bugün

elf, rainbow, black sabbath gibi gruplarda söylemiş ve dio isimli solo grubuyla yoluna devam eden, 50 seneye yakın bir zamandır müzik yapan 60ını devirmiş, çok sıcak kanlı, babacan insan.
adını ne zaman duysam holydiver ın klibi gelir aklıma.
metal müzik türüne çok şeyler katmış müzisyenlerdendir.holy diver parçası çok lezizdir.
holy diver güzel parçadır bende severim klibi pek hoşuma gitmemekle birlikte.rainbow da severim i surrender mesela..madem böyle eski gruplardan bahsedilio ben derim accept de mükemmeldir bütün albumleri iyidir ve boş şarkı yapmayan nadir gruplardan biridir hiç dinlemediyseniz RESTLESS THE BEST albümünü tavsiye ederim the king,breaking up again,no time to lose gibi harikulade slow parçaları ihtiva eden bi album.onun dışında balls to the wall russian roulette de iyi albümlerdir
udo dirkschnider için de animal house albümü iidir hatta yanliş hatırlamıosam aceept-accept ile birlikte 1 cd içinde satılıodu animal house albümü..bu iki albüm de iidir hatta seawinds sarkısının therion cover ı da baya hoş olmuştur
bu metalcilerin yaptığı bir işaret var, işaret ve serçe parmağı yukarıda gerileri kapalı anladınız işte, o hareketi bulan kişi olduğunu iddaa eder. daha doğrusu onu geliştirip popülerleştiren kişi olduğunu söyler.
heavy metalin en başarılı gruplarına(black sabbath,DIO,Rainbow...)sesiyle can vermesinin yanısıra samimiyeti,şarkı sözlerindeki binbir çeşit duyguyu yansıtabilmesi,şarkı sözlerinin bizzat şiir nitelğinde olması,seyirciyle olan bağı,müzik geçmişi ile muhteşem olan metal dede,aha buraya da yazıyorum bir daha onun gibi heavy metal adamı bir solist gelmez.istisnalar: (bkz: rob halford), (bkz: bruce dickinson).
böyle dinlerken slow acı şarkılarda değil de diğer tüm şarkılarda bir enerji, bir neşe var adamın sesinde, tarzında . nasıl anlatılır, böyle zencilerin her zaman "hey man, com'on" derken oldukları havada adam sanki, yani ruh var ruh. hey yavrum benim.
black sabbath'la 4 albüme imza atmış**** solo kariyeriyle efsane olmuş, metal müzik sever pek çok kişi için "voice of metal" olan müzisyen. black sabbath'ta ozzy osbourne un karizması altında ezilmemiş tek vokal.
erkin koray'a benziyor ya da ben benzetmek istiyorum. sadece dış görünüşüyle değil, metal müziğin "baba" lakabını hak edecek ender simalarındandır, baba adamdır. dilimizde sözü, ruhumuzda izi vardır muhteremin. sağolsun.
sixteenth century greensleeves de bir "hang him higher" der ki oof of...
(bkz: rainbow in the dark)
(bkz: ronnie james padavona)
o ses o kadar şeyden nasıl çıkıyor yahu dedirten adamdır.
ona kısaca holy dio denilir. ozzy osbourne 'den sonra black sabbaht 'a geldiği için dikkat çekmesi gerekiyordu ve ozzy 'nin iki parmağını kaldırarak yaptığı barış işretine ikame olarak devil horns yaptı ki bu daha çok tuttu ve metal camiasının sembolü haline geldi.
metal müziğin en büyük vokallerinden biridir. Müziğe jazz söyleyerek başlamıştır. Sonradan* metale sarmıştır. şeytanboynuzunu elle yapmayı bulan kişi olarak, bu geçişi de makul kabul etmek gerekir.

Rainbow ve Black sabbath gibi iki kilometretaşı grupta vokallik yapmıştır. her iki grubun da dio varken ve dio yokken dönemleri hala hayranları tarafından sık sık kıyaslanmaktadır. Sonrasında kendi hesabına çalışmıştır, iyi şarkılarını yazmaya kalksam sayfalar yetmez. Hadi her döneminden yazdığım sırayla birer en iyi seçeyim:
Man on the Silver Mountain, Sign of the Southern Cross, Rainbow in the Dark

70'ine gelmişken bile sesi hala eskisi gibidir dersem abartmış olmam. Tabii bunda kendisine iyi bakmanın getirdiği birşey mi vardır, yoksa hakikaten kendisi bir elf midir onu bilemiyorum. (bkz: insan değil) Gerçek olan tek şey, Dio nun hem yaşayan bir efsane, hem mükemmel bir vokal, hem de sıcakkanlı ve alçakgönüllü bir insan olduğudur.
sesine hayran olunası büyük metal vokalisti.
öyle küçük bir adamdan nasıl böyle bir ses çıktığına hayret ettiğim ve müziğine sonsuz saygı duyduğum insan...
metal müziğinin en büyük vokallerinden biri. harika sesli güzel insan, abi.
ayrıca devilhornün sahibidir. sabbathtandır her şeyin ilkidir. iyiki vardır.
dün rahatsızlanıp hastaneye kaldırılan, durumu hakkında henüz bilgi verilmeyen metal ilahı.

edit: bunu eksileyen arkadaşın çocukluğuna inmek isterim.
maalesef kanser olmuştur. bizleri üzmüştür bu sefer.

http://www.roadrunnerreco...cle&newsitemID=131004
erken teşhisle mide kanseri tanısı konmuş, adıyla müsemma ilah.
"üzme bizi be hacııı" diye süklüm püklüm içime ağlamama neden olan insan. lazım o bize. gitmesin.
16 mayıs 2010 tarihinde vefat etmiştir.
ejderhayi yenip geri donecek insandir.
(bkz: killing the dragon)
buradan gitmeye hiç niyeti yoktur. öyle dio.

chuck billy gibi.