1. 1.
  gerçek zamanlı strateji oyunları için kullanılan cümle. orjinal oyun kutularında genellikle rts olarak gösterilir. ya da eğer strateji oyunu ise turn based strategy ifadesi de kullanılabilir.
  ... antipatik oldum anne
 2. 2.
  oyunu olsa(ya da olanlarında) Türkiye seçilip bir çok özelliğin ve gelecek planlarının değiştirilmesine
  bilgisayarı kapatıp normal hayata dönünce ümitlerin yıkılmasına , yeniden sokakağa çıkıp başı önde gezilmesine karar verilmiştir.
  ... 2154
 3. 3.
  oynanırken birkaç unsura dikkat edilmeli;

  1) shortcut bilen, lan oyunlarında 3 bilemedin 5 adım öndedir.

  2) aman param gitmesin diye 10-15 ünite ile oyun geçirilemez. ancak easy ye karşı olunur bu taktikle.

  3) başlarda base i savunmak için küçük çaplı dengeli bir ünite grubu üretmek yeterli olacaktır. ardından scout düşmanı bulmaya gönderilmeli, hemen ardından kaynak toplama araçlarına abanılmalı, bu sırada da hızlı bir ünite ile haritada ekstra kaynak ve front base aranmalıdır.

  4) bu süreçten sonra sadece gerekli teknolojiler edinilmeli tüm teknolojileri açmalıyım diye gerzeklik yapılmamalıdır.

  5) kaynak tabii ki dikkatli harcanmalıdır. ancak kenarda 10.000 kredim dursun da denmemelidir. front base ve buranın kaynaklarıyla devir daim sağlanmalı paranın da 0 a vurması göz ardı edilmelidir.

  6) para sıfıra vursun ama gerekli ünitelere, savunma sistemlerine, front baselere harcanmalı. aynı tanktan 20 tane yapmak size pek bir şey kazandırmaz. onun yerine 30 piyade, 6 tank, 3 de anti air tank veya 10 anti air piyade hazırlayın daha makbule geçer.

  7) en önemlisi burası. düşmanı sürekli birlik göndererek rahatsız etmelisiniz, defansta kalıp ünite biriktirmek ve "şu üniteden de olsun, şu da afilli bir şeye benziyor bundan olsun, dur şunu da yapayım nasılsa defansım sağlam, oyunun ortalarında saldırırım." taktiği çoğu zaman elde patlar.

  8) siege sırasında mutlaka uzun menzilli saldırı araçları kullanın, tanklar tabii ki binalara karşı etkilidir ancak içerde tarumar olup karınca sürüsünden bit sürüsüne dönmelerini izlemek hoş olmaz.

  yeni başlayacaklar içindir bu bilgiler. averaj üstü oyuncuların binbir türlü taktikleri vardır ve oyunların ismine göre de çeşitlilik gösterir. yukarıdaki 8 li herhangi bir rts de uygulanması mümkün standart prosedürdür.
  ... notrinova
 4. 4.
  tarihide age of empires, fantastik kurguda warcraft, yakın geçmişte geçenlerde red alert ve uzak gelecekte ise warhammer 40000 olarak en iyiler alttürlere göre sıralabilir.

  evet, gelmiş geçmiş en iyi bilim-kurgu rts oyunu starcraft değil warhammer 40000'dır. zaten starcraft warhammer 40k'den çakmadır.

  bu oyunların bazılarında* tech muhabbeti vardır. saldırı için countdown yoksa age of empires 2'de tüm teknolojileri açmaya gerek yoktur. moğollar alınır, tarkanlar çıkartılır, rakibin üstüne salınır ve oyun biter. mikroya bile çok gerek yok la bu taktikle!

  real time strategy, yani gerçek zamanlı strateji oyunları günümüzün satrançıdır. hatta dengeleri iyi kurulmuş bir rts oyunu eki çağların komutanlarına yakınsamanızı, onları daha iyi anlamanızı sağlar.
  1 ... sadaeke