalışmalarının yüzde sekseni yurtdışında, yüzde yirmiye yakını tr'de. haberlerde çıkan rakam 210 milyon dolar, bazılarında da 105 milyon dolar. buradaki çelişki çok kafamı karıştırdı. bir de şirketin kuruluşundan bugüne kadar kazancı 40 milyar dolar civarı. merkez bankası rezervlerinin yarısı kadar cirosu olan şirket yok 210 milyon yok 105 milyon dolar vergi kaçırmış gibi söylemler bana safsata gibi geldi. ayrıca basın açıklamasını linkte bırakıyorum, buyurun okuyabilirsiniz.

https://ronesans.com/04-ekim-2021-kamuoyu-duyurusu/
BASIN AÇIKLAMASI ÇOK TATMiNKAR, BEN ŞAHSEN iKNA OLDUM. KAHROLSUN SOLCU MEDYA....
Off Shore'umuz yoktu okuyamadık.