bugün

diğer adı ilaç mümessilidir. doktorlara yurt dışında kongre teklif edip, çalıştığı ilaç firmasının ilaçlarını yazmasını isterler. kimi zaman işe doktorları arabalarıyla getirip, götürürler. öğle aralarında yemek ısmarlarlar. akşamları kadın mümessillerle beraber rakı sofrası kurarlar. sistem doktorların mümessillerden olabildiğince faydalanıp, firmanın ilaçlarını yazması üzerine kurulmuştur.
Şu anda icra ettiğim mesleğim, Bu meslek sayesinde hayatta binemeyeceğim araçlara bindim yeri geldi cefasını çektim yeri geldi sefasını sürdüm her türlü ortamı gördüm müthiş am siktim ama denildiği gibi ne eski havası kaldı ne de maaşı.
Her satis sektorunde calisanlarin oldugu gibi agizlarinin laf yapabilmesi, dis gorunuslerine dikkat etmesi gereken kisiler. Ne kadar cok alavere o kadar cok para.
halk arasında ilaç mümessili denilen meslek grubudur.
Eski çalışanların çoğu iyi eğitimli ve kaliteli kişilerdir, eski dolgun maaşları artık yoktur ve piyasanın çok altında maaş aldıkları için düzgün kişiler sektörden uzaklaşmıştır.
bir çok şirket için işe alım sürecinde zorlu elemelerden geçen ve yüksek maaş+pirim ile çalışan, kendi sorumlu olduğu bölgedeki hastane ve eczane ziyaretlerini gerçekleştirerek ilaç tanıtımı yapan ve mümkün olduğunca çok ilaç satışı gerçekleştirmeye çalışan kişilerdir.

ne iş yapıyorsun diyenlere reprezantım demek işe alım sürecinde ve sonrasında geçirilen aşamaları unutturmaktadır.
altındaki arabayı ve üstündeki kıyafeti sanki kendi parasıyla almış gibi davranan.şirket parasıyla doktorları restorantlara, barla ve hatta pavyonlara götürüp,mekan sahipleri ve bilimum çalışanlara şirketin sahibiymişçesine hava atan.devamlı tıp çevresiyle bir arada olduğundan üzerindeki doktor edasını bir türlü üzerinden atamayan.mankenden bozma pazarlamacı arkadaşlar gurubu
(bkz: tıbbi mümessil)
şimdiye kadar tanıdıklarım arasında bir tane bile yamuk adam bulundurmayan meslek grubudur. çoğu çok kral adamdır. janti kıyafetleri ve şık, 34 plakalı arabalarıyla ortada dolaşanlardır. gariban öğrencinin ricasını geri çevirmezler, tus kitabı olsun, eşantiyon malzeme olsun, ne istesen getirirler.
ikna gücü yüksek kişilerin mesleğidir.
doktor eşi bayanların korkulu rüyasıdır.
hocaların odalarının önünde birikip,kapı açılır açılmaz sinek gibi içeri dalan,yüzlerinden yapmacık gülümsemeleri eksik olmayan insanların genel adı.
fr.represant(e)
(bkz: tereciye tere satmak)
tahminimce cogu hemşire ve hekimin yolunu gözledigi fakat bütün hasta ve hasta yakınlarinin kil oldugu insan.zira doktorlarin ilaç şirketleriyle ilişkileri son dönemlerde iyice acıga çıkmıstır.öte yandan saatlerce sira bekleyen insanlarin önüne pat diye atlayip hakkını öyle veya böyle yemek sinir bozucu bir durum oldugundan ikinci önermemi destekler niteliktedir.
ilaç mümessili olarakta adlandırılan meslek grubu..
çoğu hastane ve sağlık ocağı baş hekimlerinin kıl olduğu insan çeşidi...bu tip insanlar jinekologların bile hasta muayenesi sırasında ellerinde çay veya kahve ile oturup bir yandan muayeneyi izler bir yandan da doktorla sohbet etmek suretli kafasını karıştırır ve kendi firmalarının ilaçlarını yazdırmak için ellerinden geleni yaparlar.ne kadar alakasız olursa olsun...
doktorların her türlü işine koşuşturmak zorunda bırakılan, yerine göre doktorların arabalarını yıkatan, yerine göre arabaların lastiklerini değiştirmek zorunda kalan insan.
güzellikleri ve yakışıklı olmaları sebebiyle göz kamaştıran, hastaneleri defile alanına çeviren ilaç firmalarının temsilcilerine verilen isim.
güncel Önemli Başlıklar