bugün

Güneşe yakınlık bakımından en uzak,1930 yılında bulunmuş küçük bir gezegen.
charon adında bir uyduya sahip olan gezegendir.
plutonun sikca ama yanliş kullanilani*

(bkz: pluto)
bugün tv8de dinlediğim haber üzerine uluslararası astronomi birliğinin pragdaki toplantıda gezengenlikten çıkarılmış gezegen. sebebi çok küçük olması ve yörüngesinin pek tespit edilememesiymiş. zaten hali hazırda 3 gezegen daha keşfedilmişti. bu gezegenlerle plutonda küçük-güneş sistemine dahil edilmeyen-gezegenler kategorisine alınmış.ayrıca hakkında ansiklopedilerdeki ve ders kitaplarında bilgilerinde bu yönde değiştirileceği gezegen.
(bkz: loser gezegen)
SABiT BiR YÖRÜNGESiNiN OLMAMASINDAN VE BiR ÇOK UYDUDAN BiLE KÜÇÜK OLMASINDAN DOLAYI CÜCE GEZEGEN OLARAK SINIFLANDIRILIR.
(bkz: delikanli gezegenin yorungesi olmaz)
(bkz: pluto)
beşiktaş taraftarları olarak uzay gemisi yapımına başladığımız ve en kısa zamanda yapımını tamamlayıp, kendisine doğru hareket ederek gezegene ayak bastıktan sonra beşiktaş bayrağını yüzeyine dikip daima yanında olduğumuzu göstereceğimiz gezegen.

yakışır sana yakışır sana
gezegenlik yakışır sana
alemde teksin değişilmezsin
(bkz: pluton sen bizim herseyimizsin)
(bkz: plütonun kırılan gururunu kim onaracak)
(bkz: ya kötü yola düşerse)
yıllarda gık demeden biz doksanların çocuklarına gezegenlik yapmıştır. amma velakin komployo kurban giderek gezegenliği elinden alınmış, çok ayıp edilmiştir. ayrıca mısırlılar 12 gezegen bulmuştur. bizde hazır varken neden çıkarıyoruz.
eskiden Neptün ün bir uydusu olduğunu ve sonradan bu sistemden ayrılan dunyanın uydusu aydan bıle kucuk olan gunese en uzak gezegen.
dünyanın uydusu olan aydan bile daha küçük olan gezegen. daha doğrusu artık gezegen değildir çek cumhuriyeti'nde alınan bir kararla gezegenlikten çıkartılmıştır.
daha önce güneş sistemi'nin dokuzuncu gezeneni olan plüton,gezegensi göktaşları sınıfına dahil edilerek adı '134340' sayısı olarak değiştirilmiştir.Dolayısıyla önceden güneş sistemimizin en uzak gezegeni olan plüton artık göktaşı olarak takılmaktadır.
eskiden insanların tanrısal özellikler gördüğü ama daha dünkü çocuk olan bugünkü bilim adamlarının gezegen yerine koymadığı ama gönlümüz de hala gezegen olan güneş sistemimizin sınır bekçisi.
TRiTON iSiMLi UYDUYA SAHiP, EN UZAK GEZEGEN.

DıŞ GEZEGEN
http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=224254
son gelişmeler sayesinde şamar oğlanı na dönmüş bir zamanların gezegeni.
(bkz: sol frame e gelmesi engellenmesi gereken başlıklar)

sol frame de görüldüğünde insanın yüreğinin burkulmasına sebebiyet veren gezegen. yetmedi mi çektiğimiz acılar? bu acı reva mı bize? artık sol frame e gelmemesi daha hayırlı olacaktır. gözden ırak olan, gönülden de ırak olur..

gezegenleri sayarken neptünden sonra söylenmeyince, büyük eksiklik hissettirip insanın yüreğini burkuyor. kendisine çok büyük bir haksızlık yapılmıştır.

canım gezegenim şunu bilmelisin ki; acın, acımızdır.. sen ölsen bile kalbimizde yaşıyorsun. biliyorum ki sen hala oralarda bir yerdesin ve bize bakıyorsun o küçük çapınla..

(bkz: gönüllerin gezegeni plüton)
hakkı yenmiş bir uzay varlığımızdır. uzay ilimcilerine sesleniyorum buradan bu vesileyle; çekin o kauçuk eldivenli ellerinizi ilkokul ezber sistemimizden.
inadına söylüyorum işte; ...uranüs, neptün, plüton.
astronominin küçük emrah'ı...

en son haberlere göre cüce yıldız olarak ilan edilen plüton bu kategorinin de en küçüğü imiş...

(bkz: vurmayın)
hakkindaki dedikodulari hic de sikine sallamadigini dusundugum gezegen/gezegenemen. sanki gezegenken yanina ugrayip halini hatrini soran bi adam yerine koyan, "abi buyuksun, digerlerinden her ne kadar seklen kucuk olsan da bize gore su alemin en delikanli gezegeni sensin" diyen olmus ta simdi su kadar isikyili arkamdan bana sunu bunu diyorlar bu terbiyesizler diye icerlesin, gucensin. muhtemelen bilmem taa oralardan bi yerlerden bize gotuyle guluyor, sanli memuriyetini yapmis olmanin gurununu cakmak cakmak parlayan gozleriyle arif olana anlatiyordur.
gül gibi gezegenken, uzaycıların çıkıp gezegenlikten çıkardığı, bence hala gönüllerin gezegeni olan gezegen. * *
artık buralardan teleskopla bakıldığıda * - uzaksam günahım ne? küçüksem günahım ne? bana yazık değil mi? diye pankartlar asmış gezengir.iyi bir uzay dinleme cihazıyla '' ben gezegen deyilmiyiiim?, ben cisim deyilmiyim?'' diye ağıtlarını duyabileceğimiz canım gezegendir. bizim gezenimizdir.dış kapnın mandalı yapılmasına itiraz ediyoruzdur.
gönüllerin gezegeni.