bugün

gillette firmasının ürettiği efsanevi traş bıçağı. derby'nin kardeşidir.
(bkz: baba yadigari)
tahrişte sınır tanımayan traş bıçağıdır.

(bkz: ben bugün bunu gördüm)

evinizde (mahallede) elektrik kesilmiştir, banyoda, zifiri karanlıkta traş olamamışsınızdır, iş yerinize gelmişsinizdir, traş bıçağınızı evde unutmuşsunuzdur, imdadınıza köşedeki bakkalda satılan permatik yetişir, tuvelette traşınızı olursunuz ama permatik suratınıza biçerdövervari şekilde girişmiştir... allah bir daha göstermesindir...
birçok gencin ilk traş olduğu hededir. ancak neden bilmem ısınamadım ben ona, oynar başlıklı olmadı mı kesiyorum oramı buramı... mach3 derim başka bir şey demem... öyle işte...
en baba traş bıçağıdır. öyle ki götündeki kıla kadar hepsini kesebilir.
derby 0,25 kurus olmasına rağmen permatik 0,50 kuruştur.
sonuna kadar hakediyor.
zira derby suratta acı bırakmaktadır.
permatik logosunun üstünde suratı sabunla köpürtülmüş bir adamcağız vardır. ne zaman görsem fred çakmaktaş'a benzetirim.

(bkz: valla o)
iyi bi traş bıçağı markasıdır. marka ismi traş bıçağının yerine de kullanılır tıpkı hidrojenle doyurulmuş yağlara margarin demek yerine sana yağı demek gibi.
(bkz: ürün adı gibi anılan markalar)
derby'nin iki katı olmasına rağmen aldığı parayı hakeden jilet. malum derby ile kesiyoz herbiyerlerimizi.
etek traşının vazgeçilmez jiletidir.
yılların ardından bir çok evde traş bıçağı deyişinin yerini almıştır.
selpak ,lolipop v.s. gibi genel geçerlik kazanmış traş bıçağı.

bakkaldan permatik istersiniz o size samurayi bile verse çok yanlış değildir.
bazı markalar günlük hayatta nesnenin ismiymis gibi kullanılır ya, jilet'te bunlardan birtanesidir.
permatik ise jilet gibi bir markadır. ama permatiğe jilet diyebilirken jilete permatik denmez.
denilse denilse traş bıçagı denilir aslında.
dense dense tras bıçagı denir de diyebiliriz aslında.
nescafe sorunsalı gibi birşeydir.

halbuki 50 çeşit kahve markası türemiştir ama ben bi nescafe alayım dersiniz. ama adam size cafe crown u dayayabilir. bana bir cafe crown diyenini görmemişimdir. konuyla ne alakaysa artık.

iyi bıçaktır yüzünüz zaten eşek derisi gibiyse zararı olmaz.
alıştıktan sonra vazgeçilemeyen tıraş bıçağı. tahriş mahriş yok efenim, sen kullanmayı bilmiyorsun.
bir çok süpersonik bilmemkaç jiletli traş bıçağından çok daha güzel traş eden bıçaktır. ayrıca öğrenci yurtlarının vazgeçilmezidir.
etek traşlarında güvenilebilinecek en sıkı markadır. nickimdir, benliğimdir, herşeyimdir. öperim ben onu.
altıncı nesil yazar. bilgilidir. *
tek kullanımlık olmasına rağmen 10 defa traş olan kişiler vardır...
tek kullanımlık modellerinin performansı fena değildir. yine de 2 güne bir sakal traşı olan insanlara tavsiye edilmemeli, maliyet olarak işin içinden çıkılmaz. *
babaların veya amcaların vazgeçilmez traş bıçağıdır.

(bkz: iki ekmek bi permatik al gel)
ağda yapmayan kadınların kullandığı traş bıçağıdır.
özellikle 90 larda her çocuğun babası için sık sık bakkal amcadan istediği tıraş bıçağı.
kadınlar için yapılan perma makinesine daha çok uyan isim.