1. 1.
  Düzgün itmelerin etkisiyle bir salınım genliğinin artışı,seselim,tannanlık.
  3 ... italiano
 2. 2.
  Belli bir frekansla titreşen bir ses kaynağının, yakındaki özdeş ses kaynağını aynı frekansla titreştirmesi olayı
  ... verbascum
 3. 3.
  unluk hayatın bir cok alanında oldugu gibi, muzik enstrumanları icin olumcul sonuclar dogurabilecek tamir gerektiren olay.
  ... katildomates
 4. 4.
  Fizikçiler rezonansı açıklamak için bazı örneklere başvururlar. Bunlardan bir tanesi salıncak örneğidir: Bir çocuk parkına gittiğinizi ve salıncağa binen bir çocuğu salladığınızı düşünün. ilk başta hareket etmeyen salıncak, sizin itişiniz sayesinde hız kazanır ve bir ileri, bir geri hareket etmeye başlar. Siz, salıncağın arkasında durursunuz ve size doğru her yaklaşmasında onu bir kez daha itersiniz. Ancak dikkat ederseniz, salıncağı "uyumlu" bir biçimde itmeniz gerekir. Kol gücünüzü, salıncağın geriye doğru ilerlemesi tam bittiği anda vermeniz gerekir. Eğer salıncağı daha önce itmeye kalkarsanız, bir tür çarpışma olur ve salıncağın dengesi bozulur. Eğer biraz daha geç itmeye kalkarsanız, salıncak sizden zaten uzaklaşmış olduğu için itmenizin bir anlamı kalmaz.

  Hemen herkesin yaşadığı bu olayı fizik diliyle ifade etmek istersek, "frekansların uyumu", yani rezonans kavramını kullanmamız gerekir. Salıncağın bir frekansı vardır; örneğin her 1.7 saniyede bir sizin durduğunuz noktaya gelir. işte siz de kolunuzu kullanarak her 1.7 saniyede bir salıncağı itersiniz. Eğer salıncağı biraz daha hızlı sallarsanız, bu kez 1.5 saniyede bir, 1.4 saniyede bir gibi başka bir frekansa uyum sağlamanız gerekir. Bu uyumu sağlarsanız, yani rezonansı yakalarsanız, salıncağı dengeli bir şekilde itersiniz. Eğer rezonansı yakalayamazsanız, salıncak sallanmaz.

  Rezonans, iki hareketli cismin uyumunu sağladığı gibi, bazen hareketsiz bir cismin harekete geçmesini de sağlayabilir. Bunun örnekleri müzik aletlerinde yaşanır. "Akustik rezonans" denen bu etki, örneğin aynı sese akord edilmiş olan iki ayrı keman arasında yaşanır. Eğer akordları aynı olan bu iki kemanın birisini çalarsanız, diğerinde de, hiç dokunmadığınız halde, bir titreşim ve dolayısıyla ses oluşur. Her iki keman da aynı titreşime ayarlandığı için, birindeki hareket diğerini de etkilemiştir.
  Salıncak ya da keman örneğinde gördüğümüz bu rezonanslar, basit rezonanslardır. Yakalanmaları kolaydır. Ama fizikteki diğer bazı rezonanslar, bu kadar basit değildirler. Özellikle de atom çekirdekleri arasındaki rezonanslar, çok çok ince dengeler üzerinde kuruludurlar.
  8 ... kurremkarmerruk
 5. 5.
  (bkz: rezonansa girmek)
  ... zaknafien
 6. 6.
  Hem fizikte hem de kimyada geçen bilimsel bir terim olan bu zımbırtının kimyadaki anlamına ufak da olsa bir bakacak olursak oraganik kimyada sp2 hibritleşmesi yapmış c atomları arasında çift bağ bulunur.Bunlardan birisi sigma diğeri pi bağıdı.Bu bağlardan pi bağının delokalize olması sonucu bileşik kimyasal tepkimelere girmek konusunda isteksizlik gösterir.Buna rezonans denir.Benzen in yapı formülünü ortaya koyan kekule tarafından ortaya konmuştur.Ozonda da bu yapı vardır.
  ... doktoraslan
 7. 7.
  Ardarda gelen titreşim hareketlerinin birbirini etkilemesi olayıdır.
  ... ghostboy
 8. 8.
  elektrik teorisinde bir sistemdeki endüktans ve kapasitans değerlerinin eşit oldugu durumdur.

  xl = 2 * pi * f * l

  xc = 1 / ( 2 * pi * c)

  değişkenler

  f = frekankans (hz)

  l = sistemdeki bobinin henry cinsinden değeri.

  c = sistemdeki kapasite değeri.

  yani xc = xl durumudur. bu durum denkleminden yararlanılarak sistemdeki bilinmeyen bobin ve kapasite değerleri bulunabilir.
  ... tonights the night
 9. 9.
  inşaat litaretüründe rezonans ise, deprem anında belirli bir frekansla salınmaya başlayan zemin ile, farklı bir frekansta salınım yapan bina arasındaki ilişkiyi tanımlar.

  bu ilişkide eğer zeminin salınım frekansı, binanın salınım frekansı ile aynı ise, binaya neredeyse 2 katı kuvvet uygulanır ve binanın devrilmesi kolaylaşır. başka bir deyişle zıt tranzpozlu salınım yapan bina ve zemin çiftleri, depremde en az zarar gören binalara aittir.

  zemin hakim periyodu ile bina salınım periyodu ile aynı hesaptır.
  1 ... paintitblack
 10. 10.
  bir çok bilim dalının aksine; elektrik ya da elektronik konularda rezonans istenen bir durumdur. bobinle kapasitör eşit ve zıt yönlüdür. böylece devrede sadece direnç bulunup devre rezistif haldedir, yani bir çeşit uyumlandırılmış haldir.
  ... tiramisu