konami ıd sorunu ile ilgili sorun yaşadığım oyun. bilen, çözen varsa yardımları beklemekteyim.
oyuncu overall'arı "bu oyun adam olmaz" dedirten oyun. Soldado gibi kaliteli bir oyuncuya 75 overall vermesi beni oyunu almaktan vazgeçirmiştir. Oyuncu overalları pes 2012 ile hemen hemen aynı takımlar yine ya abartılmış ya harcanmış. Oyun resmen 'gidin Fifa oynayın' diye bağırıyor. Kısaca "başarısız".
12den hiçbir farkı olmayan bir oyun. herkes mutsuz.
electronic arts sports un ters köşeye yatırdığı oyundur. fifa'nın yapay zekası çok sağlam olduğundan oyunun oynayışı, la liga kıvamındaydı ve yavaş olması sırıtmıyordu, fifayla aynı yıl çıkan pes 2012 ise hızlı bir oyundu. yapay zeka çok zayıf ve arcade tarzındaydı. fifa bu yıl yapay zekaya bir de hız katmış. oyun çok tempolu ve hızlı. pes fifayı örnek aldğı için oyunu yavaşlatmış ve yapay zekayı geliştiremiş. artık pes'in fifa'dan üstün olduğu bir tarafı kalmamış. fifa bu yolda yanlız kalabilir.
sabrinin overallının 85 olduğu oyun anlamadım ki bu adam konamiye para mı veriyor?
van persie nin muazzam şutlar çıkarabildiği oyun. ayrıca top çalma şekli değişmiş. adeta adamların ayağı uzuyor. 205 lik mertesacker in bacağı uzamış gibi olunca komik görüntüler de ortaya çıkmıyor değil.*
galatasaray da hala necati ateş ve kazımı görünce şahsıma şok yaşatan oyun. kadro güncellemesi baya eski kalmış. umarım ileride düzeltirler. oyun eskiye nazaran biraz daha güzel ama çalım atmak baya zorlaşmış.
ps cafe çalıştırıyorum, daha oturupda beğenmeyenin olmadığı oyundur, on numaradır.
2012'den güzel olmuş oyundur. geliştirmişler kendilerini biraz.
fifa özentiliğinden esinlenmiş bir oyun olmuş. fifa alır yakında yeniden liderliği eline.
"Ulan alışsam seni darmadağın ederim" sözünün şu aralar sıkça kullanılmasına yol açan Konami firmasının ürettiği Pro Evulation Soccer oyunun 2013 versiyonudur.
2012 yi futbol zekası 0 olan biri bile oynayabiliyordu bunu oynayamıyor çalım atmak zor olmuş gayet de iyi olmuş.
bu sene fifa 13' ün altında ezileceğini düşündüğüm oyun.
Fifa'nın altında kalacak oyundur. Detaylarla birlikte geniş bir değerlendirme yapacağım. Ancak pes 12'nin hüsran, hatta rezalet olması bu oyunun dezavantajı.
fifa 98 den beri fifa oynayan ve seven biri olarak pes 13 te 12 ye gördüğüm artıları;
omuz omuza mücadelede faul çalmaması,
her şeyin tekrarını göstermemesi,
avantaj kuralı,
ofsayta düşmemek için koşmama,
penaltının kolaylaşması,
şutların isabet oranındaki gerçeklik olmuştur. bu da oynanabilirliğini arttırmıştır.
hayal kırıklığı yaratan oyun.

öncelikle söylemeliyim ki (bkz: pro evolution soccer 4) den beri bu oyunu aksatmadan oynuyorum. son 4 yıldır oyunu sadece orjinal olarak oynadım yani değer verdiğim bir oyun. orjinal olarak alıyorum ama ya sabır çekerek. neden? çünkü ileri gidemiyorlar. ne lisans konusunda ne oyun içi dengeler.

bu sene orjinal olarak almamaya karar verdim ve sabahın 5'inde oyunu yükledim. her zaman ki gibi fenerbahçe ile başlangıç yapmak üzere oyunu başlattım. ondan önce ve sonrası için görüşlerim.

