bugün

türkiye şartlarında gayet iyi olan maaştır. yatan da 2500 liradan fazla para kazanır çok çalışan da.

bu aralar bir zam daha gelecekmiş üstelik.
alın teridir. zira polis insanları döverken bir hayli ter döker.
emekli olunca yarısından fazlası düşen maaştır.
Genellikle dar gelirli insanlar polis olduğu için sanılanın aksine beğenilen maaştır. Kimse bana aksini anlatmasın. Kendi içerisinde dengesizlik olması gerekirken yoktur. Misal şarka gittiğinizde veya fazla mesai yaptığınızda ciddi manada artış olması gerekirken öyle değildir. Aynı şekilde sizi kalifiye yapan bir özelliğiniz varsa veye rütbece yüksek iseniz de ciddi bir fark olmalıdır ama bu da böyle değildir. Asıl sıkıntı budur.
edit: Emeklilik olayını atlamışım. o da hatırı sayılır başka bir sıkıntı.
3000 tl ye yakın olan maaştır. ama tehlikesi olan bir meslek.
12-24 düzeninde çalışan bir polisi ele alalım. 2 günde normal bir memurun 3 günlük iş süresi kadar ve çok daha fazla yıpranma ile çalışır. tabi bu çalışma saatlerinin genelde 12 saat üzerine çıkması ve yine 12 kabul edilmesi cabası. ama bu fazla süre ek ücret olarak yansımaz ne yazık ki. ayrıca çoğu yeni amir astlarindan az maaş alır. tabi bu fark kıdem ile kapanır hatta pozitif yönde açılır ama pek bir artış beklenmesin. emeklilikte ise maaş normale oranla oldukça fazla bir düşüşe uğrar. tabi ki tahmin edileceği üzere ikramiye de oldukça gülünçtür. 30 yıl olursa çalışma süresi dişe dokunur bir hal alabilir ama çoğu polis memuru yaş haddinden vs. 25 yıl civarı emekli olur. velhasıl normal memurlara göre yüksek gibi görünebilir fakat bir göz yanılgısıdır o miktar. buna da şükür demeleri lazım tabi.
Öğretmen maaşını çok görenlerin nedense genelde çok bulmadığı maaş. Öğretmen maaşından 1000 lira fazladır. Çok çalışan da yatan da aynı maaşı alır. Özellikle batıda çok rahattır. Toplumda aşırı bir saygınlığı olur nedenini anlamadığım şekilde. Ev kiralarken bekâr polise ev verilir ama bekâr öğretmene verilmez. Toplu taşıma araçlarında ücret vermezler. Doğuda çalıştıklarında az denilse de neredeyse bir asgari ücret kadar ek ücret alırlar. Fiziksel bir yorgunluk olabilir ama benim tanıdığım birçok polis çok rahat kazanıyorlar paralarını. Güneş gözlüklerini takıp, bol bol poz veriyorlar. Onu çok iyi biliyorum.
Doğu da bir Çevik Kuvvet 3500 e kadar maaş alır. Bir polis özel hareket ise 4000 leri geçer. Tabi doğuda.
asgari ücretin 3 katıdır.
Devlette çalışan bir muhendis öğretmen maaşı o kadar değildir ülkenin içler acısı halde olduğunu gösterir bu polisler genelde hicbirsey olamayan adamlar ellerinden hiçbir iş gelmeyen adamlardır o paraya yazıktır.
Net maası 2580 tl olan devlet memurudur. (bkz: istanbulda)
2936 tl olmuştur yeni zamla birlikte. Keşke ben de polis olabilsem ya la. Üniversiteyi bitirdikten sonra Kpss'den 60 puan alırsanız 6 ayda polis olabilirsiniz.
O cok elestirdiginiz ogretmen maaslarindan fazlaca olan maastir. Insan dovmek, biber gazi sikmak icin verilen maastir.
küçük ilçelerde polislerin yan gelip yatarak aldığı bir çoğu haksız maaştır.
artı full akbil vermektedir devlet. otobüsler beleş olduğuna göre öyle olmalı.
2900 alıyorlar, akbil de beleş hala şikayetçiler, allah doyursun.
Rte'nin sevmediği yanları.
bir ülkede hem işlerin iyi yürümesi ve hem de rüşvetin önünün alınabilmesi için polis maaşlarının dolgun olması gerektiğini savunanlardanım.
bizim yaptığımız mesleğe göre gerçek hakettiğimiz maaş miktarıdır, ama nerde ..
polisten daha fazla çalış, daha çok risk al, sonra da daha az maaş al. üstelik az da değil yaklaşık 750 lira kadar..
Sosyal hakları saymıyorum bile..
boşuna harcanan para.
kamu kaynakları eğitim ve sağlık için harcansa daha huzurlu bir toplum olabilirdik. eğitim ve sağlık olunca da güvenlik için de endişelenmemize gerek kalmazdı.
ayrıca türk polisinin hırsızlık, gasp, kapkaç vb durumlarda da işlevsiz olduğu ortadadır. hatta bazı suç şebekeleriyle de içli dışlı oldukları da bilinen bir gerçek. bu parayı polise vermektense toplum güvenliği için teknolojik yatırım yapılsa da hayırlı olabilir.
misal kriminal laboratuvarlar vb. böylece insanlar suçsuz yere yıllarca cezaevinde delil için beklemezler. paralel olarak da hukuk sisteminin iyileştirilmesi ve uygulanması gerekir. ama nerde? kongo bile bizden daha iyi durumda.
yatarak maaş alan öğretmenlerden daha helaldir.
çok ola maaştır fabrikada çalışan vasıfsız işçi kadar ülkeye katkısı yoktur bir polisin.
her ayın başında düzenli yattığı için hakedilmeyen maaştır.

bir işçiyi bir polisle kıyaslamak bile işçiye hakarettir.
işçinin bu ülkede emeği polisten daha çoktur.
genelde hiçbir baltaya sap olamamış serseri it kopuk adamların seçtiği meslektir. ilden sorumlu kaymakamın 3500 aldığı adam 4 sene lisans okuyor yetmedi kaymakamlık sınavına giriyor kazanıyor türlü mülakatlardan geçiyor güç bela kaymakam oluyor iki yıllık sikik okulu bitiren polisten 500 lira fazla alıyor sanırım türkiye bu yüzden gelişmiyor.
Öğretmenlerin sürekli haksız bir şekilde eleştirdiği, ağızlarına sakız olmuş bir konudur;
Doğru bir kıyas yapıldığında ise,
Öğretmen:
yaz tatili: 62 gün + sömestre: 14 gün + ramazan bayramı: 3.5 gün + kurban bayramı: 4.5 gün + hafta sonu: 42x2= 84 gün + 29 ekim: 1 gün + 23 nisan: 1 gün + 19 mayıs: 1 gün + 1 ocak: 1 gün + Kar tatili vs.
Toplam: 172+ Gün

Polis ise: "TATiL ADINA BiR ŞEY YOK ! KEZA DiĞERLERiNiN TATiL GÜNLERi POLiS iÇiN DAHA YOĞUN GEÇER"
izinden Geri Çağırılma Olayları da Yaşanır. Uğraşılan kesim de ayrı bir olay. Hayati tehlike de ayrı bir olay vs. vs. saymakla
bitmez...

NOT: Öğretmen Yılda 1544 saat çalışırken Polis "2920" saat çalışmaktadır yorumu size bırakıyorum...