1. 1.
  Komünizm ve Sovyet tehlikesine karşı oluşturulmuş silahlı örgütler.
  Her ülkede farklı isimler altında kurulan örgütün merkezi Brükseldeki NATO Karargáhıdır.
  Örgütün italyadaki adı Gladio (Kılıç)
  Yunanistan'da B-8 ya da SheepSkin (Koyun Postu)
  Belçika'da SDRA-8
  Hollanda'da NATO Command
  Batı Almanya'da Gehlen Harekátı Stay Behind ya da Sword
  Avusturya'da Schwert
  Fransa'da Rüzgár Gülü
  ispanya'da Anti-Terör Kurtarma Grubu (GAL)
  ingiltere'de ise Secret British Network olarak bilindiği bu ülkelerin yetkililerince açıklandı.
  Türkiye'de kontrgerilla olarak biliniyor.
  9 ... italiano
 2. 2.
  orjinide italya olup türkiyedede bayağı bir faaliyeti vardır...

  (bkz: abdullah çatlı)
  (bkz: ma che cazzo stanno facendo) *
  1 -2 ... selmagezinir
 3. 3.
  yeni gelen bir yazar..hoşgelmişsen *
  ... atan alir spor
 4. 4.
  Amerika'nın kurduğu ve dünyanın çeşitli ülkelerinde muhalefeti ve halk hareketlerini bastırmak için kurulmuş her ülkede faşistleri kullanan soğuk savaş ürünü örgüt.
  2 ... heraklit
 5. 5.
  Latince'de kılıç anlamına gelen Gladio sözcüğünü isim olarak kullanan örgüt, Amerikan ve ingiliz kontrgerilla örgütlenmesi olan Stay Behind tarafından 1952 yılında kuruldu. CIA tarafından yönetilen ve finanse edilen örgüt, 1956 yılında ABD ile işbirliği içinde, casusluk ve gerilla savaşı yapmak üzere örgütlendi. Sardunya'da örgütün ilk eğitim kampı kuruldu ve Kuzey italya'da 139 yerde silah ve mühimmat depoları oluşturuldu. Resmi adı Müttefik Koordinasyon Komitesi (Allied Coordination Committee) idi.

  1956 sonrasında ikisi kadın 622 kişi ABD ve ingiliz gizli servisleri tarafından eğitildi. 1990 yılında Gladio'yu ortaya çıkaran soruşturmalar esnasında bu 622 kişinin grup liderleri oldukları, her bir grup liderinin belli sayıda kişiyi idare ettiği, böylece toplam sayının 15.000'e yaklaştığı ortaya çıktı.

  Örgütün italya'daki adı Gladio (Kılıç) idi. Yunanistan'da B-8 ya da SheepSkin (Koyun Postu), Belçika'da SDRA-8, Hollanda'da NATO Command, Batı Almanya'da Gehlen Harekatı, Stay Behind ya da Sword, Avusturya'da Schwert, Fransa'da Rüzgar Gülü, ispanya'da Anti-Terör Kurtarma Grubu (GAL), ingiltere'de ise Secret British Network olarak bilindiği bu ülkelerin yetkililerince açıklandı. Örgüt, Türkiye'de Kontrgerilla olarak biliniyor.

  Soruşturmaların ünlü yargıcı Felice Casson, gizli servis arşivinde yaptığı incelemelerde, 1972 yılındaki bir bombalamanın kesinlikle NATO destekli bazı gizli örgütlerce yapıldığı sonucuna ulaştı. Yargıç Başbakan Andreotti'nin bilgisine başvurdu, 1972'de bu olay tesbit edildiği için Başbakan örgütün varlığını kabul etti, ancak 1972'de kapatıldığını söyledi. Araştırmalara devam edilince Gladio'nun faaliyete devam ettiği ortaya çıktı. Eylemlerin en büyüğü 1980 Ağustos ayında Bologna tren istasyonunda patlayan bomba ile 85 kişinin ölümü idi.

  italya'da 1969-80 arasında 4.298 terör olayı meydana gelmiştir. Yapılan soruşturmalar sonucu, bunların önemli bir bölümünden Gladio sorumlu gösterilmiştir. Bazı eylemleri bizzat yapmakla, bazısında patlayıcı ve silah sağlamakla, bazısında da tahrik ve yönlendirme yapmakla suçlanmıştır.

  Susurluk kazası üzerine, dönemin başbakanı, "Kurşun atan kadar kurşun yiyen de şereflidir." demişti. italya'da da, on yıl önce cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan Francesgo Cossiga, kendi 'Susurluk kahramanları' yargıda mahkumiyet almaya başladığında, "Bu kahramanlara şeref madalyası takılmalıydı" demiştir.

  Avrupa Parlamentosu bile sorunla ilgili karar tasarısında şu sözlere yer vermek durumunda kalmıştır: "Avrupa Topluluğu'na üye pek çok ülkede gizli, paralel istihbarat ve silahlı operasyon örgütlerinin 40 yıldır var olduğu Avrupa hükümetleri tarafından ortaya çıkarılmıştır. Kırk yıldır bu örgütlerin demokratik kontrolden kurtulduğu ve NATO ile işbirliği halinde ABD gizli servislerince yönetildiği anlaşılmıştır."
  4 ... emariz35
 6. 6.
  ilk italya da kurulmuş devlet için çalışan gerilla topluluğu. Nato bünyesine bulunan bütün devletlerin farklı isimler altında kurdukları bu örgüt resmi olarak polisin askerin yapamayacağı faaliyetleri yaptılar.

  en güçlü gladyo oluşumu türkiye de olmuştur. (bkz: Türk gladyosu)
  2 -1 ... cehennem tanrisi
 7. 7.
  (bkz: gladyo)
  ... cehennem tanrisi
 8. 8.
  bir gladio marifeti için: (bkz: aldo moro)
  ... suzergecer
 9. 9.
  varligi ilk italya'da orataya cikarilmistir. istisnasiz tum nato uyeleri boyle orgutlerin varligini kabul ettikleri donemde bile turkiye inkar etmistir. belli ki ulkemizin o donem hala ihtiyaci vardi boyle bir olusuma.
  1 ... ankakusu
 10. 10.
  soner yalçın'ın kitaplarında eğildiği konulardan biridir.
  (bkz: gladio nun türk tetikçisi)
  3 ... gladio78