bugün

erken doğum, fırlama.
iki kilo dörtyüz gram ağırlına ulaşmadan doğmakta ısrar etmiş aceleci bebeklere verilen genel isim
anne karnında 37 haftadan daha az kalan ve dünyaya gelen bebek.
nedenleri:
-annenin düzensiz beslenmesi,
-annenin zararlı madde bağımlılıkları,
-aşırı stres,
-yüksek tansiyon,
-enfeksiyon,
-rahim sorunları,
-fetüs anormallikleri vs.
Bu bebeklerin doğumları çok zor olur,ama asıl iş doğum sonrası başlar,her türlü hastalık çıkar,anneler kaşıklarını sayarak beslerler,32 kaşık mama 7 aylık bir prematüre için optimum mama dozudur.Her türlü akrabanın aaaa öldü,ölecek nidalarına rağmen yaşamayı becermek zor bir iştir...
benim dünyaya gelmek için tercih ettiğim durumdur.bu olay zaman zaman annemden şöyle lafları duymama neden olur:
-doğduğunda kulakların yapışıktı senin
-doğduğunda kola şişesi kadardın
-dedene benziyodun * * *
benim dahil olduğum gruptur. 7 ay zor dayanmışımdır. ama asıl neden 23 nisan'a yetişmektir. yaş ilerleyince o 2 ayın bile ne kadar kıymetli olduğu anlaşılır, o ayrı. *
(bkz: erkencisin)
kolo toure'nin kardeşidir.
ingilizce'de olgunlaşmamış anlamındaki kelime; Türkçe'de özellikle biyoloji ve tıp alanında terim olarak kullanılmaktadır.
minnacık ve kıllı bıllı bebeklerdir. doğumdan sonra yoğun bakıma alınırlar. orda solaryuma girer bunlar geleceğin tikkyleri olma ihtimali %90 olan bebeklerdir. * anne iyi bakar ve iyi beslerse, kısa zamanda normal zamanında doğmuş bebekler gibi sağlıklı olacaklardır.
bok varmış gibi 9 ay'ı doldurmadan doğan bebeklere denir. yavrucuğum takılsana annenin karnında 9 ay bu ne panik bu ne acele böyle iki ay iki aydır bak dalgana.
anne karnındaki sabırsız bebe, gününü doldurmadan ışıgı görüp kendini dişar atan bebe uzar gider..
http://tr.wikipedia.org/wiki/Premat%C3%BCre

normalde sabırlı bir bünyeye sahip olmama rahmen bu konuda iki ay gibi bir süre erken davranmışım bende. hemen hemen her prematüre çocuk için söylenen: yaşamaz efendim, atalım çöpe gitsin cümlesini benim anacığımda işitmiş. * bu bebeğin emme gücü bile yok anne sütü ememeyecek, tırnak desen o bile çıkmamış gibi extra cümleleri ise ben sonradan işittim sözlük. bir süt annem olsaymış bari ana sütü nedir bilmiyorum sözlük. *

geçenlerde babamla konuşurken aklıma geldi sordum. baba benim doğduğum hastanede küvöz yoktu demiştiniz e peki ben nasıl yaşadım gibi salakça soruma babamın verdiği yanıt:

- küvöz olan başka bir hastaneye götürdüm seni hemen. yolda boğaz köprüsünden geçiyorduk. biraz camı açtım boğaz havası al istedim yalnız biraz fazla açmışım demek ki auna koyduğumun uşağı seni, artık eve girdiğin yok!.

gülmekten cevap verememiştim.

(bkz: sözlüğü günlük olarak kullanmak)
kenan yararın üç bölümlük mükemmel öyküsü.
kenan yararın deli kafasından çıkmış hikayesi.
ne var lan dışarda diyip merakına yenik düşmüş; çıktığında ise anne rahmine ölesiye dönmek isteyen bebek. ama tabi geç kalmıştır. hatta imkansız olduğunun farkına geç varmıştır. *
bir avuç bebe.
doğdukları andan eve gelene kadar olan hastane sürecinde annenin ‘bugün 1 cc * anne sütü verdiler bebeğime. benim sütümü verdiler. benden, bana ait olan bir şeyden bebeğime verdiler.’ diye sevinçten hoplaya hoplaya ağlamasıdır prematüre bebek.

o kadar tedirgin edici bir şey ki, her telefona “ay öldü galiba. gelin alın ceseti diyecekler” diye atlıyorsunuz. günümüz teknoloji ve imkanları ne kadar gelişmiş olursa olsun aile için tam bir diken üstü durumu.
37.gebelik haftasından önce doğan bebeklere Prematüre(Pre-matüre) denir
40 üzeri postmatüre.
38-40 miad bebek.
37 ve altı prematüre.
22 ve altı abortus.