1. 1.
  Efsanevi alman istihbarat adami. Ikinci dunya savasinin bitime yakin, sonucu onceden kestirmis olan gehlen, elindeki bilgilerin hepsini mikrofilme cekerek bir yere saklar. Savas sonrasi bu filmlerle cia ya gider. cia, hazine degerindeki bu sovyet kaynakli bilgilere tabiki hayir demez ve gehlen ile ortak calismaya baslar. Uzunca bir sure amerikaya sovyetler hakkinda bilgi akisi saglanir. Berlin tuneli olarak bilinen 300 metrelik tunel kazdirarak dogu almanyayi oldugu gibi dinlemeye almayi basarmistir. Kontragerilla, Gladio olarak bildigimiz Nato nun yeralti orgutlerinin kurulmasi fikrinin sahibi gehlendir. Ulkemiz istihbarat alaninda onemli isler gerceklestirmis mehmet fuat dogu ve hiram abas in bu alman subaydan etkilendigi soylenir.
  2 ... qantar
 2. 2.
  gerçek: berlin tüneli kazılmıştır ama stasi'nin efsane şefi marcus wolf bu olayı içerdeki köstebeği(şantajla ele geçirilen bir ingiliz bilim adamı yanlış hatırlamıyorsam) sayesinde öğrenmiş ama tünele müdahale etmemiştir. tünelin amacı berlindeki rus-doğu alman askeri haberleşmesini dinlemektir. tünel başarı ile tamamlanmıştır. fakat istihbaratçıların tek dinlediği sıradan spor olayları, aşk-meşk muhabetleri olmuştur. belli bir süre sonra marcus wolf, yeter demiş, iki sıradan doğu alman polisi tarafından bulunmuştur.
  1 ... conspirator
 3. 3.
  Alman gizli istihbarat örgütü "BND" nin kurucusudur. 2.dünya savaşı sonunda nazi almanyasını yenen ABD, yine savaşı kazanan sovyetler birliği ile karşıkarsıya kaldı. o güne kadar belirgin bir sovyetler birliği istihbaratına sahip olmayan abd li istihbaratçılar hitler'in sovyetler birliği uzmanı olan istihbaratçısı gehlen ile birlikte çalışmya başlamışlardır. gehlen esir alınmış birçok nazi istihbaratçıyı hapishanelerden çıkararak antikominist temelli bir istihbarat örgütü oluşturmuştur.Bu almanya'da daha sonra "bnd"ye dönüşmüştür. abd'de ise "cia" bu çabalarla kurulmuştur.
  ... firindasutlac
 4. 4.
  Sunay Akin'a göre kendisi Hitler'in bascasusu olmasinin yani sira CIA'nin da kurucusu olan Faşisttir.
  ... themis38
 5. 5.
  Şerefsizin önde gidenidir.
  ... kuba gibiyim kendi kendime yet