- artılar -

- menü müziklerinin belkide en güzel olduğu sene olmuş.
- menü sade ve tabi ki bir artısı da yine türkçe olması.
- çalım atmak biraz daha zorlaşmış bu da takım oyununa yöneltiyor.
- emin olmamakla beraber sanırım stad sayılarında artış olmuş.
- Master lig menüsü güzel olmuş. ayrıca oyuncuya teklif yaparken kabul etme olasığını yüzde olarak vermesi çok iyi.

inanın başka artı bulamadım. he bunlar bu sene bunu katmış diyemedim.

- eksiler -

- öncelikle grafikler. en yüksek çözünürlük ve kalitede oynamama rağmen göze güzel gelen tek bir noktası yok.
- geçen senelerde uzaktan şut çekmek işkenceydi bu sene biraz daha iyi duruma getirelim derken boku çıkartılmış vurduğun içerde.
- ilk maçımda 11-1, ikinci maçımda 7-5 yendim. belki de ilk defa bir seriye galibiyetle başladım hem de 2 maçta 18-6 lık bir totalle.
- kale sepet, top kavun gibi. 78 güçlük forvetlerle attığım şutların %90'ı içerde kaldı. kaliteli oyuncuların neler yapabileceğini düşünemiyorum bile.
- savunma arasına ara pas atmak çok kolay trene bakan inekten farksızlar.
- paslaşmalar çok basit. adam akıllı oynayan birisi %90 üzeri paslaşma isabetiyle 15-20 dakikalık maçı rahatça bitirebilir.
- sarı kart yedikten sonra oyuncuların gösterdikleri tepki, tartışmalardaki hareketler bile aynı. yeter artık baydınız.
- şu oyuna avantaj sonrası kart göstermeyi ekleyin artık.
- grafikler ucundan fifa özentisi geldi.
- top kapma kolaya indirgenmiş.
- çoğu oyuncuda güçlerin gerçeği yansıtmadığını düşünüyorum.
- seyirciler yine çok bayat maç atmosferini yaşayamıyorsun.
- (bkz: trabzonspor) yok
- Türkiye ligini anladık da insan bi (bkz: Bundesliga) yı koyar insafsızlar.

kısacası (bkz: pro evolution 2012) nin üstüne pek bir şey katmamış olmalarının bu sene (bkz: ea sports) a müşteri kaybetmelerine neden olacağı aşikar. (bkz: fifa 2012) bu haliyle (bkz: pro evolution soccer 2013) ten daha kaliteli.

not: henüz uyumadım onun sersemliğinden kaçırdığım noktalar olabilir ayrıca 2 maç yaptığımdan çalım vb bakamadım.

not2: transferler güncel değil. artık resmi yamayı bekleyeceğiz ya da bekleyeceksiniz. daha oynar mıyım bilemiyorum.

edit: güncelleme
pes in en son çıkan oyunu.

yahu arkadaşlar benim pc de mi sorun var oyun mu böyle anlamadım, 11,12,13 tüm oyunlarında saha blurlanmış gibi, bulanık hep. çözünürlük kalite full ama olmuyor anasını satıyım.

