1. 1.
  kabaca non rem ve rem seklinde iki kisimdan olusan uykunun, 5. ve son evresidir. rem; rapid eye movements* ifadesinin basharflerinden alir adini. ruyalar bu evrede gorulur. bu evrede noronlarin isleyisi uyanik haldeki isleyise cok yakindir. o sebepten paradoxal uyku adini da alir.
  yetiskin bir insan gecede 4 yada 5 kez rem'i yasar ki, bu ortalama 100 dakikaya denk duser.

  rem sirasinda, bilgilerin islemlenmesi gerceklesir. beynin bu isleyisi model alinarak gelistirilen bir terapi metodu da vardir.
  (bkz: EMDR)
  13 ... confusedy
 2. 2.
  (bkz: rem)
  2 ... louis cyphre
 3. 3.
  (bkz: uykunun safhaları)
  1 ... pilotmont
 4. 4.
  insan beyninin çalışması ile güneşin doğması paralel olarak olmaktadır. insanlar eğer bu sırada uykularına devam ederlerse ve eğer bunu sürekli bir hale getirmişlerse, onları gelecek günlerde büyük bir depresyonun başlangıcı karşılar. çünkü beyniniz uyuduğunuzu algılamaz ve beyin hücreleri şişerek ödem oluşturur. öğlen kalktığınızda baş ağrısı, halsizlik, somurtkanlık ve negatiflikle karşılaşırsınız. fakat eğer güneş doğduğu anda uyanırsanız tekrar yatsanız bile beyniniz farklı bir uykuya programlanır ve bu sorunlarla karşılaşmazsınız.
  açılımı ise rapid eye movementdır.
  9 ... kuku goren masum koylu
 5. 5.
  karabasan oldugunu zannedenlerin varligini ogrendiklerinde artık korkularının doga ustu guclerden kaynaklandıgını dusunmekten vazgectikleri uyku durumu.
  cunku:
  ruyalar genellikle rem uykusunda görülür.rem uykusunda motor nöronlar uyarılır, frenlenir. bunun sonucu gövde hareket edemez,kol ve bacaklar hafif oynatılabilir.bu nedenle insan rüyasından kopup kaçamaz. gözler hızla oynamaya baslar solunum hızlanır ve düzensizlesir. rem uykusunun hala suruyor olması, nrem uykusuna gecisin olmamasından kaynaklanan hadise yüzündendir.
  9 ... luciddreaming
 6. 6.
  allahım uyandırma uykusudur.
  6 ... aci biber
 7. 7.
  göz ve solunum sistemi hariç tüm vücut, bu uyku sırasında kitlenir.eğer aksi olsaydı rüyalarımızı yatakta oynuyor olurduk.
  ayrıca rem uykusu sırasında birden beynin uyanıp bedenin kitli kalması durumu vardır. odaya bakar ama kesinlikle kıpırdayamazsınız, ardından anlık bi şekilde tekrar uyunur ve uyanılır...
  7 ... badhabit
 8. 8.
  rapid eye movement. uyanmaya yakın son dört dakikalık uyku. Hatırlanan rüyalar bu zaman diliminde görülür. Hiç bir rüya gördüğünü hatırlamayan kişiler derin ve bölüntüsüz uyumuş demektir.
  4 ... linka
 9. 9.
  derin uykudur. rüyalar bu arada görülür.
  2 -1 ... female demon
 10. 10.
  gözlerin feldir feldir gezdiği uykudur.
  4 ... penceremden gir iceri