bugün

Belgesellerini izlemek tüyler ürpertici olan hayalet şehir.

Çernobil nükleer santralinde çalışanlar ve aileleri için kurulmuştu.
Patlamadan bir saat sonra tahliye edilen kentte, oyuncaklar, yemek için hazırlanmış masalar, kitaplar, mutfak önlükleri, tabak, çanak her şey olduğu gibi yerli yerinde durmakta.

Garip ve ürkütücü bir kaygıyla izliyor insan..
bir dönem sscb'nin görkemli bir şehri iken günümüzde ukrayna'nın içinde bulunan bire hayalet şehirdir. çernobil faciası sonucu sessizliğe terk edilen sessiz ve ürkütücü bir şehir. görsel
Bir gün gezip görmek istediğim felaketler şehri..

26 Nisan 1986 tarihinde asılı kalmış bir hayalet şehirdir kendileri.
Hâlâ daha bazı bölgelerine girilmesi yasak olan şehir.
Turistik amaçlı gezilerde girmeden önce mukavele imzalanır. Giriş ve çıkışlarda radyasyon taraması yapılır.
Dünyada görmeyi ıstediğim 3 yerden birisidir.
Ukrayna'nın kuzeyinde, Kiev oblastında, terkedilmiş bir şehirdir. Şehir Çernobil Nükleer Santrali çalışanları için 1970 yılında kurulmuştur. 1986 yılında Çernobil reaktör kazasının meydana gelmesi sonucu şehir boşaltılmıştır.
Biz tabi filmlerden oyunlardan biliyoruz bu şehri ama aslında almak isteyene inanılmaz dersler var bu şehirde.
sscb'nin piç ettiği bir ukrayna şehri.

sscb yıkılışına doğru zaten hemen her alanda afallamaya başlasa da bunu aleni olarak pripyat'ta ilan etmiştir.
Fotoğrafları, insanı çok değişik duygulara sevk eden, gidip gezilesi fakat radyasyon korkusu yüzünden cesaret etmesi zor olan şehir. Ukrayna sınırları içerisindedir.
marooned'in 20 yıl sonunda arz-ı endam eden klibinde adamı delip geçen şehir.
aşık olduğum şehir evet gerçek anlamda çok hoşlanıyorum bu şehirden benim için anlamı çok farklı çok büyük. en kısa zamanda oraya gidip canlı görmek istiyorum.
Sovyet döneminden kalma hayalet şehir. Facia ve geride bıraktığı iz.

Çernobil, Pripyat.

görsel

görsel

görsel
Gezmek istediğim ilk şehirlerden birisi. Tabi artık şehir denilebilirse.
korku filmi vardır. fena değildir diyebilirim ama sonu saćmaydi.
Bir takım araştırmalar dahilinde çok ilginç bir takım sonuçlar ortaya çıkarmış şehirdir . Çernobil faciasından sonra şehirdeki neredeyse birçok insan tahliye edilmiştir . Ama kilit kelime şu ; Neredeyse . Şehri terk etmeyen insanlar var . Toprağına bağlı kalan ve şehirden tahliye edilse yaşamayacak olan . Ailesine , toprağına , mirasına sahip çıkan insanlar onlar . Birçok bilim insanı araştırmasına tabi tutmuş bu insanları . Bu insanlar topraklarına yaşıyor , radyasyonlu topraklarda ekim yapıyor , suyu içiyor , besleniyor . Evet normal şartlarda vücutlarına çok ağır toksit maddelere ve yüksek dozda radyasyona maruz kalıyorlar . Ama bir araştırma sonucu şöyle bir tablo ortaya çıkıyor :

Araştırma Pripyat şehrinde yaşayan ve çernobilden sonra şehirden gitmek zorunda kalan insanların ortalama yaşam süresini tahlil etme üzerine yapılmıştır . Araştırma sürerken bilim insanları Pripyat şehrinde yaşayan ve faciadan sonra evlerini terk etmeyen , orada kalıp bunla yüzleşen insanları da dahil etmiştir araştırmaya . Ve sonuç şok verici olmuştur . Araştırma sonuçlarına göre ; pripyat şehrinde yaşayan ve o şehri terk etmeyen , orada kalıp her saniye toksit maddelere ve radyasyona maruz kalan insanların ortalama yaşam süresi ; Pripyat şehrini terk eden ve bir daha oralara adım atmayan insanlardan ortalama 10 yıl daha fazla çıkmıştır .

Araştırmayı yapan bilim insanları hayret içinde kalıp , orada yaşayan birçok insanla röportaj yapmıştır . Ve nasıl yaşadıklarını , ne için yaşadıklarını bizzat onlardan işitmişler .

Acaba düşünüyorum da , bizi hayata bağlayan şey ; doğduğumuz , doyduğumuz , büyüdüğümüz , birkaç bin metre kareye sığdırdığımız onca güzel ve kötü anılarımızı , ailemizi , sevdiklerimizi bağlayan o toprak parçası mı ?

Tahliye sonrası evine gitmek isteyen yaşlı bir kadın ile asker arasında geçmiş bir diyalog :

+Bölgeye giremezsiniz , burası yasak bölge !

-Bir mezar kaz ve öldür beni , aksi halde , ben evime gidiyorum .
Ukrayna hükümeti tarafından gezilmesi yasaklanan radyasyonu meshur kenttir. Kieve bağlıdır.

Ulan bi ben gezseydim ondan sonra yasaklasaydınız lan!
Skyfall filminde bir benzeri görülebilir.
izin aldığınız takdirde bisikletle gezmenin mümkün olduğu yer

https://www.youtube.com/watch?v=afL6JJwfxXs
Elemanın bir tanesi kafasında gopro ile girmiş buraya. elinde de geiger sayacı filan da yok... delilik nelere kadir. https://www.youtube.com/watch?v=Ppw4NoOx9Zc
sessiz,gizemli ve terkedilmiş şehir.bu yüzden birçok oyuna ve filme konu oldu.

call of duty 4 modern warfere;
görsel

stalker call of pripyat;
görsel

çernobil in sırları;
görsel

life after people;
görsel
(bkz: Kalofdati)
(bkz: Mekmilın)
youtube'da şöyle videolar paylaşan bi abla var. reaktörün içine filan girmiş. büyük cesaret gerçekten ve bi yandan da imrenmiyor değilim. https://www.youtube.com/watch?v=SNeO1tg-9Oc
abd deki bir çok söylenti ve paranoyaya göre uzaylıların bu hale getirdiği gizemli şehir.
call of duty 4 deki en zor bölüm. lan vurduk ölmedi bir de kodumun zakhaev i o kadar radyasyon yedik.

(bkz: imran zakhaev)
Hakkında ne okusam beğendiğim ürpertici hayalet şehir. Call of duty oynamak lazım.
Bilim adamlarının araştırmalarına göre 200 yıl sonra radyasyon etkisinin kalkacağı şehir..