süreç bildiren fiiller bu tense le kullanılmaktadır. türkçe de tam karşılayan bir zaman yoktur. continue, love, hate gibi present continuous tense le kullanılmayan fiiller bu tense le de kullanılmaz. present perfect progressive olarak da adlandırılır.
ingiliz'lerin kullanmadığı tense'lerden biri.
ya kardeşim adamlar, 4-5 tense kullanıyor günlük konuşmalarda.
ingilizcede ogrenimi en zor olan konulardan biridir hadi ogrendiniz ingilizce bir konusma esnasında kullanmak saglam bir pratik istemektedir.
şu zamandır şunu yapıyorum demenin ingilizcesi. eylem sonlanmamıştır henüz..
i have been writing at uludag sozluk for 14 months..
gibi..hala bırakmadım sözlüğü..
türkçe'de tam karşılığı olmadığından öğretmenlerin anlatmakta zorluk çektiği konu. başvurulan ilginç yollardan biri de tahtaya sayı doğrusu çizerek, tam ortayı now, sayı doğrusunun başı olarak nitelendirebilceğimi düşündüğüm sol kısmını past, en sağ kısmı da future şeklinde adlandırıp, orta ile en sol kısım arası ok ile çizilerek "işte burası bu ara var ya heh işte budur present perfect" şeklinde anlatma sureteiyle ingilzce den matematik e kayma olayıdır. burdan yetkililere sesleniyorum. tense anlatırken o malum sayı doğrusunu kullanmayın lütfen. çocuklara yazık ne alaka diye kalıyorlar, kendimden biliyorum.
direkt cevirisi "simdiki tam devamli zaman" olan * tense. *
present perfect tense kadar itici yalnız ondan daha anlaşılır olmasından dolayı ılımlı baktığımız zaman türüdür.
öğrenilmesi ve öğretilmesi gereksiz, ama kullanılması bir o kadar keyifli zamandır. where have you been diye ağzını yaya yaya soru sormak acayip zevklidir. bilmeye gerek yoktur, nerede kullanılacağını kimse kestiremez bunun. sınavlarda puan versin diye öğrenilmesi yeterlidir. have/has ve fiilin v3 halini bilmek yeterlidir, kasıntıya gerek yoktur.

edit: where have you been farklıymış lan.
"the action has a connection with the present time" şeklinde ezberletmişti ingilizce öğretmenimiz. hiç işime yaramadı.
ingilizce'de "ben bu işe başladım, hala yapıyorum, daha da yapmaya devam edeceğim ağa, ne zaman sıkılırsam o zaman bırakırım, keyfimin kahyası mısın" demek için kullanlan tense.
gerek yazı gerek te konuşma dilinde gayet yaygın kullanıldığı görülen tense.
devamlı mükemmel hediyeler sunan bir tensedir!
türkçede karşılığı yoktur diyenlere:
(bkz: bir kaynak olarak götü göstermek)

şu kadar zamandır bir işi yapma manasıdır türkçesi, misal:
I've been playing video games for ten years
10 yıldır video oyunlarını oynarım.(eylemin yapılması hala devam etmekte)
bazen eylem bitincede kullanılabiliyor bu tense, örneğin:
I've been expecting you mr.bond (bond filmlerinde klasik cümlelerden biridir)(adam bondu görmüş ve eylem bitmiş)
yani eylem hem bitmiş olabilir hemde devam etmekte olabilir. Since belli tarihlerde, for da belirsiz tarihlerde kullanılır. örneğin:
I've been reading this book for two hours,two days,two years
I've been reading this book since I was a child, last thursday,1988 gibi gibi.
Amerikanların konuşma dilinde sıklıkla rastlayabilirsiniz bu tense, ingilizleri bilmem.
bir eylem bittikten sonra etkilerini veya sonuclarini hala gozlemleyebiliyorsaniz bu zaman kalibini yine kullanabilirsiniz. misal;
eve gelen ali' nin annesi ali'yi ustu basi camur icinde gorunce kocasina,

-'why is ali covered by the mug?'
(ali' nin ustu basi neden camur?)

+he has been playing in the street for hours.
(saatlerdir sokakta oynuyor.)

seklinde ornek verebilecegimiz ilginc bir zamandir. amerikalilarca present perfect tense' ten sonra en cok kullanilan zaman kaliplari arasindadir.
zor konudur üstad ya..
kısaca üstünden geçecek olursak :

we use the present perfect continuous:

-to put emphasis on the duraction of an action which started in the past and continuous up to the present, especially with words and expressions such as for, since, all morning/day/year, etc.
*Sean has been writingletters all morning.

-for an action which started in the past and lasted for some time. the action may have finished or may still be going on. the result of the action is visible in the present.
*Mrs Lyon is upset. her students have been misbehavingsince lunchtime.

-to express anger, irritation or annoyance.
*some has been throwingtheir rubbish into my garden.

note :
-with the verbs live, work, teach and feel (=have a particular emotion) we can use the present perfect or present perfect continuous with no difference in meaning.
*she has taught/has been teaching Physics for more than fifteen years.

time expressions we use with the present perfect continuous:
for, since, how long, lately, recently

note :
-already is used in statements and questions in mid or end position.
*have you already finished? have you finished already?

-yet is used in negative sentences after a contracted auxiliary verb or at the end of the sentence.
*she hasn't yet called me. she hasn't called me yet.

-still is used in statements and questions after the auxiliary verb before the main verb. it comes before the auxiliary verb in negations.
*i am still reading the newspaper. he still works for the same company. she still hasn't singed the contract.

bir alt modeli için* lütfen tıklayınız (bkz: #6776883)
bu arada iyiki kısaca üstünden geçiyodun mal dediğinizi duyar gibiyim.. kısası bu ben napim şimdi ya* *
ingilizler için perfect'dir, şahsım için değil.
gayet kolay bir tenstir, uzun süreli eylemler için kullanılır. hatta simple presenttan sonra en kolay tenstir lan bu. çok seviyorum ben. past perfect continuous'u da var bunun, onu daha çok seviyorum. i had been waiting for 3 hours when şahin k arrived at the bus stop gibi. oo yes. past perfectti di mi onun adı?
Bir past perfect kadar gereksiz değildir.
(bkz: past perfect continuous tense)
Mükemmeldir.