bir de pes 12 de stadyum yapma yoktu sanırım, bunda var o.
israf, ziyan.
Pes 2012 ye oranla ilerleme olmamış demek doğru olmaz.ilerle var ancak beklendiği kadar ilerleme yok.
* Yani oyunun oynanışı 2012 ye göre daha gerçekçi, oyuncuların top kontrolleri, topun gidişi, kalecinin kurtarışları gelişmişerek daha gerçekçi hal almış.
* Oyun içinde antrenman menüsünde yeni eklenen ve var olan bazı hareketleri yapabilmemize yardımcı olan bölüm var bu da yeni özellikleri görmemizi ve oyunda maç sırasında uygulayabilmemize yardımcı oluyor.
* oyuna ayrıntıları ile (antrenman menüsünden alıştırması yapılabilen çeşitli pas stilleri, hava topu kontrolü, çeşitli çalım ve şutlar)
hakim olup o şekilde değerlendirmek daha doğru.
* Şutlardan 2012 de şikayetçiydim. Etkili şutlar çekilemiyordu özellikle uzaktan. Şimdi ise 2012 de alışık olmadığımız açılardan, mesafelerden goller gelebiliyor. Buna hemen alışmak kolay değil ve ben de ayarın ''biraz'' kaçırıldığını düşünüyorum şu ana kadarki oynadığım süreye göre.
* Eklenen lisanslı yeni güzel stadyumlar var.
* Oyun içersindeki menüler daha pratik ve daha derli toplu hal almış. (Takım seçim menüsü bana pes 2008 i anımsattı)
* Müzikler çoğu oyunseverin beğenisini kazanabileceğini düşündüğüm kalitede. (Ben geçen senekileri de beğeniyordum)
Ama bu iyi yöndeki değişimler yeterli mi yani KONAMi den beklenilen ilermeme değil.Hala eksikler var. Böylesine geçmişi olan, böylesine satış yapan bi oyuna yakışmayan eksikler.
* Yıllardır çektiğimiz lisans sorunu. Dünyanın en iyi ligi olarak kabul edilen Premier ligde yalnızca en iyi takımların bir kaçında lisans var.
* Hollanda ligi ve Portekiz liginin olduğu yerde Almanya liginin olmaması bana bir kez daha her şey para mı sorusunu sordurdu En azında BVB olsaydı. Schalke 04 varken Dortmund un olmaması yanlış. (Trabzsporun olmasını da isterdim ancak geçen yıl Trabzonsporun malum olaylardan sonra lisaslı Şampiyonlar ligi için alındığını düşünüyorum)
* Milli takımların hepsinin lisansı olmalı ya da lisanslı sayısı daha fazla olmalıydı. Afrika takımları örneğin..
* Oyunun grafiklerinde bi ilerleme yok.
* Yenilenen şut konusu bi artı iken eksileri de kendinde barındırıyor.
* Normal Lig kaldırılmış. kulüp takımıyla ya Master Lig oynayacaksın ya da Şampiyonlar ligi. Adam belki transferle şunla bunla uğraşıp iyice ayrıntılı bi lig istemiyor.
* Klasik takımlar oyuna konduğundan beri ne işe yaradığını ne zevkinin olduğunu ben anlamadım. Maradona yerine Malgani ile oynacaksam bunun neresi zevk katar oyuna neresi gerçekçi bunun, ki oyuncunun isimlerini tahmin etmeye mi çalışacağım o saçma sana çakma isimlerden. Efsane milli takımları ya lisanslı koy ya da hiç koyma.
* Yıllardır yakındığımız güncel olmayan kadrolarla oyunun çıkarılması yine devam etmiş. Ne acelen var, geçmişten ders al da takvimi ayarla güncel kadrolarla piyasaya sür oyunu. Ben hemen oynayacağım takımların transferlerini ve bazı sansasyonel transferleri EDIT ten yapıyorum
Ancak mesela bi Amrabat bir Olcay Şahan gibi database te olmayan oyuncuların transferleri olmuyor.
nacizane fikirlerim şimdilik bunlar *
EDIT : Bir arkadaş uyardı sağ olsun, Amrabat fake ismi '' Arberam '' ile Fas milli takımında yer alıyormuş.
http://pes.neoseeker.com/wiki/Morocco
Güncelleme sonucu lisanslısı gelene kadar fake i ile idare o zaman. *
ben ki 6 yıldır pesciyim, pes 2013'ü oynadıktan sonra bir daha da domalıp o kadar para vermem bu boktan japon malına. *
pes artık peslikten çıkmış fifa ile pes arasında kalmış.
grafikler tamamen sikko.
daha ilk maçımda bariz 2 hata oldu.
uzaktan şutlar gelişmiş ancak oyun genel anlamda piç edilmiş.
yine gidip fifa alacağız.
torres 78
falcao 79
ronaldo 99
messi 98

siktirin gidin dedirten oyun.
Daha kadrolar dışında ne katılmış olabilir diye düşündüren oyuN. Henüz oynama şerefine nail olmadık.
bence pes 2012' ye göre daha iyi olmuş.Ama ronaldo'nun 99 olması abartı kesinlikle
kadroları, formaları, oyuncu güçlerini, lisans olayını çözmedikçe büyük ihtimal oynamayı düşünmediğim oyun.
atmosfer yine içler acısı. cezasahası dışından çekilen her şutu kalecilerin sektirmesi can sıkıcı. ilk izlenimim ne yazık ki olmamış.