bugün

türkiye'de olanı tam bir leştir. ezilmeyi seven cahil ve beyinsiz olurlar.
komünist terimi. işçi sınıfı demektir.
bir sınıf, bir şarkı.

https://youtu.be/7Ydw8xFCNvs
ülkemizde bildiğin lümpendir. yıllar önce bir fabrikada çalışırken kendi ideolojimden soğutmuşlardı beni... ben bele proletaryanın aq diye.
işçi, emekçi sınıf.
oğullarından başka malı olmayan insanları tanımlamak için kullanılan bir kelime, sosyosaçmalıklar ile asil anlamini yitirmis kelime, fakat proleter kendini bilir, avamligi uzerindeki dogum lekesi gibidir. birilerinin mali iken kendini ozgurlestim sanip baska birilerinin kuklasi olmakla bundan kurtulamaz.
ploreterya, proloterya, proleterya, prolotarya gibi yüzlerce versiyonu görülen, temelinde kazancını günlük kazananları ifade etmek olan alt sosyal sınıfı tanımlamak için kullanılan terim.
Kazanmak için asla yalnız yürümememiz lazım. iyi geceler yoldaşlarım.
Tanım: hatırlatma yapmak istediğim sınıf.
Emeği dışında satacak şeyi olmayan kişidir aslında. Selfler yani toprağa bağlı köleler kölelik kalkınca bu sınıfı oluşturdu.
Yoksa köyde kendi arazisini işleyen çiftçi, ne biliyim evi olan işçi, proletarya değildir. Üretim araçları kimin elindeyse o burjuva oluyor.
Toplumun geri kalanını ayakta tutan direktir.

"Alt sınıf" çalışacak ki kodaman yaşayabilsin.
bir ülkede para varsan bundan en çok payı zenginler alır, eğer bir ülkede kriz varsa bundan en çok payıda fakirler alır.
kapıtalizm karşısında ağır yara almış "zincirlerinden başka kaybedecek hiç bir şeyleri olmayan" devrimin yegane toplumsal sınıfı.
sadece yazı ile kullanılabilen kelime. Konuşurken söylemesi zor, entelektül bi konuşma yaparken proterya denirse tırt biri olduğunuz anlaşılır.
bilinçli proletarya her zaman yazı ile anlatırken kullanır.
ağır ellerini toprağa basıp doğrulmalarını bekliyoruz artık.
Günaydın yoldaşlarım, günaydın halkım, günaydın sadece pazar günü izin yapan ezilmiş sınıf, günaydın pazar günü bile çalışan devrimin sesleri.
''ne mutlu onlara ki öteki dünya zaten onlarındır, bu dünya da er ya da geç onların olacaktır!'

engels

görsel
görsel
marx'ın işçi sınıfı olara adlandırmasıdır. proloterlerin birleşip kapitalizmi yıkacağı, kendi egemen diktatörlüğünü kuracağını söyler marx. gerçekleşmesi biraz zor olsa da imkansız değildir çünkü komünizm için fedakarlık gerekir o yüzden komünizm yerine sosyalizm adı altında bir diktatörlük kurulabilir zannımca.

bütün işçiler birleşin !
(bkz: lümpen)
işçi sınıfını tanımlayan kelime.
fularım nerede fularım!'^^
Hep universitedeyken kullanıyor insanlar bu kelimeyi... Gorunce nostalji yaptım. Klimayı kapat şadan! Beni oksurtuyor, cekilebilirsin!
misal sözlük yazarları proletaryayı temsil eder.
orwellın 1948de yazdığı 1984 adlı eserinde öğrendiğim kelime.
işçi sınıfı, belirli bir ücret karşılığı emek gücünü satan kişileri tanımlayan sosyal sınıf. marx'a göre; işçi sınıfı, kapitalist sistemde aldığı maaşın niteliğinden öte, emeğinin üstünde hakkı olamayan bir sınıftır.

işçi sınıfı, sosyolojide ve literatürlerde sıkça kullanılan bir terimdir. marksist terminolojide proletarya kavramı ile eş anlamlıdır.

marksist tanımda, karl marx "işçi sınıfı" veya "proletarya"yı belirli bir ücret karşılığı emek gücünü satan ve üretim araçlarına sahip olmayan sayıca fazla birey yığınları olarak tanımlar. ayrıca aşırı derecede fakir, işsiz, evsiz, ya da fahişelik yapanlar da bu kategoriye dahildir.
güncel Önemli Başlıklar