bugün

Bazı bitkilerde,özellikle çamlarda oluşan,katı veya yarı akışkan organik salgı maddesi,ağaç sakızı.
ağaçların kabuğunda açılan yaralardan sızar. bileşimindeki uçucu maddeler buharlaştırılır ve geriye başlangıçta yumuşak olan ve giderek katılaşan bir kütle kalır. en çok vernik, baskı mürekkebi gibi maddelerin yapımında, ilaç ve parfüm sanayiinde kullanılır. fosilleşmiş reçineye de kehribar denir. içerisinde fosilleşmiş böcekler ve bitkiler barındırır. en sert reçinedir.
kemancıların yanından ayırmaması gereken şeydir, arşeye sürterek daha temiz ve berrak bir ses çıkmasını sağlarlar.
(bkz: racine)
eskiden köylerimizde ağda yapmak için ninelerimizin kullandığı şey.
her türlü yaylı aletin yay tellerinin bitişik durmasını ve daha düzgün ve net ses vermesini sağlayan katı madde.
bin güclükle uyandım kıs uykusundan
eklemlerim kaslarım
katılasmış
at kosturan haritalar sancılardı yalnız
kapalıydı daha umudun penceresi
karanlık karaydı sızıyordu,daha aralıklarından uyanısın
ağır bir recine gibi
yapısarak duyguların düşüncelerin parmaklarına
her seyin can cekismesiyle
safalarına koca kitapların

bin güclükle gerindim
oynattım üstüme yığılı tas toprağı
kör baltayla yonttumbunalım kabuklarını
birden kus sesleri
birden filizler cicekler sabah günesinde
birden giyinip kuşandım
kapkara giysilerimi
birölüm töreninde bulunmak icin * *
Kemanda, yayın tel üzerinde kaymaması ve kontrolü için yaya sürülen bitkisel özdür. Katılaşmış olanı müzik aletlerinde kullanılır. Yapışkan ve tozsu bir doku yaratır parmaklarda, ama kemanda sesi kuvvetlendirir, toklaştırır.

Hatta be hatta, bir kemancı için vazgeçilmez yoldaştır. Özellikle fransız romanlarında keman çalan düğün şarkıcılarının dakika başı yayı reçinelediğini ifade eden cümleler bulunur.
dişi kenevirin tepe çiçeklerinden ve yapraklarından elde edilen koyu sıvıdır.
yaylı çalgıların yayına sürülen olmazsa olmaz hededir. ses sağlığı açısından kesinlikle kaliteli bir reçine kullanılmalıdır. ayrıca çalma işlemi bittikten sonra tel üzerindeki reçinelerin temizlenmesi tel ömrünü uzatacaktır.
Tozu elleri yapış yapış eden madde. Yıkamaya da üşendim, örümcek adam gibi düz duvara tırmanacağım çok yapışkan be.
Reçineden figürler yaptığını iddaa eden bir sayfa var insta da ( figurlab_ ) reçinenin çok şey için kullanıldığını biliyordum ama bu bana enteresan geldi figürler çok iyi oyun bilgisayarımın etrafında duran figürlere ekstra olarak ekleyebilirim ama sanki bir tık pahalı geldi bana .
Çocukluğumda anneannemin bahçesindeki meyve ağaçlarından balmumu söker yerdim, bu yüzden bütün ağaçlardan çıkan balmumu benzeri maddelerin tadının güzel olduğunu sanıyordum. Bir gün okul bahçesindeki bir çam üzerinde reçine görünce, bir parça koparıp ağzıma attım ve ağzım zehir gibi bir tatla doldu ve gün boyunca etkisi geçmedi. Bu da böyle bir anımdır.
(bkz: gomalak)