bugün

şam'da bir türk gelin.
sinan akyüz kitabı.
süper bir sinan akyüz romanı. daha önce hiç sinan akyüz okumamıştım şimdi diğer kitaplarını da okumak istiyorum çünkü bi erkeğin kadınların iç dünyasını bu kadar iyi anlatabilmesi gercekten takdiri hak ediyor. roman 453 sayfa olmasına ragmen bi çırpıda okunuyor çok akıcı hatta en sonunda ağladım çok güzel bi roman. sadece basit bir aşk romanı değil 70li 80li yıllaraki suriyeyi ve oradaki sosyal hayatı çok güzel anlatıyo değişik bakış açıları kazandırıyor kesinlikle özellikle arap erkekleri hakkında. hikayenin gerçek yaşanmış bir olay olması da romanı daha okunur kılıyor kesinlikle okunmalı.
çok güzel ve duygusal olan kitaptır.herkesin okuyup ders çıkartması gerekmektedir.
edit:aşırı macera sevenler uzak dursun.
sinan akyüz'ün aşırı derecede duygusal kitabıdır yani durduk yere adamı hüzne boğar.
3 dk önce bitirdiğim sinan akyüz kitabı... nasıl anlatsam ki.. öncelikle bir erkek tarafından yazıldığını göz önüne alırsak bir kadınla ilgili olan bu kitap kesinlikle başyapıt. tarihsel bilgilere de yer verilmiştir ve oldukça sürükleyicidir. bir erkek olarak kesinlikle tabuların yıkılması amacıyla tüm erkeklerin - başta kadınlar da olsa- okuması gerektiğini düşünüyorum.
aha bu konu hakkında çok derin bilgiye sahibim.bahsi geçen gelin şuan 50lerinde,bebekte ikamet etmekte. vakti zamanında şamda yaşamış ve bir evlilik yapmıstır.oğullarının biri çok çok sevgdıgım,ıyı bır arkadasımdır. harbıden insanı aglamaklı eden bi hıkayelerı vardır. babaları olan o adam ise hala gaddardır. şöyle kı turk arkadaslarıyla görüşmesine bile izin vermezdi kaç kere şam sokaklarında köşe bucak sakladı oglancagız bizi.
sinan akyuz'un okuduğum ilk ve tek kitabı. gerçek yaşamdan uyarlanmış muhteşem bir kitap. akıcı ve derin konusuyla öyle bir sürükleniyorsunuz ki kendinizi olaylara kaptırmamak elde değil. bazen farkında olmadan bile kendinizi ağlarken bulabilir ya da ara ara lanet edebilirsiniz birilerine. okunması gereken güzel bir kitap herkese tavsiye edilir.
Derler ki, bazı hayatlar zaman içinde bağlıdır birbirine. Çağlar içinde yankı bulan ,eski bir çare ile zincirlidir ötekine.
Bir sinan akyüz romanı.
Sinan akyüz'ün tüm kitaplarında olduğu gibi çok çok çok yalın ve süssüz anlatımıyla (ki bence biraz anlatımını gerçekten geliştirmesi lazım. Kitaptan diyalogları çıkarın geri bir şey kalmıyor, diyalogdan kitap yazmış kendisi) yazdığı, konusunun biraz aşk, biraz anne-evlat sevgisi ve biraz da evlilik olduğu kitap.

spoiler
Dönemin suriye'sine çok güzel bir ışık tutan kitaptı piruze. Kadınlara verilen hakların azlığından, kanunların full erkeklere işlemesinden, suriye'deki kadınların kendilerini erkeklere beğendirmek için çabalamasından, güzel olma emeklerinden ve güzel olmazlarsa erkekleri ellerinden kaçırma korkusuyla yaşamalarından çok güzel bir şekilde bahsetmiş. Bu kitap sayesinde bir kez daha tiksindim o tarz toplumlardan.

Ve benim anladığım kadarıyla kitapta bol bol "kızlar kaynananızla yaşamayın o evlilik bitiyor" mesajı vardı swh şaka bir yana gelin-kaynana ilişkisine ve karı-koca ilişkisine dair çok detaylı bir örnek vardı burda. Fakat söylemem gerekir ki farklı ülkelerden biriyle evlenmeye karşı çok önyargıyla doldum bu kitap yüzünden. Çünkü piruze'yle wassim'in evliliği kesinlikle bir "couple goal" değil. Çile gibi bir şey. Bunun da sebebi iki ayrı kültürün ve karakterin çok çatışıyor olması.
Hayır evlilik gibi büyük bir adımdan zaten korkuyordum iyice yaklaşamaz oldum, pek teşvik edici bir kitap olduğu söylenemez swh

Yalnız söylemeden edemeyeceğim, bir erkek olmasına rağmen sinan akyüz bir kadının çektiği sıkıntıları gerçekten çok başarılı bir şekilde anlatmış. Bir insan o kadar bilinçli olmadan öyle bir anlatım kuramaz. Kendisini bilincinden dolayı cidden tebrik ediyorum.

Son olarak; bu kitap gerçek hayattan esinlenip yazıldığı için wassim denen herifin muhtemelen hala yaşadığını varsayarak yazıyorum: seni allah bildiği gibi yapsın wassim, anasından ayırdığın o 3 gül gibi oğlanın günahını sen çekesin e mi, göt beyinli herif seni!!!!

spoiler