bugün

Rusçayı öğrendim, Rusçayı biliyorum dediğiniz sürece hala Rusçayı bilmiyorsunuz demektir.
Eğer anladıysan ne demek istediğimi, doğru yoldasın demektir.
Bana kolay gelen bir lisandır.
Yalnız daha da ilerletmem gerek.
Öğrenmeye başladığım dil. Zor bir dildir ama güzeldir, neden bilmiyorum ama ilgimi çekiyor bu dil, gerek tarihi gerek kültürü olsa gerek.
birkaç aydır öğrendiğim bir dil.Kelime ezberlemek lazım.
да,мне нравится учиться русский язык.
я хачу танцевать baby...
rusya'da doğmamış ve hiçbir rus akrabam olmamasına rağmen doğuştan şakır şakır konuştuğum dil açık ve net.
öğrenilmesi zor dil. evet.
Azerbeycan türkü olan arkadaşımdan öğrendiğime göre; bu dili sonradan öğrenmenin zorluğunun yani sıra ruslar da yanlış konuşanlara karşı çok sabırsızmış. Hatta ve hatta kelimelerde kadın erkek husunda hata yaparsan veya kelimenin zamanını yanlış çekimlersen suratlarını çevirecek kadar aşırı tepki veriyorlarmış. Aynı zamanda devamlı sizi düzeltmeye çalışıp sabır göstermemeleri yüzünden rusçanın yayılmadığını düşünüyor bu arkadaş. Rusça nın yaygın bir olmamasının sebebini yanlış düşünse de, oraya kadar rusların dil hassasiyeti konusunda güzel bilgiler verdi. Ve bence zor bir dil.
öncelikle dilbilgisi çok zor olan dil. rusya'da belli bir süre yaşayarak anca öğrenebildiğim, insanlardan duya duya konuşma yeteneğinizi geliştirebileceğiniz bir dil. kurslarda ya da evde çalışarak dilbilgisi olarak yol alsanız da duymadan, konuşmadan konuşulabilecek bir dil değil. ruslar, kelimelerde doğru vurgu konusunda çok acımasız, doğru şekilde çıkmıyorsa ağzınızdan sizi anlamazlar anlamaya da çaba harcamazlar, bazıları düzeltir doğrusunu öğrenirsiniz bazısı da azarlar sizi üzülürsünüz. Yani bizdeki gibi, dillerini konuşmaya çalışan yabancıya hiç sempati duymuyorlar.
Öğrenmesi çok zor dildir tam anlamıyla.
Telaffuzunu beceremediğim nadir dillerden. Yapabilen öğrensin bana 2 asya dili yeter de artar.
Алэикйм сэлам yaz kanki.

Yerine ulaşır.
abimin ana dili gibi konuştuğu dil. zorluğunu bilmem ama dil dile değince kolay öğreniliyormuş.
dünyanın ekseninin avrasya'ya kaydığı gerçeğini kavradıktan sonra ikinci yabancı dil olarak düşündüğüm ve yenilerde öğrenmeye başladığım dildir.

geleceğin diplomatik ve ticari dilidir.
Fonetigi cogu insana kaba gelsene bana cekici gelen lingo.

Ciddi anlamda soyluyorum bu dili sadece rus kiz dusurmek icin kapsamli sekilde ogrenen adamdan korkunuz. Cok zor bir dil.

300 milyon konusani vardir yanilmiyorsam.
Istersen yuz yil kursta, okulda oku, genede yuzde 100 ogrenemeyecegin dildir.
Rusyada yasasan bile yuzde yuz ogrenemezsin.

Rusca biliyorum diyenlerin yuzde 99 u ruscayi bildigini sanan kisilerdir.
Biliyorum diyenlerin "Avustralyalılaştıramadıklarımızdan mısınız? " kelimesini nasıl, çevireceklerini merak ettiğim dil.
bu amına kodumun çoocuklarında kısa kesmek diye bi şey yok. car car konuşuyorlar birbirlerine ne anlatıyorlar bilmiyorum ama susmuyor orospu çocukları. diyalog dediğin kısa net olur aq. cs de iki rus denk geldiyse çok fena kafamı sikiyorlar. bir de muhtemelen birbirini tanımayan iki insan bunlar aq. ne konuştun o kadar orospu çocuğu diyesim geliyor.

rusça bilen varsa bana kısa kes demeyi öğretsin. idi nahui bllyat ı sanuna ben eklerim.
Rusça şarkılar ile kulağınızı bu dile alıştırmak güzel bir pratik yoldur.
biraz abartmışın sanki kakoldmuskof bey. ben rusyada geçirdiğim 2 ayın sonunda düzenli çalışma olmadan, günlük diyaloglarla öğrenmiştim. evet. teşekkürler.
zdrastvuyte ve haraşo dan başka bir şey bilenler varsa dmyi yeşillendirebilir. uludağ üniversitesinin dünyanın en pahalı ve en kaliteli dil uygulaması "rosetta stone" un rusça programı ile öğrendiğim dildir. çok öğrenmek isteyen varsa ücretsiz bir şekilde yardımcı olabilirim.

t: orijinal türk dillerinden sonra en beğendiğim dildir. russian national anthem song ve snova i snova en sevdiğim parçalardan gelir. destva severler ise dilin lehçesinin sibirya kökenli olduğunu ve gerçek rusçanın öyle olmadığını bilsinler.
Rusların konuştuğu dil, Rusya federasyonunun resmî dili.

ingilizce kadar popüler değildir, genellikle eski Sovyet cumhuriyetlerinde konuşulur.
rusca ogrendim, rusca biliyorum diyenlere gulurek bakiyorum.

rusca seviyesi pushkini, dostoyevsky i tercume edebilecek biri olarak iddia ediyorum ki, eger rusca konusulan bir yerde dogmadiysaniz, istediginiz kadar ogrenin, genede ozellikle yazarken hata ustune hata yaparsiniz.

ruscayi iyi biliyorum diyen, yada biri icin iyi biliyor diyen buzdaginin gorunen kismina bakip not veren insandir.

isteyenlede iddiaya girerim.

2 senede geldigin ingilizce seviyesine ruscada 10 senede gelemezsin.
tarak kürek bi dil. Bi bu bir de fransızca.
https://youtu.be/-e8VtSkjgCA

zaman zaman şöyle çevirili eğlencelikli videolardan seslerine tonlamalarına aşina olmaya çalıştığım dil. csgo da oynuyoruz zaten. ruslarla rusça infolaşmaya başladım. 20-25 cümle kurabilecek seviyeye gelsem yeterli benim için. mutlaka eminim bir gün işimize yarayacak. ;)
--spoiler--
alfabesi zor görünen ve çok kolay olan dildir. türkçeyle aynı kelimeleri vardır. çay, kefir vb. kelimeler tamamen kadın erkek ve nötr olarak ayrılmıştır. kelimeyi değil, özneyi çekersiniz kelimeye uydurursunuz. kolaydır.
--spoiler--

görsel