bugün

türkçe'de vaiz anlamına gelen ingilizce sözcük.

(bkz: the preacher)
(bkz: manic street preachers)
(bkz: papa don t preach)
yeni bir altıncı nesil yazar. koştursun efenim sözlükte. *
hiç bilmiyorum ama isterse fa$ist olsun $u entry'si ile saygımı sonuna dek kazanmı$tır. hatta fa$istse kendisiyle bir empty words dinleyip kur$unlarına gebe olasım var.

(bkz: #6751681)
(bkz: #8857243) okumadan entry giren sazan, baş sazan.
vertigo comics in 1994-2000 yılları arasında yayınladığı ve oldukça başarılı olmuş bir çizgi roman serisi.

jesse custer, teksaslı sıradan bir kasaba vaizi iken, cennet ve cehennem arasında çıkan bir karmaşada ortaya çıkan genesis adlı bir yaratığın vücuduna girmesi ile tanrısal güçlere sahip olur. güçlerini anlamaya ve hayatını düzene koymaya çalışırken, bir yandan da dünyanın bu hale gelmesinden sorumlu olduğunu düşündüğü tanrının peşine düşer. ama tabi ki yalnız değildir, yanında eski tetikçi kız arkadaşı tulip o'hare ve irlandalı alkolik vampir proinsias cassidy ona yol arkadaşlığı ederken, isa nın soyunu koruduğunu iddia eden the grail, jesse nin psikopat cajun büyükannesi, cehennem den onu öldürmek için gönderilmiş saint of killers, sadomazoşist bir hitler manyağı da olaya dahil. orta ve batı amerika nın çorak arazilerinde, çöllerde ve kasabalarda geçen hikayede onlarca hikaye ve yan karakter de, çizgi roman a enfes tatlar katar.

garth ennis ve steve dillon elinden çıkma bu eser, çok sert dini ve politik göndermeleri ile '90 ların ikinci yarısında büyük ses getirmiş ve hatırı sayılır bir hayran kitlesi edinmiştir.

görsel

görsel
dizisi çekilen çizgi roman serisi. jesse custer rolünde de captain america: the first avenger ve agent carter'da howard stark karakterine hayat veren dominic cooper var. sony ve amc işbirliğiyle hazırlanan dizinin 2016'da başlaması bekleniyor.
modern çizgi romanlar arasında bir başyapıt olarak kabul edilir. birçok türü içinde bulundurması ve çizim teknikleri ile gayet başarılıdır. tv dizisine başarılı bir şekilde uyarlamak gerçekten büyük cesaret ister, ya gelmiş geçmiş en iyi dizilerden biri ortaya çıkacaktır ya da bakınca yüzünüzü ekşiteceğiniz bir iş ortaya çıkacaktır. ortası yok.
Okuduğum en iyi çizgi romanlardan biri. Umarım dizisi de iyi olur.
Bir Medal Of Honor karakteridir Preacher. Severiz hani .
Seytan melek karışımı yaratıgın dünyaya inmesini temel alan şans verilmesi gereken dizi.
Gün gelecek buralar değerlenecek.
Kim ne derse desin amc'nin şu ana kadarki çıkardığı en harikulade dizilerden biri olacak. Daniel cassidy'nin umursamazlığı, tulip'in öldürme yeteneği diziye renk getirecek. Arseface'in klişe söylemleri replik haline gelecek, en önemlisi de jesse custer'ın cesareti birçok canı kurtaracak. Harikulade giriş yapmışlar. Tulip bildiğin zenci olmuş. daniel'ı ilk önce orospu çocuğu olarak görsekte önümüzdeki bölümlerde karakteri yerine oturacak. rezerved arkadaşlar, constantine bitirildi diye boşuna üzüldük resmen..
dominic Cooper için bile izlenir bu dizi.
çok iyi başlamış dizi. ikinci bölümünü merakla bekliyorum.
pilot bölümünde tom cruise'un infilak ederek can verdiği dizi.

koca götlü popülist amerikan halkı bu diziyi piç edecek gibi geliyor. umarım rating yüzünden patlamaz şayet bomba gibi başladı.
mükemmel bir manyaklık içeren dizi. herkes bi değişik. bi de olayların sürekli farklı yerlerde geçmesi ve bunun bi yerde bağlanması da hep ilgi çekici olmuştur zaten.

--spoiler--

tulip'le konuşan çocuklara bayıldım.*
--spoiler--

yarınki 2. bölümü merakla bekliyorum.

edit: yeni bölüm 5 hazirandaymış.
dc comics'in çizgi roman serisidir. diziden katbekat güzeldir, şiddetle tavsiye edilir. çizgi romandaki işleyiş ile dizideki işleyiş arasında dağlar kadar fark olup ortak olarak alınmış tek karakter Cassidy denebilir. adam hakkını veriyor vampirliğin.
Çizgi romanı okumadım ama diziyi anlatacak olursak aksiyon full tavan değil daha stabil ilerliyor ama kendine çeken bir yapısı var. Şimdilik güzel bakalım ilerde nolcak.

Not:birde şu kilisede piyano çalan kadın suratı çok olmasada hal ve tavırları acayip melis birkan a benziyor.
atmosferi diğer amc dizileri gibi güzel olan dizi.
tom cruise un patladığı dizi.
sezon finali yapılan,çizgi romandan uyarlanma dizi.bir çok çizgi roman okumuş biri olarak,en çok beğendiğim çizgi roman diyebilirim.yazar garth ennis. dizinin 10 bölümünü de izledim.konuları çok güzel birbirlerine bağlıyorlar ve dizi akıyor.fakat ilk sezonun bitimiyle,çizgi romanın ancak başına gelebildiklerini söyleyebilirim.dizi böyle güzel devam ederse,2.sezondan sonra çok çok daha kaliteli bir çizgi roman uyarlamasına dönüşecektir.
Tanrı ile kurduğu ilişki bakımından son derece farklı bir dizi. Ortalamanın oldukça üzerinde bir yapım. Klasik AMC dünyasında fantastik bir dizi izlemek son derece keyifli.

Ayrıca itiraf edeyim 10 bölümün tamamında jeneriği eksiksiz ve hayranlıkla izledim.
Dc nin yan oluşumlarından biri olan vertigo comics e ait hikayedir.

Açıkcası bende çizgi romanı okumadan dizisine bakanlardanım. Çizgi romanıyla alakalı yazıları okursanız eğer dizi hakkında spoiler yemeniz çok olası çünkü dizi, çizgi romanın başladığı noktanın daha başına gidip olayları daha da somutlaştırıyor diye okudum her yerden. O sebepten dizinin ilk sezonu için sağdan soldan yazı okumayın derim ben.

Dini anlamda çok çarpık olaylar gerçekleşmekte bu hikayede. Eğer sorun yaşamazsanız ve 10 bölümü de büyük bir sabırla izlerseniz dizisi gerçekten hoş. Arada bırakırsanız ya da atarsanız çok olay havada kalacaktır uyarımı da yapayım.
bir an once yeni sezonunun baslamasi gereken dizi.
ilk 2 bölümünü izledim ama sonra izlemeyi unutmuştum. 1 yıla izlerim sanırım.