bugün

Az sonra yiyeceğim tatlı. ımmm lezizdir.

Not: çanakkale'deyim.
Cok sevdigim biri canakkalenin en iyi yerinden bana almıştı. Ilk defa yiyorsanız tabiki garanti bir yer olması önemli. Bayagı peynir tadı yogun. Porsiyon olarak cok fazla tüketemezsiniz.
çanakkale'nin imza tatlısı. mançize düşenlerin ilk seçeneği. yalı caddesinde efsane örneklerine rastlanabilir.
Çanakkale'de askerlik yapmıştım. Her çarşı izninde yerdim bundan.
höşmerim çok güzel bir tatlıdır. sağlıklı ve doyurucu her ege turunda muhakkak yerim.
Askerde kule nöbeti tutuyorum, o gün de acemilerin yemin töreni var, sabah 5-7 nöbeti. Aileleri yavaş yavaş alayın etrafına gelmeye başladılar, arabalarını park ediyorlar, arabadan inen teyze yanımıza geliyor boynumuza sarılıyor, evden çörek börek getirmiş, asker oğlum allah sizi korusun yiğitlerim aslanlarım diyor, erzakları bize veriyor. Nöbet kulesinin içindeki masanın üstü silme hamurişi pasta börek tatlı vesaire doldu. Göz ucuyla baktım peynir tatlısı var. Erzakları koğuşa taşıdım, bizim kadronun gözleri açildi, hepsini yiyin yumulun dedim, yalnız peynir tatlısına dokunanı ayağından vururum.

Kimse korkudan peynir tatlısına dokunamadı.
Hepsini ben yedim:)
Hafif kızarmış olanı makbuldür.
höşmelim ya da tekirdağ peynir helvası ile karıştırmayalım, çanakkale peynir helvası irmik ve koyun peynirinden yapılır ustası kadir ustadır, onun yetiştirdiği babalık, hüsmenoğlu vb yerlerde de yenebilir.
Çanakkalemizin güzide tatlısıdır. Marketlerde satılana kanmayın yerinde tüketiniz.
hayrabolu peynir tatlısı..

üzerine yoktur..
var diyen homongolostur.
Akşam akşam canımı çektiren tatlıdır.
bir höşmerim değildir ama güzeldir.